Huragan Beryl. Pierwsza burza kategorii piątej w 2024 roku i jej niszczycielski szlak przez Karaiby.

Huragan Beryl, który osiągnął najwyższą, piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona, zdewastował południowo-wschodnie Karaiby, powodując śmierć co najmniej sześciu osób. Obecnie burza kieruje się w stronę Jamajki.

82

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Huragan Beryl, pierwsza burza kategorii piątej w 2024 r., oznacza intensywny początek sezonu huraganów na Atlantyku. I może być zapowiedzią tego, co ma nadejść.

Huragan Beryl, który osiągnął najwyższą, piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Zapisał się w historii jako najwcześniejszy huragan tej kategorii na Atlantyku. Jego niespotykana intensyfikacja i dewastujący wpływ na południowo-wschodnie Karaiby to przestroga przed tym, co może nas czekać w nadchodzących latach.

huragan #Beryl oceniono na kategorię nr 5 i został opisany jako „potencjalnie katastrofalny”.

Huragan Beryl zyskał na sile w rekordowym tempie. Przechodząc z depresji tropikalnej do kategorii trzeciej w zaledwie 42 godziny, a następnie osiągając kategorię piątą, gdy zbliżał się do Jamajki. Wiatry o prędkości 250 km/h przyniosły spustoszenie na wyspach południowo-wschodnich Karaibów.

Według raportów, burza zabiła co najmniej sześć osób. Trzy na Grenadzie i należącej do niej wyspie Carriacou, jedną na Saint Vincent i Grenadynach oraz dwie w północnej Wenezueli. Gdzie pięć osób uznano za zaginione. Ulewne deszcze dotknęły około 25 000 mieszkańców tego obszaru.

Ekstremalna sytuacja na Karaibach

Szacuje się, że uderzenie huraganu Maria w 2017 r. spowodowało śmierć 4600 osób w samym Portoryko (Źródło: Getty Images)

Premier Grenady, Dickon Mitchell, opisał sytuację jako „przygnębiającą”. Zauważając, że wyspa pozostaje bez prądu, a domy i budynki uległy niemal całkowitemu zniszczeniu. Drogi są nieprzejezdne z powodu gruzu. Na Saint Vincent i Grenadynach, premier Ralph Gonsalves poinformował, że 90 procent domów na Union Island zostało zniszczonych. A podobny poziom zniszczeń spodziewany jest na wyspach Myreau i Canouan.

Narodowe Centrum Huraganów (NHC) w Stanach Zjednoczonych prognozuje, że Beryl zacznie tracić na sile w najbliższych godzinach. Niemniej jednak, huragan nadal będzie posiadał ogromną siłę, gdy w środę przejdzie w pobliżu Jamajki lub nad nią. Premier Jamajki, Andrew Holness, wezwał wszystkich obywateli do traktowania huraganu jako poważnego zagrożenia, jednocześnie apelując o spokój.

Historia i kontekst klimatyczny

Dyrektor NHC, Michael Brennan, ostrzegł, że najbardziej niepokojąca jest sytuacja na Jamajce. Gdzie oko potężnego huraganu może przetoczyć się bezpośrednio nad wyspą. Ostrzeżenie przed burzą tropikalną objęło całe południowe wybrzeże Hispanioli, wyspy należącej do Haiti i Dominikany.

Beryl jest drugim huraganem na Atlantyku w tym sezonie, który trwa od 1 czerwca do 30 listopada. Na początku miesiąca burza tropikalna Alberto dotarła na ląd w północno-wschodnim Meksyku, zabijając cztery osoby. Wzrost intensywności huraganów, takich jak Beryl, jest częścią szerszego trendu związanego z globalnym ociepleniem. Jeff Masters z Yale Climate Connections oraz Hugh Willoughby z Narodowego Centrum Badań nad Huraganami podkreślają, że częstsze i bardziej intensywne huragany stają się nową normą. Badania wykazują, że odsetek cyklonów tropikalnych osiągających kategorię czwartą i piątą wzrasta, co wiąże się z wyższymi temperaturami oceanów i bardziej ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Huragan Beryl, ze swoją niezwykłą siłą i niszczycielskim wpływem, jest przestrogą przed nadchodzącymi wyzwaniami klimatycznymi. W miarę jak globalne ocieplenie nasila się, możemy spodziewać się więcej przypadków gwałtownej intensyfikacji huraganów oraz większych zniszczeń, które będą wywierać poważny wpływ na życie ludzkie i gospodarkę regionu.

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stroni

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia