Ursula von der Leyen ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej.

Ursula von der Leyen ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Znana ze wsparcia dla neutralności klimatycznej i współpracy w dziedzinie obronności.

76

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas szczytu UE w Brukseli, 26 czerwca 2024 r.

Ursula von der Leyen, była niemiecka minister obrony i bliska współpracowniczka byłej kanclerz Angeli Merkel, została ponownie wybrana na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej. Znana jako inicjatorka Europejskiego Zielonego Ładu, von der Leyen od lat aktywnie wspierała osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Unię Europejską oraz wzmacnianie współpracy w dziedzinie obronności.

Prawie pięć lat temu, podczas szczytu w Brukseli, liderzy państw Unii Europejskiej jednogłośnie poparli jej kandydaturę na przewodniczącą KE. Kilka tygodni później Parlament Europejski potwierdził jej wybór, co uczyniło ją pierwszą Niemką na tym stanowisku od ponad pół wieku. Już na etapie nominacji, a jeszcze przed oficjalnym wyborem w 2019 roku, wielu dyplomatów i polityków zwracało uwagę na jej zdecydowane stanowisko wobec Rosji, co nie było powszechnie przyjęte w niemieckiej polityce.

Kluczowa rola w wsparciu dla Ukrainy i transformacji klimatycznej UE

W 2022 roku von der Leyen stanowczo poparła pomoc Unii Europejskiej dla Ukrainy, która została zaatakowana przez Rosję. Komisja Europejska szybko wprowadziła pierwszy pakiet sankcji, a od tego czasu przyjęto ich już czternaście. Von der Leyen wielokrotnie odwiedzała Ukrainę, wspierając jej starania o rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Unią Europejską. W zaledwie cztery miesiące po złożeniu wniosku Ukraina otrzymała status kraju kandydującego.

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stanęła von der Leyen, było osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Unię Europejską do 2050 roku. W tym celu Komisja Europejska przygotowała największy pakiet legislacyjny w historii wspólnoty, znany jako Europejski Zielony Ład. Jego celem jest dekarbonizacja wielu sektorów gospodarki, w tym transportu, budownictwa i rolnictwa.

Masowe protesty rolników, które miały miejsce w ostatnich miesiącach w wielu krajach europejskich, podniosły pytania o realność i koszty tej transformacji. Czy Unia Europejska jest gotowa na tak głębokie zmiany? To będzie jedno z głównych wyzwań dla Komisji Europejskiej w nadchodzącej kadencji.

Przywództwo w walce z pandemią i fundusz odbudowy UE

Pandemia COVID-19 była kolejnym kluczowym okresem w kadencji von der Leyen. Przewodnicząca KE zainicjowała wspólne zakupy szczepionek, choć skandal związany z jej wymianą SMS-ów z prezesem Pfizera rzucił cień na te działania. Niemniej jednak, von der Leyen była pierwszą, która mówiła o potrzebie wspólnej odpowiedzi na gospodarcze skutki pandemii. Jej plan naprawczy, znany jako Fundusz Odbudowy, został wsparty przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerz Angelę Merkel. Przełamał on niemieckie tabu dotyczące zaciągania pożyczek przez Unię Europejską na ogromne inwestycje publiczne w krajach najbardziej potrzebujących wsparcia.

Przed objęciem stanowiska szefowej Komisji Europejskiej, von der Leyen była bliską współpracowniczką Angeli Merkel, pełniąc różne funkcje ministerialne. Od 2005 do 2009 roku była ministrem ds. rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży, następnie ministrem pracy i spraw społecznych (2009-2013), a od 2013 roku ministrem obrony.

Zwolenniczka silnej bundeswehry i obrończyni wschodnich granic UE

Von der Leyen była gorącą zwolenniczką zwiększania niemieckich wydatków wojskowych, pomimo oporu ze strony współrządzącej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Pod jej kierownictwem liczba żołnierzy Bundeswehry spadła do najniższego poziomu w powojennej historii Niemiec, ale obiecała zwiększenie liczebności sił zbrojnych do prawie 200 tysięcy do 2027 roku. Zrozumienie dla obaw krajów bałtyckich wobec Rosji było dla niej kluczowe. W 2016 roku podkreślała, że Berlin powinien prowadzić dialog z Moskwą, ale jednocześnie wzmacniać NATO, aby rozmawiać „z pozycji siły”. Potępiła później Rosję za konflikt na Ukrainie i podkreślała nienaruszalność ukraińskich granic.

Ursula von der Leyen urodziła się w 1958 roku w Brukseli. Jest córką byłego premiera Dolnej Saksonii, urzędnika Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i byłego dyrektora generalnego do spraw konkurencji w Komisji Europejskiej Ernsta Albrechta. Ma siedmioro dzieci, a jej mężem jest profesor Heiko von der Leyen, pochodzący z niemieckiej rodziny arystokratycznej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia