Największe kontenerowce w Świnoujściu

Nowy terminal kontenerowy w Świnoujściu jest dowodem na determinację rozwoju, która może przynieść długoterminowe korzyści dla całego kraju.

90

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Największe kontenerowce w Świnoujściu
Największe kontenerowce w Świnoujściu

W ciągu kilku miesięcy podjęliśmy szereg działań. Tak aby na przełomie 2028 i 2029 roku największe kontenerowce świata w Świnoujściu mogły zawijać do nowego terminala kontenerowego. Tak – mówi wiceminister infrastruktury, Michał Marchewka. Ta strategiczna inwestycja, choć krytykowana przez niektóre niemieckie środowiska, postępuje zgodnie z planem.

Największe kontenerowce w Świnoujściu – Realizacja Inwestycji

Podczas wtorkowych polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych temat budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu nie był poruszany. Marchewka podkreśla, że Polska jest zdeterminowana, aby zrealizować tę inwestycję, niezależnie od zewnętrznych opinii. Wiceminister zapewnia, że nie ma żadnych wątpliwości ze strony niemieckiej co do realizacji tego projektu.

Nowy terminal kontenerowy ma powstać na wschód od falochronu terminala LNG, na „zalądowionym” obszarze Zatoki Pomorskiej. Nabrzeże przeładunkowe o długości około 1,3 km i głębokości 17 metrów pozwoli na jednoczesną obsługę dwóch statków oceanicznych. Dwóch największych o długości 400 metrów oraz jednego statku o długości około 200 metrów. Całkowita powierzchnia terminala wyniesie około 70 ha, a jego docelowa roczna zdolność przeładunkowa to 2 mln TEU (Twenty-foot Equivalent Unit).

Etapy Budowy

Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach. Pierwszy etap obejmuje budowę infrastruktury umożliwiającej przeładunek 1 mln TEU rocznie. Natomiast w pełni terminal osiągnie zdolność 2 mln TEU rocznie. Nowy terminal powinien rozpocząć działalność na początku 2028 roku.

Obecnie projekt oczekuje na ostateczne zatwierdzenie decyzji środowiskowej. Ministerstwo infrastruktury jest w stałym kontakcie z konsorcjum, które wygrało przetarg na budowę terminala. W maju 2023 roku podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności oraz raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu.

Znaczenie Inwestycji

Nowy terminal kontenerowy w Świnoujściu ma kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki morskiej. W 2023 roku polskie porty przeładowały 145 mln ton towarów, z czego porty w Szczecinie i Świnoujściu obsłużyły 35,3 mln ton. Nowy terminal znacznie zwiększy zdolności przeładunkowe regionu, umożliwiając obsługę największych kontenerowców na świecie, co z kolei przyczyni się do wzrostu gospodarczego i wzmocnienia pozycji Polski na międzynarodowym rynku transportowym.

Polska konsekwentnie realizuje swoją strategię rozwoju infrastruktury portowej, mimo pewnych kontrowersji i wyzwań. Nowy terminal kontenerowy w Świnoujściu jest dowodem na determinację i wizję rozwoju, która może przynieść długoterminowe korzyści dla całego kraju.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia