Kontrowersyjne zmiany w szkołach od 1 Września

Od początku nowego roku szkolnego na uczniów czeka wiele zmian - nowe lektury i przedmioty oraz mniej lekcji religii

123

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zmiany w szkołach od 1 września - dziewczyna pisze zadanie
zmiany w szkołach od 1 września - co o nich myślą politycy

Co prawda trwają wakacje, jednak politycy pracują nadal. Wiele dyskusji w sejmowych kuluarach budzą zmiany w szkołach od 1 Września. Chodzi o nową listę lektur oraz ograniczoną ilość lekcji religii.

Wprowadzanie zmian w listach lektur zawsze budziło spore kontrowersje. Nie inaczej jest tym razem. Ujawniono, że ze spisu znikną utwory Jarosława Marka Rymkiewicza oraz „Katedra” Jacka Dukaja. Krytycy tego rozwiązania zarzucają ministrze edukacji, że kieruje się ona preferencjami politycznymi, nie biorąc pod uwagę wartości literackiej dzieł i kunsztu pisarskiego twórców. Barbara Nowacka stanowczo odniosła się do tych opinii: „Można się zastanawiać nad wagą słów, ale można mieć też pamięć, skąd się wziął Rymkiewicz w liście lektur (…) Ja pamiętam wiersz pana Rymkiewicza o Smoleńsku i zastanowiłabym się, czy takie upolitycznienie szkoły jest jej potrzebne.”. Ministra edukacji stwierdziła także, iż nie odpowiada bezpośrednio za tworzenie listy lektur. Poinformowała, że zadanie to zostało powierzone specjalistom. Ona jedynie zasugerowała, aby spis zawierał więcej dzieł należących do literatury współczesnej.

Jakie będą zmiany w szkołach od 1 Września?

Od początku nowego roku szkolnego uczniowie będą musieli zapoznawać się jedynie z fragmentami części lektur. Barbara Nowacka stwierdziła zagadkowo: „Ta lista lektur będzie trochę inna”. Plany ministerstwa edukacji dotyczą także ograniczenia lekcji religii do niezbędnego minimum. Na przedmiot ten w szkołach przewidziano jedną lekcję w tygodniu. Decyzję taką krytykuje Władysław Kosiniak-Kamysz. Jego zdaniem każdy samorząd powinien mieć prawo do określania tego, ile lekcji religii będzie prowadzonych w szkołach na danym terenie. Na taki pomysł Barbara Nowacka reaguje stanowczo: „My w ministerstwie planujemy pracę szkół odgórnie, nie można różnicować dzieci i ich prawa do takiej a nie innej formy edukacyjnej (…) To jest tak, jakbyśmy powiedzieli, że w tym regionie będzie mniej matematyki, a w tamtym mniej chemii.”. Ministra edukacji przypomniała także, że kościół katolicki może organizować lekcje religii na własną rękę. Nauczanie takie zwykle organizuje się w salkach kościelnych lub w szkołach, jeśli zostanie to uzgodnione z samorządem.

Liczba lekcji religii w szkołach dzieli polityków

Barbara Nowacka została zapytana o to, czy w jej wyobrażeniach w szkole w ogóle nie powinno się nauczać religii. Ministra edukacji odpowiedziała: „Ja jestem zwolenniczką rozdziału Kościoła od państwa, ale mam świadomość uwarunkowań politycznych i umów międzynarodowych. Polska jest związana konkordatem do prowadzenia lekcji religii i ich opłacenia.”. Przypomniała również, że lekcji religii, jako jedynych, nie kontroluje ministerstwo edukacji. Jak mówiła: „To nie my piszemy program, nie można wizytować tych lekcji.”. Barbara Nowacka stwierdziła, że wolałaby, aby lekcje religii zostały zastąpione zajęciami religioznawczymi. Na razie jednak zmiany w szkołach od 1 września nie przewidują takich posunięć. Ministra edukacji przyznała jednak, że według niej w idealnej szkole sfera sacrum powinna być oddzielona od profanum.

To jednak nie jedyna zmiana. Od początku nowego roku szkolnego zniknie Historia i Teraźniejszość. Przedmiot ten zostanie zastąpiony edukacją obywatelską. Barbara Nowacka tak skomentowała właśnie wycofywany ze szkół HiT: „Był tak zindoktrynowany, że nie nadawał się do niczego.”. Warto także pamiętać, że zmiany w szkołach od 1 Września obejmą także wprowadzenie edukacji zdrowotnej dla uczniów.  

Przeczytaj także, jak wygląda edukacja w Japonii.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie. Lokal prowadzony jest przez osoby z niepełnosprawnościami.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia