Nvidia staje się najcenniejszą firmą publiczną, wyprzedzając Microsoft i Teslę

Nvidia, dzięki swoim produktom stała się niekwestionowanym liderem rynku technologii AI, To przyniosło jej tytuł najdroższej firmy na świecie

83

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nvidia staje się najcenniejszą firmą publiczną
Nvidia staje się najcenniejszą firmą publiczną

Nvidia, znana przede wszystkim z produkcji procesorów graficznych (GPU), zdobyła tytuł najcenniejszej firmy publicznej na świecie. Wyprzedza gigantów technologicznych jak Microsoft i Apple oraz motoryzacyjnego giganta Tesla. Cena akcji Nvidii wzrosła gwałtownie dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na jej chipy, które są kluczowe w budowie systemów sztucznej inteligencji (AI).

Gigantyczny wzrost wartości producenta procesorów graficznych Nvidia

Jeszcze dwa lata temu wartość rynkowa Nvidii wynosiła nieco ponad 400 miliardów dolarów. W ciągu zaledwie roku firma przeszła od wyceny na poziomie 1 biliona do ponad 3 bilionów dolarów. To jest jednym z najszybszych wzrostów w historii rynku. We wtorek cena akcji Nvidii wzrosła o 3,6%, podnosząc jej wartość do 3,34 biliona dolarów, podczas gdy Microsoft i Apple zanotowały spadki.

Nvidia
Nvidia staje się najcenniejszą firmą publiczną, wyprzedzając Microsoft i Teslę

Nvidia zawdzięcza swój sukces wczesnemu rozpoznaniu potencjału GPU w rozwoju sztucznej inteligencji. Jensen Huang, CEO Nvidii, zainwestował w rozwój chipów AI, co teraz przynosi ogromne zyski. Dzięki temu Nvidia kontroluje ponad 80% rynku chipów używanych w systemach AI. Największe firmy technologiczne rywalizują o zamówienia na te produkty, często budując własne chipy, aby nie być zależnymi od jednego dostawcy.

Wyprzedzanie gigantów, w tle kości AI

Nvidia nie tylko wyprzedziła Microsoft, ale także Teslę, stając się najcenniejszą firmą na giełdzie. Microsoft i Apple, które przez długi czas dominowały na szczycie, musiały ustąpić miejsca Nvidii. Nvidii której szybki wzrost wartości rynkowej jest imponujący.

Mimo dominacji na rynku, Nvidia napotyka na konkurencję ze strony takich gigantów jak Microsoft, Meta, Google i Amazon. One rozwijają własne chipy AI. Dodatkowo, firmy takie jak Advanced Micro Devices (AMD) i Intel również starają się wejść na rynek AI z własnymi procesorami. Pomimo tego, Nvidia utrzymuje przewagę dzięki swojemu doświadczeniu i rozbudowanej społeczności programistów preferujących jej technologię.

Przyszłość AI i Nvidii

Jensen Huang wierzy, że Nvidia zmienia fundamentalnie sposób działania komputerów, wprowadzając nową rewolucję przemysłową. Firma nie tylko sprzedaje chipy, ale również oprogramowanie oraz superkomputery, które są kluczowe dla systemów AI. Dzięki temu, mimo rosnącej konkurencji, Nvidia nadal dominuje na rynku AI, co przekłada się na jej ogromną wartość rynkową.

Nvidia, dzięki swoim innowacyjnym produktom i strategii, stała się niekwestionowanym liderem na rynku technologii AI, co przyniosło jej tytuł najcenniejszej firmy publicznej na świecie.

Konkurencyjne firmy, takie jak Microsoft, Meta, Google i Amazon, rozwijają własne chipy AI, jednak Jensen Huang wierzy, że Nvidia ma dziesięcioletnią przewagę nad konkurencją, z dużą społecznością programistów AI preferujących ich technologię.

„Fundamentalnie zmieniamy sposób działania komputerów i to, co mogą robić,” stwierdził Huang w rozmowie z analitykami w maju. „Rozpoczęła się nowa rewolucja przemysłowa.”

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia