Jak ubrać dziecko na motocykl? Zasady bezpiecznej jazdy

Na co zwrócić uwagę przed i w trakcie podróży motocyklem z najmłodszym Jak ubrać dziecko na motocykl, najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy.

85

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak ubrać dziecko na motocykl?
Jak ubrać dziecko na motocykl?

Jazda motocyklem z dzieckiem może być fantastyczną przygodą i okazją do zaszczepienia w najmłodszym pasji do jednośladów. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, rozsądku i prawidłowej techniki jazdy. Na co zwrócić uwagę przed i w trakcie podróży motocyklem z najmłodszym? Jak ubrać dziecko na motocykl? Poznaj najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy.

Niektórzy motocykliści zastanawiają się, czy dzieci w ogóle można przewozić motocyklem. Tak, można. Polskie przepisy nie nakładają pod tym kątem wielkich ograniczeń. W praktyce najważniejsze jest odpowiedzialne podejście motocyklisty.

Co o przewożeniu dzieci motocyklem mówią przepisy w Polsce?

Polskie prawo o ruchu drogowym nie nakłada żadnych ograniczeń dotyczących wieku przewożonego dziecka. Podobnie jak dorosły, niepełnoletni pasażer musi mieć na głowie certyfikowany kask ochronny.

Polskie prawodawstwo nakłada ograniczenia dotyczące prędkości w przypadku jazdy z małoletnim poniżej 7. roku życia. W takim przypadku motocyklista nie może poruszać się z prędkością wyższą niż 40 km/h. Co ważne, dziecko nie może siedzieć z przodu (mimo, że takie rozwiązanie wydaje się najbezpieczniejsze). Musi być przewożone na dokładnie takich zasadach, jak pozostali pasażerowie – z tyłu, za kierowcą.

Jak ubrać dziecko na motocykl?

Przepisy (poza kaskiem) nie nakładają też żadnych obowiązków dotyczących ubrania dziecka na motocykl. A to ma niezwykle istotne znaczenie, zarówno ze względu na komfort, jak i na bezpieczeństwo.

Zacznijmy jednak od najważniejszego elementu. Kask motocyklowy dla dziecka chroni czaszkę przed skutkami ewentualnego upadku i zwiększa komfort w trakcie jazdy. Musi być dobrze dopasowany do rozmiaru głowy dziecka, powinien być wyposażony w mocne zapięcie, ale też systemy wentylacji, które poprawiają wygodę użytkowania. Dziecko nie może czuć się w kasku „uwięzione”, bo nie będzie chciało w nim jeździć. Warto postawić na modele modne, w ciekawych barwach, co przekona najmłodszych do używania tej niezwykle ważnej części wyposażenia motocyklisty.

Bezwzględnie musisz pamiętać także o innych elementach stroju dla dziecka na motocykl. Kurtka motocyklowa i spodnie motocyklowe chronią przed oparzeniem, otarciami, zwiększają komfort termiczny i zabezpieczają w newralgicznym momencie. Buty na motocykl dla dziecka również chronią przed otarciami, a także pozwalają na stabilne utrzymanie się na jednośladzie.

Nie możesz zapomnieć też o rękawicach. Dzięki nim dziecko będzie stabilniej trzymać się uchwytów motocyklowych w trakcie jazdy. Warto mieć także dziecięcą odzież termoaktywną i kominiarkę, jeżeli wyruszacie w podróż w chłodniejsze dni. Pamiętaj, że moda motocyklowa jest naprawdę ciekawa i może zachęcić najmłodszych do rozpoczęcia przygody z jednośladami.

Najważniejsze zasady dotyczące przewożenia dzieci na motocyklu

Skoro motocyklista nie ma praktycznie żadnych ograniczeń dotyczących przewożenia dziecka, najważniejszym kryterium jest tutaj zdrowy rozsądek. Przewożenie dziecka, które nie ma jeszcze pełnej koordynacji ruchowej, nie jest dobrym pomysłem – chyba, że korzystasz ze specjalnego fotelika, który zwiększa bezpieczeństwo i komfort najmłodszego w czasie jazdy, a także ma pasy bezpieczeństwa.

Poza fotelikiem konieczna jest zmiana nawyków dotyczących jazdy. Unikaj gwałtownego przyspieszania i hamowania. Skręty wykonuj płynnie, nie kładąc zbyt mocno maszyny. Rozmawiaj z dzieckiem w trakcie jazdy. Pytaj, czy czuje się swobodnie i czy nie chce, abyście zwolnili. Unikaj zresztą wysokich prędkości (nawet ze starszym dzieckiem). To może odstraszyć od dalszej jazdy.

Nie jest polecane przewożenie dzieci przez mniej doświadczonych motocyklistów. Warto najpierw podszkolić własne umiejętności, a później zabierać w drogę własne pociechy. Pamiętaj też, że nie warto zmuszać dziecka do podróży motocyklem. Być może nie jest jeszcze gotowe, aby usiąść na fotelu pasażera i należy to uszanować.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia