Skrajna prawica triumfuje w pierwszej turze wyborów we Francji

Niedzielne wybory we Francji zaskakują wynikiem - skrajna prawica zdobyła ponad 33% poparcia. Przyszłość kraju stoi pod znakiem zapytania.

109

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Marine Le Pen Foto: REUTERS/Christian Hartmann

Niedzielne wybory parlamentarne we Francji zakończyły się szokującym wynikiem, który postawił kraj na krawędzi przywództwa skrajnej prawicy. Zjednoczenie Narodowe, skrajnie prawicowe ugrupowanie kierowane przez Marine Le Pen, zdobyło ponad 33% poparcia, co jest historycznym wynikiem. Sojusz centrowy prezydenta Emmanuela Macrona zdobył jedynie 20,4% głosów, zajmując trzecie miejsce. Jak oceniają światowe media, jest to największa porażka liberalnej demokracji we Francji od czasu utworzenia Piątej Republiki w 1958 roku.

Reakcje Światowych Mediów -„The Daily Telegraph”

Brytyjski dziennik „The Daily Telegraph” opisał wynik wyborów jako „polityczne trzęsienie ziemi”. Porównując sytuację do czasów współpracy reżimu Vichy z nazistowskimi Niemcami. Gazeta podkreśla, że Francja znalazła się na krawędzi przywództwa skrajnej prawicy po raz pierwszy od tamtych czasów. Co może mieć dalekosiężne konsekwencje zarówno wewnętrzne, jak i międzynarodowe

„Financial Times” zauważa, że wyniki pierwszej tury wyborów stawiają przyszłość Francji pod znakiem zapytania. Jeżeli Zjednoczenie Narodowe nie zdobędzie wystarczającej liczby mandatów w drugiej turze 7 lipca, aby powołać rząd. Francję czekają trudne negocjacje koalicyjne. Dziennik podkreśla, że obecny wynik jest przede wszystkim dowodem na to, że Emmanuel Macron nie zdołał utrzymać centrum politycznego. A dla wielu wyborców to on sam stał się głównym problemem.

Według „The Guardian” dla Macrona nie ma dobrego scenariusza. Jeżeli partia Le Pen zwycięży, prezydent będzie musiał podzielić się władzą. W przeciwnym razie Francja może stanąć przed widmem „zawieszonego” parlamentu, niezdolnego do stworzenia jakiejkolwiek większości rządzącej.

Niemiecki „Sueddeutsche Zeitung” ocenił wynik wyborów jako „gorzką porażkę dla Macrona”. Dziennik zaznacza, że prezydent miał nadzieję na powiększenie względnej większości swoich centrowych sił w izbie niższej dzięki przedterminowym wyborom, ale teraz wydaje się to niezwykle mało prawdopodobne.

Amerykański „The New York Times” podkreśla, że zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego jest dowodem na to. Jak nacjonalistyczna i antyimigrancka polityka tej partii przeniosła się do głównego nurtu politycznego Francji. Z kolei „Wall Street Journal” określił wynik wyborów jako „upokarzający moment” dla Macrona. Przypominając jego wcześniejsze porównanie swojego urzędu do Jowisza, starożytnego króla bogów.

„Washington Post” zwrócił uwagę na potencjalne konsekwencje wyników wyborów dla całej Unii Europejskiej. Francja, jako jeden z członków założycieli Unii, odgrywa kluczową rolę w sprawach unijnych, a wiele propozycji Zjednoczenia Narodowego jest niezgodnych z polityką Unii.

Francuski dziennik „Le Figaro” krytycznie ocenił strategię Macrona, określając ją jako „szaloną”. Dziennik podkreśla, że prezydent zlekceważył siłę swoich przeciwników, a wynik wyborów jest tego bolesnym dowodem. „Le Figaro” zauważa, że Francję czeka teraz „zupełnie nowy pejzaż polityczny”, który stawia przed rządzącymi i wyborcami trudne moralne dylematy.

Reakcje we Francji i kolejna tura wyborów

Druga tura wyborów parlamentarnych we Francji odbędzie się 7 lipca. Francuzi wybiorą 577 deputowanych do Zgromadzenia Narodowego na pięcioletnią kadencję. Wynik tej tury przesądzi o przyszłości politycznej Francji i wskaże, czy skrajna prawica będzie miała możliwość utworzenia rządu.

Niedzielne wybory parlamentarne we Francji były upokarzającym momentem dla Emmanuela Macrona i triumfem dla Marine Le Pen. Wyniki pierwszej tury wyborów wskazują na głębokie zmiany w krajobrazie politycznym Francji i mogą mieć poważne konsekwencje zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Druga tura wyborów 7 lipca będzie kluczowa dla przyszłości Francji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.

Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia