Wakacje zamienione w koszmar, czyli nieudany skok na główkę

Czym może skończyć się nieudany skok na główkę i jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która uległa takiemu wypadkowi?

140

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

nieudany skok na główkę - mężczyzna wiezie chłopca na wózku inwalidzkim
nieudany skok na główkę może skończyć się tragedią

Lato w pełni, a wraz z nim czas na beztroskie zabawy nad wodą. Jedną z rozrywek popularnych wśród młodzieży jest skakanie do wody. Warto jednak wiedzieć, że nieudany skok na główkę może skończyć się tragicznie.

Nad wodą zawsze należy zachować ostrożność i rozwagę. Wakacje to czas, gdy chętnie wybieramy się nad jezioro, morze lub rzekę. Jeśli nie mamy takiej możliwości, idziemy na basen. Zwykle dużym problemem dla ratowników są osoby przeceniające swoje możliwości i odpływające za daleko od brzegu lub zachowujące się nieostrożnie. Często zdarza się też, że kąpiący się są pod wpływem alkoholu. Wówczas pojawia się niczym nieuzasadniona odwaga i głupie, ryzykowne pomysły. Skoki na główkę to kusząca propozycja – dają one bowiem dużą dawkę adrenaliny i pozwalają na efektowne wejście do wody. Należy jednak pamiętać, że źle wykonany skok może prowadzić do tragicznych w skutkach urazów głowy, rdzenia kręgowego i kręgosłupa, a nawet śmierci. Do takich wypadków dochodzi najczęściej na płytkich wodach, gdzie łatwo uderzyć głową o dno.

Nieudany skok na główkę – jak bezpiecznie bawić się w wodzie?

Zanim zdecydujemy się na skok, upewnijmy się, że woda jest odpowiednio głęboka i wolna od przeszkód. Ważne jest również, aby skakać tylko w sprawdzonych miejscach, gdzie dno jest równe i pozbawione kamieni lub innych twardych elementów. Zamiast brawurowych skoków na główkę, lepiej wybrać bezpieczniejsze formy zabawy w wodzie. Pływanie, skakanie nogami do przodu, nurkowanie, gry zespołowe czy korzystanie z dmuchanych zabawek to tylko niektóre z propozycji, które zapewnią nam radość i relaks bez narażania się na niepotrzebne ryzyko. Nie dajmy się ponieść wakacyjnej euforii i kierujmy się zdrowym rozsądkiem, aby ten czas spędzić bezpiecznie i przyjemnie. Pamiętajmy, że nieudany skok na główkę może prowadzić do groźnych konsekwencji. Do najczęstszych należą:

• Urazy kręgosłupa: Złamania kręgów, zwłaszcza szyjnych, to najgroźniejsze powikłania. Mogą one prowadzić do trwałego niedowładu kończyn, a nawet do śmierci. Nawet mniej poważne urazy kręgosłupa powodują silny ból, problemy z chodzeniem i ograniczenia ruchów.

• Urazy głowy: Uderzenie głową o dno może skutkować wstrząśnieniem mózgu, a w skrajnych przypadkach nawet urazem czaszkowo-mózgowym.

• Urazy stawów: zwłaszcza barków i kolan. Mogą to być skręcenia, zwichnięcia, a nawet złamania. Często wiążą się one z silnym bólem, ograniczeniem ruchów i koniecznością długotrwałej rehabilitacji.

Co robić, gdy dojdzie do tragedii – czyli jak udzielić pierwszej pomocy?

W razie wypadku, gdy przyczyną okazuje się nieudany skok na główkę, najważniejsza jest szybka i właściwa reakcja. Warto wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy w takiej sytuacji. Co zatem powinieneś zrobić:

1. Sprawdź przytomność i oddech:

• Podejdź do poszkodowanego i delikatnie potrząśnij go za ramiona.

• Sprawdź, czy oddycha. Możesz to zrobić, przykładając ucho do jego ust i nosa lub obserwując ruchy klatki piersiowej.

• Jeśli poszkodowany nie oddycha, natychmiast rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO).

2. Zabezpiecz kręgosłup:

• Jeśli poszkodowany jest przytomny, ale podejrzewasz uraz kręgosłupa, nie pozwalaj mu ruszać się ani siadać.

• Unikaj także samodzielnego przewracania poszkodowanego.

• Spróbuj utrzymać jego głowę i szyję w jednej linii z kręgosłupem, np. poprzez podłożenie zwiniętego ręcznika lub koca pod szyję.

• Poczekaj na przyjazd pogotowia ratunkowego.

3. Wezwij pomoc:

• Nawet jeśli poszkodowany jest przytomny i wydaje się nie mieć poważnych obrażeń, należy wezwać pogotowie ratunkowe.

• Ratownicy ocenią stan poszkodowanego i udzielą mu profesjonalnej pomocy.

• W przypadku poważnych urazów, takich jak złamania czy urazy głowy, nie próbuj samodzielnie transportować poszkodowanego.

• Najważniejsze jest, aby działać szybko i wezwać pomoc medyczną.

Odwiedź stronę Mariusza Haraśnego, który opowiada o swoim życiu po wypadku, jaki spowodował nieudany skok na główkę.

Przeczytaj też, czym jest  nurkowanie dla niepełnosprawnych.

Odwiedź restaurację Zdrówko oferującą smaczne jedzenie i najlepszy catering w Legionowie. Lokal prowadzony jest przez osoby z niepełnosprawnościami.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia