Wybory Parlamentarne w Wielkiej Brytanii: Rekordowe zwycięstwo Partii Pracy

Znaczący przełom na scenie politycznej Wielkiej Brytanii: zwycięstwo Partii Pracy w wyborach parlamentarnych.

122

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wybory Parlamentarne w Wielkiej Brytanii
Najbliższe dni to dla Londynu duże zmiany.

W czwartek w Wielkiej Brytanii odbyły się długo oczekiwane wybory do Izby Gmin. Ostatnie wybory parlamentarne miały miejsce w grudniu 2019 roku. Głosowanie zakończyło się o godzinie 22:00 czasu lokalnego (23:00 czasu polskiego). Tuż po zamknięciu lokali wyborczych opublikowano wyniki sondaży exit poll, które przewidziały zwycięstwo Partii Pracy z imponującą liczbą 410 mandatów. Wyniki te wskazują na znaczącą przewagę Partii Pracy nad konkurencją, co stanowi duży przełom na brytyjskiej scenie politycznej. Wybory Parlamentarne w Wielkiej Brytanii: Rekordowe zwycięstwo Partii Pracy.

Wybory Parlamentarne w Wielkiej Brytanii: Rekordowe zwycięstwo Partii Pracy

Wyniki Sondaży Exit Poll

 • Partia Pracy: 410 mandatów
 • Partia Konserwatywna: 131 mandatów
 • Reform UK: 13 mandatów
 • Liberalni Demokraci: 61 mandatów
 • Partia Zielonych: 2 mandaty
 • Szkocka Partia Narodowa: 10 mandatów
 • Partia Walii: 4 mandaty
 • Inne: 9 mandatów

Średnia różnica między przewidywaniami exit poll a ostatecznymi wynikami w poprzednich pięciu wyborach wahała się w granicach 2-8 mandatów. Możemy więc spodziewać się, że rzeczywiste wyniki mogą nieznacznie odbiegać od sondaży, ale przewaga Partii Pracy wydaje się niepodważalna.

Pierwsze pełne wyniki z poszczególnych okręgów wyborczych pojawiły się około 00:30 czasu polskiego w piątek, jednak większość wyników została ogłoszona po godzinie 3:00. Pełne wyniki ze wszystkich okręgów powinny być znane przed godziną 9:00 czasu polskiego w piątek.

Nowa Sesja Parlamentu

Nowo wybrana Izba Gmin zbierze się we wtorek, 9 lipca. Tego dnia zostanie wybrany spiker, którym niemal na pewno pozostanie Lindsay Hoyle. Rozpoczną się również ślubowania poselskie, które potrwają kilka dni. Ceremonia otwarcia nowej sesji parlamentu wraz z mową tronową monarchy, podczas której Karol III przedstawi program legislacyjny rządu, zaplanowana jest na 17 lipca.

Kluczowe Tematy Kampanii Wyborczej

Gospodarka. Stan brytyjskiej gospodarki był najważniejszym tematem dla większości wyborców. W obliczu wysokich kosztów życia i rekordowej inflacji, która osiągnęła szczytowe 11,1% w 2022 roku. Ponadto temat ten dominował w debatach publicznych.

Ochrona Zdrowia. Kryzys w National Health System (NHS) był kolejnym istotnym tematem. Dekada oszczędności fiskalnych, która rozpoczęła się za czasów premiera Davida Camerona, spowodowała głębokie niedofinansowanie brytyjskich służb publicznych. Ponadto też chroniczne niedobory kadrowe. Pandemia COVID-19 dodatkowo pogorszyła sytuację, prowadząc do długich list oczekujących na leczenie.

Imigracja. Imigracja również była ważnym tematem kampanii, choć jej znaczenie różniło się w zależności od preferencji partyjnych. W sondażu YouGov, 20% wyborców Partii Pracy uznało imigrację za jeden z najpilniejszych problemów narodowych, w porównaniu do 65% sympatyków Partii Konserwatywnej.

Do głosowania uprawnionych było ponad 46 milionów obywateli, którzy mogli oddać swoje głosy w około 40 tysiącach lokali wyborczych. O miejsca w 650-osobowej Izbie Gmin ubiegało się 4515 kandydatów, co jest najwyższą liczbą w historii. Ponadto 459 kandydatów startowało jako niezależni.

Tegoroczne wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii przyniosły znaczące zmiany na scenie politycznej. Ponadto zwycięstwo Partii Pracy i jej przywódcy Keira Starmera może oznaczać nowy kierunek dla kraju po latach rządów Partii Konserwatywnej. Wyniki exit poll wskazują na zdecydowane poparcie społeczne dla zmian, co w nadchodzących latach z pewnością wpłynie na kształt brytyjskiej polityki i gospodarki.

Przeczytaj Apel mediów. Sejm likwiduje niezależne media w Polsce?

——

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia