Rewolucyjny lek na odrastanie zębów coraz bliżej

Japońscy naukowcy kończą pracę nad innowacyjnym lekiem na odrastanie zębów - badania kliniczne na ludziach już w lipcu 2024 roku

143

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

lek na odrastanie zębów - uśmiechająca się dziewczyna
lek na odrastanie zębów - naturalny uśmiech bez implantów i protez

Lek na odrastanie zębów brzmi jak pomysł z książki lub filmu SF. Tymczasem to rewolucyjne rozwiązanie testują japońscy naukowcy.

Wiele osób z różnych powodów traci zęby. Zaawansowany wiek, choroby, wypadki i inne uszkodzenia to najczęstsze przyczyny tej niekomfortowej sytuacji. Wówczas pojawia się perspektywa wszczepienia implantów, założenia protez lub posiadania nieestetycznej dziury między pozostałymi zębami. Japońscy naukowcy dowodzą, że nie musi tak być. Testują oni podawany dożylnie lek, który powoduje odrastanie zębów. Ten przełomowy w branży stomatologicznej farmaceutyk może znaleźć się na międzynarodowym rynku do 2030 roku. Nadal jednak trwają fazy testowe, których kluczowym momentem będzie wypróbowanie specyfiku na ludziach. Fachowy artykuł na temat tego rewolucyjnego rozwiązania opublikowano w Science Advances. Podano tam, że test leku został pozytywnie przeprowadzony na myszach.

Lek na odrastanie zębów – jak to się zaczęło?

Japońscy naukowcy swoją uwagę zwrócili na różnorodne stomatologiczne nieprawidłowości występujące w naturze. Chodziło o osoby rodzące się z dodatkowymi zębami albo ich nagłym i niespodziewanym wzrostem. Zbadano więc genetyczne przyczyny pojawiania się zbyt dużej ilości zębów. Badania japońskich naukowców przyniosły spektakularne rezultaty. Zdaniem Katsu Takahashiego, jednego z głównych autorów badania i starszego wykładowcy w Wyższej Szkole Medycznej Uniwersytetu w Kioto, udało się zidentyfikować podstawowe cząsteczki odpowiadające za rozwój zębów. Okazało się też, że kilka z nich wpływa na wzrost wielu tkanek i narządów jeszcze w życiu płodowym. Podanie leku myszom sprawiło, iż niektórym osobnikom wyrósł nowy ząb. Równie dużym powodzeniem zakończyły się testy na fretkach. Jeden z naukowców prowadzących eksperyment powiedział: „Fretki to zwierzęta dwufiodontowe o wzorach uzębienia podobnych do ludzi. Naszym następnym planem jest przetestowanie przeciwciał na innych zwierzętach, takich jak świnie i psy”.

Kiedy badania na ludziach?

Wiadomo już, że lek na odrastanie zębów zostanie poddany najważniejszej fazie eksperymentu – testom na ludziach. W pierwszej grupie badawczej ma znajdować się trzydziestu mężczyzn w średnim wieku – od 30 do 64 lat. Badania kliniczne mające potwierdzić bezpieczeństwo leku ruszają już w lipcu tego roku. Z kolei w 2025 roku testom zostaną poddane chore na anodoncję dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Mali pacjenci otrzymają dożylnie jedną dawkę leku. Lek na odrastanie zębów będzie dostępny dla pacjentów w 2030 roku, jeśli wszystkie testy i badania kliniczne zakończą się pełnym powodzeniem. Dr Katsu Takahashi nie ukrywa, że jest na najlepszej drodze do spełnienia marzeń każdego stomatologa i pacjenta, który stracił zęby. Ma nadzieję, że początkowo osoby z anodoncją, a potem pacjenci z utraconymi zębami odzyskają komfort i naturalny uśmiech bez potrzeby decydowania się na drogie implanty lub niewygodne protezy.

Przeczytaj o tym, że wykonano innowacyjny zabieg na mózgu 12-letniego Brytyjczyka chorego na ciężką postać padaczki.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie. Lokal prowadzony jest przez osoby z niepełnosprawnościami.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia