Decyzją sądu Morawiecki naruszył prawo przy organizacji wyborów korespondencyjnych.

Wyrok NSA ws. wyborów kopertowych. Morawiecki rażąco naruszył prawo.

81

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mateusz Morawiecki/Adam Burakowski /East News

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) orzekł, że decyzja premiera Mateusza Morawieckiego z 16 kwietnia 2020 roku o przygotowaniu wyborów korespondencyjnych rażąco naruszyła prawo. NSA oddalił skargi kasacyjne złożone przez byłego premiera oraz Pocztę Polską, co czyni wyrok prawomocnym.

Sprawa dotyczyła wyborów prezydenckich, które miały się odbyć 10 maja 2020 roku w trybie korespondencyjnym z uwagi na pandemię COVID-19. Premier Morawiecki nakazał wówczas Poczcie Polskiej przygotowanie wyborów, w tym uzyskanie spisów wyborców od władz samorządowych. Znaczna część samorządów odmówiła przekazania tych danych.

Premier Morawiecki rażąco naruszył prawo

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie. Argumentując, że decyzja premiera była niezgodna z prawem i naruszała prawa obywatelskie. 15 września 2020 roku WSA orzekł, że decyzja premiera była nieważna i rażąco naruszała prawo, wskazując m.in. na naruszenie artykułów 7 i 127 Konstytucji RP. Kodeksu wyborczego, Kodeksu postępowania administracyjnego, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy antycovidowej.

WSA stwierdził, że wybory przeprowadzone wyłącznie w trybie korespondencyjnym nie gwarantowały równości, bezpośredniości ani tajności głosowania, co jest wymagane przez Konstytucję RP. Ponadto sąd zauważył, że zgodnie z Kodeksem wyborczym, jedynym organem odpowiedzialnym za przeprowadzenie wyborów jest Państwowa Komisja Wyborcza (PKW). Decyzja premiera polecająca Poczcie Polskiej działania zarezerwowane dla PKW i Krajowego Biura Wyborczego była zatem niezgodna z prawem.

Premier oraz Poczta Polska wnieśli skargi kasacyjne.

Premier Morawiecki i Poczta Polska złożyli skargi kasacyjne do NSA. Jednak 28 czerwca 2024 roku NSA oddalił te skargi, uznając wcześniejsze orzeczenie WSA za prawomocne. Sąd nie znalazł żadnych przepisów ustawowych, które przenosiłyby kompetencje organów wyborczych na inne organy, w tym na podstawie ustawy antycovidowej.

Decyzja NSA zamyka trwającą ponad cztery lata sprawę, potwierdzając, że premier Morawiecki naruszył prawo. Wydając decyzję dotyczącą organizacji wyborów korespondencyjnych przez Pocztę Polską.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia