Nowalijki czyli Kulinarna Nawigacja z Jarosławem Uścińskim i Pawłem Kubalskim

Nowalijki. Zapraszamy do odsłuchania najnowszego odcinka „Kulinarnej Nawigacji” na temat kulinarnych inspiracji i zdrowego gotowania!

75

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowalijki. Zapraszamy do odsłuchania najnowszego odcinka „Kulinarnej Nawigacji” na temat kulinarnych inspiracji i zdrowego gotowania!
Nowalijki. Zapraszamy do odsłuchania najnowszego odcinka „Kulinarnej Nawigacji” na temat kulinarnych inspiracji i zdrowego gotowania!

W najnowszym odcinku „Kulinarnej Nawigacji”, prowadzonej przez Jarosława Uścińskiego i Pawła Kubalskiego, słuchacze mogą zanurzyć się w świat kulinarnych inspiracji, sezonowych smaków oraz praktycznych porad kucharskich. Gospodarze poruszają szereg istotnych tematów, które przyciągną zarówno miłośników gotowania, jak i osoby zainteresowane zdrowym odżywianiem. Nowalijki.

Obfitość Sezonowych Smaków i Znaczenie Jakości Produktów – Nowalijki

Jarosław Uściński i Paweł Kubalski rozpoczynają odcinek od rozmowy na temat wyjątkowej różnorodności sezonowych warzyw i owoców, które są dostępne na rynku w tym roku. Obaj zgodnie zauważają, że nigdy wcześniej nie mieli okazji spotkać się z taką obfitością produktów dostępnych jednocześnie, co stwarza niesamowite możliwości kulinarne. Na półkach sklepów można znaleźć czereśnie, maliny, żółtą fasolkę, śliwki, kurki i wiele innych pyszności, które są idealne do tworzenia letnich potraw.

Prowadzący zwracają uwagę na kluczowe znaczenie jakości składników w kuchni. Krytykują popularne, tanie przyprawy dostępne w supermarketach, które często są niskiej jakości. Zamiast tego, sugerują kupowanie przypraw w specjalistycznych sklepach internetowych, gdzie można znaleźć prawdziwy cynamon i inne przyprawy o lepszej jakości. Podkreślają, jak ważne jest wybieranie składników, które nie tylko wzbogacają smak potraw, ale również są zdrowsze.

Problemy z Przetworzoną Żywnością i Fałszowanie Produktów Spożywczych

Jarosław i Paweł poświęcają znaczną część odcinka na krytykę przetworzonej żywności. Omawiają, jak wiele produktów spożywczych dostępnych na rynku jest naszpikowanych chemią i dodatkami, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Szczególnie skrytykowali wędliny z azotanami i azotynami, które są szkodliwe po podgrzaniu. Prowadzący podkreślają, że większa świadomość konsumencka może pomóc w unikaniu takich produktów i wybieraniu zdrowszych alternatyw.

W odcinku nie zabrakło również praktycznych porad kulinarnych. Prowadzący omawiają m.in. jak przygotować zupę owocową z wiśniami i czereśniami, dodając do niej goździki i cynamon. Jarosław Uściński dzieli się również swoim sposobem na przygotowanie bułki tartej na maśle. Ona doskonale pasuje do warzyw takich jak fasolka czy kalafior.

W audycji zwrócono uwagę na problemy związane z fałszowaniem produktów spożywczych. Prowadzący omawiają przypadki, w których klienci są oszukiwani przez sprzedawców oferujących produkty niskiej jakości jako ekskluzywne. Przykładem był cynamon sprzedawany jako „prawdziwa kora” w bardzo wysokiej cenie. Jarosław Uściński zachęca słuchaczy do kupowania przypraw i innych składników od sprawdzonych dostawców.

Edukacja Konsumencka i Warsztaty Kulinarne

Jarosław Uściński zapowiada organizację warsztatów kulinarnych, które mają na celu edukację konsumentów na temat zdrowego gotowania i unikania przetworzonej żywności. Podkreśla, że warsztaty będą dostępne w przystępnych cenach i obejmować będą różne aspekty gotowania, od sosów po dekorowanie mięs. Warsztaty mają na celu nie tylko naukę gotowania, ale również dbałość o zdrowie poprzez wybór odpowiednich produktów spożywczych.

Audycja „Kulinarna Nawigacja” porusza wiele ważnych tematów związanych z jakością żywności, zdrowym gotowaniem i problemami związanymi z przetworzoną żywnością. Jarosław Uściński i Paweł Kubalski dzielą się praktycznymi poradami kulinarnymi oraz zachęcają do świadomego wyboru produktów spożywczych. Ich dyskusje mają na celu edukację słuchaczy i promowanie zdrowego stylu życia poprzez lepsze nawyki żywieniowe.

Zapraszamy do odsłuchania najnowszego odcinka „Kulinarnej Nawigacji” i dołączenia do rozmowy na temat kulinarnych inspiracji i zdrowego gotowania!

Jarosław Uściński i Paweł Kubalski opowiadają o Nowalijkach czyli Kulinarna Nawigacja

wszystkie Kulinarne Nawigacje pod tym linkiem

restauracja Moonsfera Jarosława Uścńskiego w Warszawie przy ulicy Bonifraterskiej 17. To tu zapraszamy na szkolenia edukacyjne ze zdrowego odżywiania i nie tylko

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia