Wniosek o uchylenie immunitetu został złożony 18 czerwca do sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych, co potwierdziła Interia. Generał Tomasz Piotrowski, były Dowódca Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, skorzystał z pomocy adwokata, by formalnie przedstawić zarzuty wobec Mariusza Błaszczaka.
Pełnomocnik generała Piotrowskiego twierdzi, że jego klient został niesłusznie pomówiony przez byłego ministra obrony. Oskarżenia dotyczą „postępowania, które naraziło go na utratę zaufania potrzebnego do zajmowanego stanowiska Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych”, co miało na celu poniżenie go w oczach opinii publicznej. Generał powołuje się na art. 212 Kodeksu karnego dotyczący „publicznego znieważenia”.
Afera z Rosyjską rakietą
Sprawa ma swoje korzenie w aferze, która wybuchła po tym, jak w kwietniu ubiegłego roku na terenie lasu niedaleko Bydgoszczy zlokalizowano rosyjską rakietę. Pocisk został odnaleziony przez przypadkową osobę, a w polską przestrzeń powietrzną wleciał już w grudniu 2022 r. Wydarzenie to wywołało falę krytyki i pytań dotyczących skuteczności systemów obronnych Polski.
Po ujawnieniu informacji w mediach, Mariusz Błaszczak publicznie oskarżył generała Piotrowskiego o niedopełnienie obowiązków i niepoinformowanie go o sytuacji na czas. Podczas zwołanej konferencji prasowej, Błaszczak stwierdził, że dowódca operacyjny „zaniechał swoich instrukcyjnych obowiązków”, nie informując go o obiekcie, który „pojawił się w polskiej przestrzeni powietrznej”, ani nie powiadamiając Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i innych przewidzianych w procedurach służb.
Reakcje i konsekwencje
Generał Tomasz Piotrowski szybko odpowiedział na te zarzuty, wydając oświadczenie, w którym zaapelował o zdrowy rozsądek i wyciszenie emocji. W swoim wystąpieniu podkreślił, że w obecnej sytuacji ważne jest, aby „bardzo ważyć emocje” i nie dawać pożywki „bardzo ambitnemu i agresywnemu przeciwnikowi”.
Generał Piotrowski zwrócił uwagę, że takie publiczne oskarżenia mogą prowadzić do podziałów i osłabienia jedności w obliczu zewnętrznych zagrożeń. Jego apel o rozsądek i zjednoczenie spotkał się z pozytywnym odzewem części opinii publicznej, jednak konflikt z Mariuszem Błaszczakiem nadal budzi duże kontrowersje.
Przyszłość wniosku
Na ten moment nie wiadomo, kiedy sejmowa komisja zajmie się rozpatrzeniem złożonego wniosku o uchylenie immunitetu. Jeżeli komisja uzna zasadność zarzutów i dojdzie do uchylenia immunitetu, Mariusz Błaszczak będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności prawnej za pomówienie. Takie rozwiązanie byłoby precedensem w polskiej polityce, pokazującym, że nawet najwyżsi rangą urzędnicy państwowi mogą być pociągani do odpowiedzialności za swoje publiczne wypowiedzi.
Warto również zauważyć, że sprawa ta może wpłynąć na relacje między rządem a służbami wojskowymi oraz na ogólną atmosferę w polskiej polityce. Ewentualne uchylenie immunitetu Błaszczakowi mogłoby zmienić dynamikę w polskiej scenie politycznej, prowadząc do dalszych napięć i dyskusji na temat odpowiedzialności i transparentności działań publicznych.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.
Odkryj więcej na naszej stronie!
- Eleganckie stylizacje na podróż: męskie porady i inspiracje
- Katastrofa nad Donbasem: Rosja zestrzeliła własnego superdrona Ochotnik
- Paweł Wąsek Triumfatorem Grand Prix
- Urszula Kozioł: Czego uczy nas milcząca poezja? Sekrety wersów laureatki Nagrody Nike
- Szaleńczy pościg za BMW na S7 do Grójca, ponad 212km/h