Amatorzy archeolodzy odkrywają rzymski dodekaedron w Anglii

To znalezisko jest tylko początkiem złożonej historii, którą grupa zaczyna odkrywać, mając nadzieję na dalsze odkrycia, które mogą ujawnić więcej o użyciu i znaczeniu rzymskich dodekaedrów.

82

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Amatorscy archeolodzy w Anglii odkryli jeden z największych rzymskich dodekaedronów, ale jego przeznaczenie wciąż pozostaje tajemnicą. To nie pierwsze takie znalezisko ale brak wytłumaczenia jego zastosowania.

Rzadkie znalezisko – dodekaedron

Ten 12-boczny obiekt jest jednym z zaledwie 33 znanych w rzymskiej Brytanii i około 130 na całym świecie. Jest uznawany za „jedną z największych zagadek archeologii” przez Norton Disney History and Archaeology Group, grupę amatorów z Lincolnshire, gdzie dodekaedron został znaleziony w czerwcu.

Mierzący około 8 centymetrów, dodekaedron jest pusty i ma 12 otworów o różnych rozmiarach. Ten 1700-letni obiekt będzie wystawiony w Muzeum w Lincoln od 4 maja do początku września. Andrea Martin z muzeum wyraziła zadowolenie z przyjęcia dodekaedronu, który został odkryty zaledwie rzut kamieniem od miejsca jego znalezienia.

Zagadka przeznaczenia

Eksperci nadal nie są pewni, do czego służył dodekaedron. Richard Parker, sekretarz grupy, podkreśla, że nie znaleziono podobnych obiektów, a ten konkretny egzemplarz jest w doskonałym stanie. Brak uszkodzeń sugeruje, że nie był narzędziem, a różne rozmiary dodekaedrów wykluczają ich użycie do pomiarów.

Jedna z teorii sugeruje, że dodekaedrony mogły być przedmiotami rytualnymi lub religijnymi, ponieważ Rzymianie byli bardzo przesądni. Obiekt znaleziono w pobliżu figurki bóstwa jeźdźca, co dodatkowo wskazuje na jego religijne znaczenie.

Plany na przyszłość

Grupa planuje powrócić na miejsce wykopalisk później w tym roku, aby przeprowadzić dalsze prace, które mogą pomóc ustalić kontekst znaleziska. Parker jest optymistą, że tajemnica zostanie rozwiązana, ponieważ ten dodekaedron znaleziono w dobrze udokumentowanym kontekście archeologicznym.

To znalezisko jest tylko początkiem złożonej historii, którą grupa zaczyna odkrywać, mając nadzieję na dalsze odkrycia, które mogą ujawnić więcej o użyciu i znaczeniu rzymskich dodekaedronów.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia