Nadzieja na Zmniejszenie Ilości Wypadków Drogowych: Autonomiczne Pojazdy i Nowe Technologie

Autonomiczne pojazdy, przyszłość jazdy samochodem wygląda obiecująco dzięki technologii autonomicznej w ruchu drogowym

86

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Autonomiczne pojazdy, przyszłość jazdy samochodem wygląda obiecująco dzięki technologii autonomicznej w ruchu drogowym
Autonomiczne pojazdy, przyszłość jazdy samochodem wygląda obiecująco dzięki technologii autonomicznej w ruchu drogowym

Zagrożenia w erze, w której technologie autonomiczne i sztuczna inteligencja wkraczają do naszego codziennego życia. Jednak pojawia się nadzieja na zmniejszenie ilości wypadków drogowych. Apple i Google, dwa giganty technologiczne, wprowadzają innowacje. Takie które mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach poprzez zaawansowane funkcje w smartfonach i samochodach. Autonomiczne pojazdy przyszłością ruchu drogowego.

Rewolucja w Technologii Samochodowej – Autonomiczne pojazdy

Apple na swojej corocznej konferencji dla deweloperów oprogramowania zaprezentowało szereg ulepszeń w iOS 18, które będą dostępne tej jesieni. Wśród nowych funkcji znajduje się zaktualizowana wersja asystenta głosowego Siri oraz system sztucznej inteligencji. Taki który generuje obrazy, tworzy streszczenia artykułów internetowych i odpowiada na wiadomości tekstowe oraz e-maile. Te technologie mogą nie tylko uczynić nasze codzienne życie wygodniejszym, ale także potencjalnie przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Google również wprowadza zmiany do Androida poprzez nowego asystenta sztucznej inteligencji o nazwie Gemini. Nowe funkcje obejmują automatyczne streszczenia transkryptów audio oraz wykrywanie potencjalnych oszustw w rozmowach telefonicznych. Te innowacje mogą pomóc w zredukowaniu rozproszenia uwagi kierowców i zwiększyć ich świadomość na drodze.

Bezpieczeństwo na Drogach z Autopilotem Tesli

Jednym z najbardziej zaawansowanych systemów autonomicznych na rynku jest Autopilot Tesli. Chociaż technologia ta nie jest pozbawiona kontrowersji i wyzwań, przynosi obiecujące wyniki. Federalne dane w USA wskazują, że Autopilot Tesli był zaangażowany w 956 wypadków. Wypadków między styczniem 2018 a sierpniem 2023, w tym 29 śmiertelnych. National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) stwierdziła, że „systemy kontroli Autopilota mogą być niewystarczające dla systemu wspomagania kierowcy, który wymaga stałego nadzoru przez człowieka”.

Jednak eksperci, tacy jak David Strayer, kognitywny neurobiolog z Uniwersytetu Utah, twierdzą, że komputery mogą uratować więcej żyć niż ich ryzykują, głównie dzięki swojej przewadze kognitywnej. „Nie dekoncentrują się, nie męczą się, nie upijają się ani nie zażywają narkotyków. Przekraczają prędkość tylko wtedy, gdy kierowca im to nakaże” – podkreśla Strayer.

Wyjątkowe Zalety Autonomicznych Pojazdów

Autonomiczne pojazdy, takie jak Tesla, mają zdolność przetwarzania wielu strumieni informacji jednocześnie. To czyni je niezwykle skutecznymi w zarządzaniu ruchem drogowym. Na przykład Tesla potrafi „widzieć” obiekty z prawej strony bez utraty widoku na lewej stronie, co jest znaczną przewagą nad ludzkim kierowcą, który może skupić się tylko na jednej stronie na raz.

Co więcej, autonomiczne systemy są zaprogramowane do rygorystycznego przestrzegania przepisów drogowych, co czasami frustruje innych kierowców, ale zwiększa ogólne bezpieczeństwo na drogach. „Chociaż pojazdy autonomiczne nie są doskonałe, działają zaskakująco dobrze i stale się poprawiają” – mówi Strayer.

Wyzwania i Perspektywy

Mimo że technologia autonomiczna ma swoje ograniczenia, jej potencjał do zmniejszenia liczby wypadków drogowych jest ogromny. NHTSA podkreśla, że ​​zarówno samochody, jak i kierowcy muszą być zawsze czujni, co jest wyzwaniem, ponieważ ludzki mózg nie jest w pełni przystosowany do złożoności drogi.

Podsumowując, przyszłość jazdy samochodem wygląda obiecująco dzięki technologii autonomicznej. Choć przed nami jeszcze długa droga, integracja zaawansowanych systemów AI w pojazdach i smartfonach może znacząco przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Ostatecznie, gdy ludzie przekażą kontrolę robotom, będą mogli skoncentrować się na innych czynnościach, pozostawiając prowadzenie pojazdów inteligentnym maszynom.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia