Od lipca Grecy będą pracować dłużej

Od 1 lipca Greków w części przedsiębiorstw będzie obowiązywał sześciodniowy dzień pracy

116

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Grecy będą pracować dłużej
Od 1 Lipca Grecy będą pracować dłużej

Od 1 lipca tego roku Grecy będą pracować dłużej. Nowe prawo dotyczy pracowników sektora prywatnego, których zacznie obowiązywać sześciodniowy tydzień roboczy.

Przepisy obowiązujące od początku przyszłego tygodnia nie będą dotyczyć osób pracujących w gastronomii i turystyce. O jeden dzień roboczy tydzień pracy mogą wydłużać zakłady przemysłowe i produkcyjne, a także przedsiębiorstwa świadczące swoje usługi całodobowo. Przepisy wydłużające tydzień pracy w Grecji zostały uchwalone we wrześniu zeszłego roku. Powodem ich wprowadzenia okazały się problemy z wydajnością pracowników, które często przekładały się na nieodpłatne nadgodziny. Innym powodem wprowadzenia takiego prawa jest również malejąca liczba ludności, co z kolei przekłada się na brak siły roboczej. Rząd Grecji chce ponadto walczyć ze zjawiskiem pracy na czarno i zwiększeniem oraz elastycznością zatrudnienia pracowników. Jak jednak nowe prawo będzie wyglądać w praktyce?

Grecy będą pracować dłużej i zarabiać więcej

Sześciodniowy tydzień roboczy ma trwać 48 godzin. Za dodatkowy dzień będzie wypłacane wynagrodzenie, które w przypadku świąt wyniesie 115% podstawowej wypłaty. Przeciwnicy tego rozwiązania podkreślają, że inspekcje pracy praktycznie nie funkcjonują w Grecji. Może to przełożyć się na to, iż sześciodniowy tydzień pracy będzie normą. Warto też zauważyć, że Grecy już teraz pracują dłużej niż obywatele innych państw Unii Europejskiej. Według międzynarodowych statystyk w 2022 roku przeciętny Europejczyk pracował 1571 godzi,n, mieszkaniec USA – 1811, a obywatel Grecji – 1886. Według ekspertów Grecja zmierza w przeciwnym kierunku niż inne kraje świata, gdzie coraz częściej zmierza się do wprowadzenia czterodniowego dnia pracy. Za takim rozwiązaniem zwykle są młodsi pracownicy. Z kolei różnie na tę kwestię patrzą właściciele firm. Opinie są mocno podzielone, jednak na razie w większości krajów świata tydzień pracy trwa 5 dni.

Jak jest na świecie?

Choć od lipca Grecy będą pracować dłużej, to w innych państwach sprawa ta wygląda zupełnie inaczej. Według danych OECD z 2023 roku, krajem z najkrótszym średnim tygodniowym wymiarem czasu pracy jest Islandia, z 35,2 godzinami tygodniowo. Tuż za Islandią plasują się Holandia (36 godzin) i Dania (37,5 godzin). Polska znajduje się na 17. miejscu z 37,8 godzinami tygodniowo. W niektórych krajach, takich jak Nowa Zelandia, trwają pilotażowe programy 4-dniowego tygodnia pracy, które wykazują pozytywne rezultaty w zakresie produktywności i dobrostanu pracowników. Należy jednak zaznaczyć, że często wiąże się to również z dłuższym dniem pracy. Niektóre kraje oferują swoim obywatelom hojniejsze urlopy, co może wpływać na ogólny bilans czasu pracy.

Przeczytaj też o tym, jak niepełnosprawni mogą szukać pracy.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie. Lokal prowadzony jest przez osoby z niepełnosprawnościami.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia