Mariusz Błaszczak może stracić immunitet? Generał Tomasz Piotrowski składa wniosek o uchylenie.

Do Sejmu wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu Mariuszowi Błaszczakowi, byłemu ministrowi obrony narodowej, złożony przez generała Tomasza Piotrowskiego.

140

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu Mariuszowi Błaszczakowi /PAP/Paweł Supernak

Wniosek o uchylenie immunitetu został złożony 18 czerwca do sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych, co potwierdziła Interia. Generał Tomasz Piotrowski, były Dowódca Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, skorzystał z pomocy adwokata, by formalnie przedstawić zarzuty wobec Mariusza Błaszczaka.

Pełnomocnik generała Piotrowskiego twierdzi, że jego klient został niesłusznie pomówiony przez byłego ministra obrony. Oskarżenia dotyczą „postępowania, które naraziło go na utratę zaufania potrzebnego do zajmowanego stanowiska Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych”, co miało na celu poniżenie go w oczach opinii publicznej. Generał powołuje się na art. 212 Kodeksu karnego dotyczący „publicznego znieważenia”.

Afera z Rosyjską rakietą

Sprawa ma swoje korzenie w aferze, która wybuchła po tym, jak w kwietniu ubiegłego roku na terenie lasu niedaleko Bydgoszczy zlokalizowano rosyjską rakietę. Pocisk został odnaleziony przez przypadkową osobę, a w polską przestrzeń powietrzną wleciał już w grudniu 2022 r. Wydarzenie to wywołało falę krytyki i pytań dotyczących skuteczności systemów obronnych Polski.

Po ujawnieniu informacji w mediach, Mariusz Błaszczak publicznie oskarżył generała Piotrowskiego o niedopełnienie obowiązków i niepoinformowanie go o sytuacji na czas. Podczas zwołanej konferencji prasowej, Błaszczak stwierdził, że dowódca operacyjny „zaniechał swoich instrukcyjnych obowiązków”, nie informując go o obiekcie, który „pojawił się w polskiej przestrzeni powietrznej”, ani nie powiadamiając Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i innych przewidzianych w procedurach służb.

Reakcje i konsekwencje

Generał Tomasz Piotrowski szybko odpowiedział na te zarzuty, wydając oświadczenie, w którym zaapelował o zdrowy rozsądek i wyciszenie emocji. W swoim wystąpieniu podkreślił, że w obecnej sytuacji ważne jest, aby „bardzo ważyć emocje” i nie dawać pożywki „bardzo ambitnemu i agresywnemu przeciwnikowi”.

Generał Piotrowski zwrócił uwagę, że takie publiczne oskarżenia mogą prowadzić do podziałów i osłabienia jedności w obliczu zewnętrznych zagrożeń. Jego apel o rozsądek i zjednoczenie spotkał się z pozytywnym odzewem części opinii publicznej, jednak konflikt z Mariuszem Błaszczakiem nadal budzi duże kontrowersje.

Przyszłość wniosku

Na ten moment nie wiadomo, kiedy sejmowa komisja zajmie się rozpatrzeniem złożonego wniosku o uchylenie immunitetu. Jeżeli komisja uzna zasadność zarzutów i dojdzie do uchylenia immunitetu, Mariusz Błaszczak będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności prawnej za pomówienie. Takie rozwiązanie byłoby precedensem w polskiej polityce, pokazującym, że nawet najwyżsi rangą urzędnicy państwowi mogą być pociągani do odpowiedzialności za swoje publiczne wypowiedzi.

Warto również zauważyć, że sprawa ta może wpłynąć na relacje między rządem a służbami wojskowymi oraz na ogólną atmosferę w polskiej polityce. Ewentualne uchylenie immunitetu Błaszczakowi mogłoby zmienić dynamikę w polskiej scenie politycznej, prowadząc do dalszych napięć i dyskusji na temat odpowiedzialności i transparentności działań publicznych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia