Youngtimer Warsaw po wprowadzeniu SCT 3.07.2024

1 lipca 2024 roku na wybranym obszarze Warszawy zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu. Jak będzie działał Youngtimer Warsaw po wprowadzeniu SCT 3.07.2024.

141

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Youngtimer Warsaw po wprowadzeniu SCT 3.07.2024.
Youngtimer Warsaw po wprowadzeniu SCT 3.07.2024.

Wszyscy miłośnicy i użytkownicy starszych pojazdów od dawna zastanawiają się, jak będzie działał Youngtimer Warsaw po wprowadzeniu SCT 3.07.2024.

Poniższy tekst jest przedrukiem bez zmian i skrótów tekstu umieszczonego na stronie fb Youngtimer Warsaw. 

Youngtimer Warsaw po wprowadzeniu SCT czyli po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 roku na wybranym obszarze Warszawy zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu. Interaktywna mapa jest dostępna pod adresem www.zdm.waw.pl/MapaSCT

Zgodnie z przyjętą uchwałą Rady Miasta zakaz wjazdu do strefy będzie dotyczył aut z silnikami benzynowymi wyprodukowanych przed 1997 rokiem oraz z silnikami diesla wyprodukowanych przed 2005 rokiem.

W uchwale przewidziano wyłączenia dla:

-osób zamieszkałych w Warszawie i płacących podatki w Warszawie (zwolnienie z wymagań SCT do stycznia 2028 roku)

-seniorów (osoby, które do końca 2023 roku ukończyły 70 lat)

-osób posiadających Europejską Kartę Parkingową

-pojazdów specjalnych

-pojazdów historycznych czyli:

a) pojazdów zabytkowych w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym: pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków,

b) pojazdów wpisanych do księgi inwentarza muzealiów zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencjonowania dóbr kultury w muzeach,

c) pojazdów mających co najmniej 40 lat,

d) pojazdów mających co najmniej 25 lat i uznanych przez uprawnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Jeśli kwalifikujecie się na jedno z powyższych wyłączeń, to zgodnie z zapisami dostępnymi na internetowych stronach Miasta Stołecznego Warszawy należy zgłosić ten fakt poprzez przygotowany formularz dostępny pod linkiem: https://sprawdzsct.zdm.waw.pl/ lub też osobiście w punkcie informacyjnym przy ulicy Chmielnej 124 (wejście od ul. Żelaznej).

Działania Fundacji Youngtimer Warsaw w sprawie dotyczącej SCT

W wyniku działań Fundacji Youngtimer Warsaw w treści uchwały dotyczącej SCT znalazł się jeszcze jeden, bardzo ważny zapis odnośnie wyłączenia dla pojazdów nie spełniających wymogów. Zgodnie z Załącznikiem nr 2 punkt 12: wyłączone od zakazu wjazdu do strefy będą pojazdy:

[…] które biorą udział lub są wykorzystywane w:

1) zgromadzeniu organizowanym stosownie do przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz.1389),

2) wydarzeniu kulturalnym

– zgłoszone zgodnie z przedstawionym harmonogramem przez organizatora, na czas jego trwania oraz na maksymalnie jeden dzień przed i po planowanym zgromadzeniu albo wydarzeniu, nie więcej niż 10 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Obowiązki które nałożyła na siebie Fundacja Youngtimer Warsaw

Zgodnie z powyższym na nas jako na organizatorze Cyklicznych Spotkań Klasycznej Motoryzacji spoczywa obowiązek zgłoszenia wjazdu do strefy pojazdów, które nie spełniają domyślnych warunków wyłączenia ale będą uczestnikami naszej imprezy. W związku z tym na stronie youngtimerwarsaw.com/sct dostępny jest interaktywny formularz, za pomocą którego będziemy zbierać listę pojazdów chcących przyjechać na nasze Wydarzenie.

Formularz będzie dostępny online przed każdym z zaplanowanym w tym sezonie spotkaniu i przesyłany do Zarządu Dróg Miejskich.

Po przesłaniu przez Was zgłoszenia możecie być spokojni o wjazd do strefy w dniu wydarzenia, a nawet dzień przed czy dzień po autem, które nie spełnia żadnych wymogów.

Ważne zostawiono na koniec – Youngtimer Warsaw po wprowadzeniu SCT

Co ważne, zgłoszenie przez nasz formularz dotyczy tylko i wyłącznie pojazdów, które nie podlegają wyłączeniu w myśl przepisów uchwały przytoczonych powyżej. To znaczy, że nie obowiązuje dla pojazdów zabytkowych, pojazdów min. 40 letnich, pojazdów będących w inwentarzu muzeum, pojazdów min. 25 i posiadających opinię uprawnionego rzeczoznawcy czy też pojazdów, którymi będzie jechała osoba mieszkająca w Warszawie i rozliczająca tu podatki. W każdym z przytoczonych przypadków należy zrobić zgłoszenie poprzez stronę miasta https://sprawdzsct.zdm.waw.pl/ i wystąpić z wnioskiem o nalepkę.

Formularz na stronie https://youngtimerwarsaw.com/sct-formularz/ już działa. Strona będzie przyjmowała Wasze zgłoszenia na spotkanie zaplanowane na 3 lipca do poniedziałku 1 lipca do 23:59

Na koniec przeczytaj – Strefa SCT w Warszawie – od 1 lipca brak naklejki to mandat 500 zł

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować, bo Radio to także Wy!

Czerwiec 2024 roku to także ciekawe imprezy – XXII ZLOT MIŁOŚNIKÓW VW GARBUSA & CO 21-23.06.2024 Powidz

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2024.

redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia