Wizyta u stomatologa przed podróżą lotniczą. Oto dlaczego to ważne

Wizyta u stomatologa przed podróżą lotniczą może uchronić cię przed zepsutymi wakacjami. Nasz poradnik online

115

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wizyta u stomatologa przed podróżą lotniczą może uchronić cię przed zepsutymi wakacjami. Nasz poradnik online
Wizyta u stomatologa przed podróżą lotniczą może uchronić cię przed zepsutymi wakacjami. Nasz poradnik online

Planując podróż lotniczą, oprócz przygotowania odpowiednich dokumentów, sporządzania listy rzeczy do zabrania i sprawdzania wymiarów bagażu pokładowego i rejestrowanego, nie zapomnij o znalezieniu czasu na wizytę u stomatologa. Problemy z zębami i dziąsłami, także te, których istnienia nie jesteś świadomy, mogą ulec pogorszeniu podczas lotu samolotem. Dlaczego tak się dzieje i o co warto zadbać przed wylotem? Wyjaśniamy – wizyta u stomatologa przed podróżą może uchronić przed zepsutymi wakacjami.

Ból zęba podczas podróży samolotem – u stomatologa przed podróżą

Podróż samolotem może zepsuć ci cały urlop, jeśli nie zadbasz o zdrowie zębów przed wylotem. Wszystko za sprawą silnych wahań ciśnienia powietrza podczas lotu. Pęcherzyki powietrza znajdujące się w kanalikach zębowych pod wpływem zmian ciśnienia atmosferycznego mogą zmieniać swoją objętość, uciskając na tkanki nerwowe i tym samym powodując silny ból zębów. Przypadłość ta nosi nazwę barodontalgii i przydarza się także podczas nurkowania głębinowego czy wspinaczki wysokogórskiej.

Ból zęba podczas lotu samolotem może być wywołany przez niedokończone leczenie kanałowe. Wywołać go mogą też torbiel lub ropień. Zanim wsiądziesz do samolotu, zadbaj więc o dokończenie leczenia stomatologicznego. Dokuczliwy ból zęba w trakcie leczenia kanałowego może pojawić się wskutek pęcherzyków gazu zamkniętych w kanałach zębowych.

Ból zębów podczas podróży lotniczej mogą wywołać także schorzenia miazgi zęba. Ból podczas startu samolotu wywołany jest najczęściej przez zapalenie miazgi, a podczas lądowania – martwicę miazgi. Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych może z kolei objawiać się bólem zębów podczas wznoszenia i opadania samolotu. Dolegliwości bólowe zębów podczas lotu samolotem mogą być spowodowane także niewyleczoną próchnicą, rozszczelnionymi wypełnieniami, pęknięciami szkliwa, wadliwymi koronami czy mostkami.

Wizyta u stomatologa przed podróżą lotniczą

Specjaliści z Kliniki Demeter zalecają przed podróżą lotniczą kontrolę stomatologiczną zębów i uzupełnień protetycznych, a także dokończenie trwającego leczenia zębów. Gdyby okazało się, że czasu na wyleczenie wszystkich schorzeń zębów czy przyzębia przed planowanym wylotem jest za mało, lekarz stomatolog zabezpieczy zęby, przepisze odpowiednie leki przeciwbólowe i/lub przeciwzapalne, co pomoże zmniejszyć ryzyko nasilenia problemów z zębami podczas podróży i urlopu.

Nawet jeśli wydaje ci się, że nie masz problemów stomatologicznych, lepiej skontrolować ich stan przed wylotem. Podróż lotnicza może ujawnić problemy z zębami, które do tej pory nie dawały żadnych objawów. Stomatolog oceni zdrowie twoich zębów, zaproponuje odpowiednie leczenie, jeśli będzie potrzebne. To także dobry moment na higienizację zębów, np. piaskowanie i scaling. Nie tylko po to, by olśniewać pięknym uśmiechem na zdjęciach z wakacji, ale przede wszystkim dlatego, by zapobiec ewentualnym stanom zapalnym i innym problemom z uzębieniem i dziąsłami.

Nie odkładaj wizyty u stomatologa i planowanego leczenia na czas po urlopie. Unikniesz w ten sposób potencjalnych problemów z zębami i kosztownego leczenia na wyjeździe. Nie mówiąc już o bólu, stresie i zepsutych wakacjach, kto by chciał tego doświadczyć podczas zasłużonego wypoczynku?

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia