Czerwcowe Bootydy na niebie – nie przegap tego widowiska

Już od jutra wieczorem obserwujcie nocne niebo - deszcz meteorów będzie widoczny tylko do 2 lipca

129

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Już od jutra można obserwować Czerwcowe Bootydy na niebie

Czerwcowe Bootydy na niebie to wyjątkowe zjawisko, dla którego warto zarwać noc. Na obserwację tego deszczu meteorów jest mało czasu – od 28 czerwca do 2 lipca.

Maksimum meteorów z roju Czerwcowe Bootydy przypada na 28 czerwca, jednak zjawisko będzie można oglądać do 2 lipca. Meteory należące do roju poruszają się ze stosunkowo niewielką prędkością – 18 km/s. Sprawia to, że łatwo można je obserwować. Pojawianie się tego deszczu meteorów jest związane z krótkookresową kometą 7P/Pons-Winnecke. Należy ona do rodziny komet Jowisza. Została zauważona już w czerwcu 1819 roku. Ponownie przez przypadek odkrył ją niemiecki naukowiec – astronom August Winnecke w marcu 1858 roku. Kometa ta ma średnicę 5 km. Do pełnego obiegu wokół słońca potrzebuje 6.32 roku. Tworzony przez nią ruj jest bardzo nieprzewidywalny i nieregularny. Oznacza to, że ilość meteorów zauważonych w ciągu godziny może być bardzo zróżnicowana.

Jak obserwować Czerwcowe Bootydy na niebie?

Meteory poruszają się z niewielką prędkością, co daje jeszcze lepsze warunki do ich obserwacji. Oznacza też, że nawet osoby nie interesujące się astronomią będą mogły je zauważyć. Czerwcowe Bootydy najlepiej oglądać zaraz po zmierzchu. Warunki obserwacji zawsze są uzależnione od aktualnej pogody i lokalizacji, w której się znajdujemy. Najlepiej zatem wybrać się z dala od miejskich świateł. Choć spadające gwiazdy będą widoczne gołym okiem, można sięgnąć po profesjonalne lub amatorskie teleskopy. Pozwoli to na prowadzenie jeszcze dokładniejszej obserwacji. Jeśli lubisz obserwować takie zjawiska a z jakichś powodów nie będziesz miał warunków do oglądania roju Czerwcowe Bootydy, następna okazja nadarzy się za miesiąc. Wówczas pod koniec lipca na niebie będą widoczne meteory z roju Południowych Delta Akwarydów. Ich największa aktywność przypadnie 28 lipca.

Gdzie obserwować spadające gwiazdy?

Choć Czerwcowe Bootydy na niebie są widoczne gołym okiem, warto zapewnić sobie najlepsze warunki do ich obserwacji. Najlepiej wybrać miejsce za miastem, gdzie najlepiej widać gwiazdy. Warto też zdecydować się na lokalizację z ciemnym niebem i szerokim widokiem na horyzont. Do obserwacji meteorów nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Wystarczy wygodnie usiąść lub położyć się na ziemi i patrzeć w górę. Można też użyć lornetki. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ Czerwcowe Bootydy mogą pojawiać się w nieregularnych odstępach czasu. Aby zobaczyć jak najwięcej meteorów, nie skupiaj się na samym radiancie. Zamiast tego, wybierz ciemny skrawek nieba oddalony od radiantu o około 30–40°. Meteory z roju Czerwcowych Bootydów są zwykle wolne i jasne, a niektóre z nich mogą pozostawiać po sobie ślady dymowe. Najlepsze szanse na ich zobaczenie masz przed świtem, kiedy niebo jest najciemniejsze.

Przeczytaj też, czym była Katastrofa Tunguska.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie. Lokal prowadzony jest przez osoby z niepełnosprawnościami.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia