Ministerstwo Cyfryzacji Inwestuje w cyfrową edukację Polaków. Ogromne fundusze na szkolenia dla pięciu kluczowych grup.

Ministerstwo Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłaszają nowe konkursy na dofinansowanie szkoleń podnoszących kompetencje cyfrowe Polaków.

60

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER, PIOTR JEDZURA/REPORTER

Ministerstwo Cyfryzacji, we współpracy z Centrum Projektów Polska Cyfrowa, ogłosiło ambitne plany mające na celu podniesienie kompetencji cyfrowych Polaków. W ramach nowo zaprezentowanych programów przewiduje się wsparcie finansowe na poziomie niemal 400 milionów złotych. Programy te skierowane są do pięciu specyficznych grup społecznych i zawodowych, aby przeciwdziałać cyfrowemu wykluczeniu i wspierać rozwój umiejętności niezbędnych w nowoczesnym świecie.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Cyfryzacji, jedynie 44% obywateli Polski posiada przynajmniej podstawowe umiejętności cyfrowe, co plasuje kraj na jednym z najniższych miejsc w Unii Europejskiej pod tym względem. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreśla, że w dzisiejszych czasach kompetencje cyfrowe są kluczowe niezależnie od profesji. „Bez względu na to, czy jesteśmy nauczycielami, urzędnikami, czy obywatelami korzystającymi z usług internetowych, musimy umieć sprawnie i bezpiecznie poruszać się w świecie technologii” – stwierdził minister.

Celowane wsparcie finansowe

Programy finansowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy mają za zadanie odpowiadać na specyficzne potrzeby edukacyjne i umiejętnościowe różnych grup odbiorców. Grupy, które zostaną objęte wsparciem, to:

  • Nauczyciele przedszkolni,
  • Nauczyciele szkolni,
  • Obywatele,
  • Urzędnicy,
  • Osoby wykluczone cyfrowo.

Wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski zaznaczył, że w dobie, gdy coraz więcej aspektów życia codziennego przenosi się do sfery online, niedostateczna znajomość technologii cyfrowych może prowadzić do wykluczenia z podstawowych obszarów funkcjonowania, takich jak bankowość, zakupy, czy załatwianie spraw urzędowych.

Proces aplikacyjny i przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu.

Nabór wniosków do programów rozpoczął się 28 czerwca i potrwa do 14 sierpnia bieżącego roku. O dofinansowanie mogą ubiegać się szkoły wyższe, instytucje prowadzące działalność edukacyjną, organizacje pozarządowe oraz jednostki samorządu terytorialnego. Zainteresowane podmioty mają również możliwość tworzenia partnerstw w celu wspólnej realizacji przedsięwzięć szkoleniowych.

Każdy z programów został zaprojektowany tak, aby jak najlepiej odpowiadać na unikalne potrzeby edukacyjne różnych grup. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych konkursów oraz procedur aplikacyjnych można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.

Ministerstwo Cyfryzacji i Centrum Projektów Polska Cyfrowa stawiają sobie za cel zniwelowanie barier cyfrowych, które utrudniają wielu Polakom pełne uczestnictwo w społeczeństwie informacyjnym. Poprzez ukierunkowane szkolenia i wsparcie finansowe, programy te mają szansę znacząco poprawić poziom kompetencji cyfrowych w Polsce, przyczyniając się do bardziej zintegrowanego i nowoczesnego społeczeństwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia