Handel w niedzielę. Dzisiejsze głosowanie

103

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Handel w niedzielę. Dzisiejsze głosowanie
Handel w niedzielę. Dzisiejsze głosowanie

Handel w niedzielę. Dzisiejsze głosowanie. Dzisiaj w sejmie odbyło się głosowanie, a jego tematem było handel w niedzielę. Głosowana była propozycja posła Polski2050 Ryszarda Petru jakoby dwie niedziele w miesiącu miały być handlowe. Proponowana ustawa poróżniła obecnie rządzącą w Polsce Koalicje 15 Października ponieważ m. in. Prawo i Sprawiedliwość oraz Lewica wspólnie próbowali odrzucić zaproponowaną ustawę w pierwszym czytaniu natomiast im się to nie udało. Temat dzisiejszych obrad w sejmie przegłosowano niewielką różnicą głosów w związku z czym prace nad nią będą nadal trwały. Przypomnijmy, że od 2020 roku obowiązuje siedem niedziel gdy można prowadzić handel, a ustawę ustanowiło wtedy rządzące Prawo i Sprawiedliwość.

Handel w niedzielę. Dzisiejsze głosowanie – wyniki

Wyniki głosowania: Wniosek zagłosowało 209 posłów (172 z Prawa i Sprawiedliwości, 23 z Lewicy, 10 z Konfederacji, 3 z Kukiz15 oraz 1 z Platformy Obywatelskiej). Przeciw było 218 posłów (153 z Platformy obywatelskiej, 30 Polski Stronnictwo Ludowe, 29 Polska2050, czterech z Konfederacji, jeden z Lewicy i jeden niezrzeszony. Od oddania głosu wstrzymały się dwie osoby (Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy oraz Witold Tumanowicz z Konfederacji). W głosowaniu nie wzięło udziału aż 29 posłów z czego 17 z PIS. Wynik głosowania oznacza, że zabrakło wystarczającej liczby głosów do przyjęcia wniosku i prace nad nim będą trwały dalej.

Handel w niedzielę. Dzisiejsze głosowanie – zakaz handlu w niedziele

Pod koniec marca ustawę zaproponowali posłowie Polski2050, a zakłada on dwie niedziele handlowe w miesiącu, a wnioskodawcą był Ryszard Petru. Za wykonywanie pracy w te dni pracownikom należałoby się podwójne wynagrodzenie. Pracodawca natomiast byłby zobowiązany do udzielenia danej osobie dnia wolnego w okresie od sześciu dni przed i do sześciu dni po wykonanej pracy. Od 2020 roku gdy wprowadzono zakaz handlu nie obowiązuje on tylko w siedem niedziel w roku. Są to: ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia oraz niedziela przed Wielkanocą oraz dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem.

Foto: Sławomir Kamiński/ Agencja Wyborcza.pl

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o mistrzostwach Europy w Niemczech

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia