Donald Tusk obiecuje nowoczesne lotnisko, ale redukuje plany CPK – co za zmiana!

Donald Tusk przewiduje przyszłość Lotniska Chopina po otwarciu CPK?

102

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Donald Tusk CPK Lotnisko Chopina
Rząd ma plan! Wydaje się, że realny.

Lotnisko w Baranowie powstanie, ale w zupełnie innej formie niż pierwotnie planowano. Nowy rząd zapowiedział szereg istotnych zmian w projekcie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Co dokładnie się zmieni? Sprawdzamy, co zostanie ze „starego CPK” w nowym projekcie. Donald Tusk obiecuje nowoczesne lotnisko, ale redukuje plany CPK – co za zmiana!

Donald Tusk obiecuje nowoczesne lotnisko, ale redukuje plany CPK – co za zmiana!

Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami premiera Donalda Tuska, budowa lotniska w Baranowie pozostaje w planach. Ma to być najnowocześniejsze lotnisko w Europie, zlokalizowane między Warszawą a Łodzią. Decyzja ta została potwierdzona przez wojewodę mazowieckiego, który poinformował o pracach nad wydaniem decyzji lokalizacyjnej. Spółka CPK kontynuuje także Program Dobrowolnych Nabyć nieruchomości.

Przyszłość Lotniska Chopina

Rząd PiS planował, że nowe lotnisko w Baranowie doprowadzi do stopniowego wygaszania Lotniska Chopina. Obecny rząd również przewiduje, że przyszłość Lotniska Chopina będzie niepewna po otwarciu CPK. Premier Tusk zapewnił jednak, że w krótkiej perspektywie Okęcie pozostanie kluczowym portem,. Ponadto jego rola będzie rosła do momentu otwarcia nowego lotniska. Modernizacja Lotniska Chopina ma na celu zapewnienie jego nowoczesności i funkcjonalności.

Skala lotniska – znaczące zmniejszenie

Nowy projekt zakłada znacznie mniejsze lotnisko niż planowano wcześniej. Według nowej koncepcji, lotnisko w Baranowie ma obsługiwać 34 mln pasażerów rocznie do 2032 roku, a koszt budowy wyniesie 131 mld zł. Dla porównania, poprzedni rząd PiS planował lotnisko, które w 2029 roku miało obsłużyć 29 mln pasażerów, a do 2060 roku nawet 60 mln pasażerów rocznie.

Koleje dużych prędkości – inna koncepcja.

Największe zmiany dotyczą komponentu kolejowego. Poprzedni rząd planował stworzenie hubu przesiadkowego w Baranowie, gdzie zbiegałyby się trasy szybkich kolei z różnych części Polski. Nowa koncepcja zakłada rozwijanie połączeń lokalnych, zamiast tworzenia jednego głównego węzła przesiadkowego. Premier Tusk zapowiedział, że najważniejsza będzie linia Y – łącząca Warszawę, Wrocław, Łódź i Poznań, a podróż z Warszawy do tych miast ma trwać około 100 minut.

Modlin zamiast Radomia

Rząd PiS inwestował w rozwój lotniska w Radomiu jako uzupełnienia CPK. Obecny rząd zmienia ten plan i stawia na lotnisko w Modlinie, które będzie doinwestowane i połączone koleją z warszawskim Dworcem Centralnym. Inwestycje w Radomiu zostały uznane za nieuzasadnione politycznie i nie przynoszące oczekiwanych rezultatów.

Projekt CPK przechodzi zasadnicze zmiany pod rządami nowej koalicji. Lotnisko w Baranowie powstanie, ale będzie znacznie mniejsze i pozbawione funkcji wielkiego hubu przesiadkowego. Przyszłość Lotniska Chopina pozostaje niepewna, choć jego rola ma rosnąć do momentu otwarcia CPK. Koleje dużych prędkości będą rozwijane w innym kierunku, z naciskiem na bezpośrednie połączenia między dużymi miastami. Modlin zastąpi Radom jako główne uzupełnienie CPK, co oznacza rezygnację z dalszych inwestycji w Radomiu.

Zmiany te mają na celu dostosowanie projektu do realnych potrzeb i możliwości, jednocześnie zachowując kluczowe elementy, takie jak lokalizacja lotniska w Baranowie. Czy nowa koncepcja CPK okaże się bardziej efektywna i lepiej dopasowana do rzeczywistości? Czas pokaże.

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia