Keir Starmer. Nowy Premier Zjednoczonego Królestwa obiecuje odnowę narodową

Lider Partii Pracy Keir Starmer został w piątek nowym premierem Wielkiej Brytanii, zastępując na tym stanowisku Rishiego Sunaka, który chwilę wcześniej złożył rezygnację. Starmer jest 58. premierem w historii kraju.

91

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Keir Starmer Nowym Premierem Wielkiej Brytanii

Keir Starmer, lider Partii Pracy, został nowym premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Tuż przed godziną 12 czasu brytyjskiego Starmer przybył do pałacu Buckingham, gdzie król Karol III powierzył mu misję stworzenia rządu. Po zakończeniu audiencji u monarchy, Starmer udał się na Downing Street 10, gdzie wygłosił swoje pierwsze oświadczenie jako nowy szef rządu.

Starmer jest 58. premierem Zjednoczonego Królestwa. 61-letni polityk pochodzi z rodziny robotniczej i jest prawnikiem specjalizującym się w prawach człowieka. W swojej karierze pełnił również funkcję prokuratora koronnego Anglii i Walii, a od 2020 roku kieruje Partią Pracy. Starmer przejmuje władzę z dużym poparciem, mając 412 przedstawicieli w Izbie Gmin, choć głosy z dwóch okręgów wyborczych wciąż nie zostały zliczone.

„Nasz kraj zagłosował za odnową narodową”

Tłum. Król przyjął dziś na audiencji Rt Hon Sir Keir Starmer MP i poprosił go o utworzenie nowej administracji. Sir Keir przyjął ofertę Jego Królewskiej Mości i został mianowany Premierem i Pierwszym Lordem Skarbu.

Po przyjeździe na Downing Street 10, nowy premier pozdrowił zgromadzone tam osoby, w tym pracowników kancelarii premiera. W swoim przemówieniu Starmer wyraził wdzięczność swojemu poprzednikowi, Rishiemu Sunakowi, i zaapelował o docenienie jego dziedzictwa oraz przywództwa.

Tłum. OGLĄDAJ NA ŻYWO: Pierwsze przemówienie Keira Starmera jako premiera.

Starmer podkreślił, że kraj zagłosował za odnową narodową. Zaznaczył, że jednym z priorytetów jego rządu będzie zasypywanie przepaści między wkładem ludzi a tym, co państwo może im zaoferować. Nowy premier zwrócił uwagę na rzeczywisty brak zaufania do instytucji państwowych, który można przełamać jedynie dzięki służbie na rzecz obywateli. Zapewnił, że jego rząd będzie służył wszystkim obywatelom, niezależnie od ich preferencji politycznych, i zaapelował o kredyt zaufania.

Starmer podkreślił służebny charakter państwa oraz konieczność przywrócenia usług publicznych, które są warunkiem wstępnym nadziei na odnowę, reset i ugruntowanie tożsamości narodowej. Wyraził nadzieję na przerzucanie pomostów i zobowiązał się do zaspokajania potrzeb tych, którzy pracują coraz ciężej każdego dnia, aby ich istotne oczekiwania nie były ignorowane. Nowy premier obiecał, że działania na rzecz przebudowy Wielkiej Brytanii rozpoczną się natychmiast.

Obietnice Partii Pracy

Pomimo krótkiej kampanii wyborczej, Partia Pracy przedstawiła kilka kluczowych obietnic. Wśród najważniejszych propozycji znalazły się:

  1. Służba Zdrowia: Skrócenie list oczekujących poprzez zapewnienie 40 tysięcy dodatkowych wizyt tygodniowo. Partia planuje sfinansować to z pieniędzy zdobytych dzięki likwidacji luk podatkowych.
  2. Ochrona Granic: Zwiększenie ochrony granic w odpowiedzi na rosnące wyzwania związane z bezpieczeństwem i imigracją.
  3. Mieszkalnictwo: Budowa 1,5 miliona nowych mieszkań, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na dostępne i przystępne cenowo mieszkania.
  4. Edukacja: Zatrudnienie 6,5 tysiąca nowych nauczycieli, co ma być sfinansowane poprzez likwidację ulg podatkowych dla szkół prywatnych.

Nowy rząd Keira Starmera stawia sobie za cel odbudowę zaufania obywateli do instytucji państwowych. Oraz zapewnienie, że państwo będzie służyć wszystkim obywatelom. Przed nowym premierem i jego gabinetem stoi wiele wyzwań, ale również ogromne możliwości, aby wprowadzić pozytywne zmiany i przyczynić się do odnowy narodowej.

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia