Wybory Parlamentarne we Francji. Wyniki i reakcje.

Lewica na czele, prawica rozczarowana !

96

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fot. REUTERS/Abdul Saboor

W niedzielę, 7 lipca, odbyła się druga tura wyborów parlamentarnych we Francji, przynosząc zaskakujące wyniki i wywołując gorące reakcje polityków. Według wyników exit poll, lewicowy Nowy Front Ludowy osiągnął najlepszy wynik, zdobywając od 172 do 192 mandatów, a nawet według niektórych sondaży od 180 do 215 mandatów. To imponujący rezultat, jednak nie wystarczający, aby zdobyć bezwzględną większość 289 miejsc w izbie.

Centrowa koalicja Razem dla Republiki, której przewodzi Emmanuel Macron, zajęła drugie miejsce z 150-180 mandatami. Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen zdobyło od 132 do 152 mandatów według Ipsos, a IFOP dla TF1 wskazuje na wynik 120-150 miejsc. Centroprawicowi Republikanie uzyskali od 57 do 67 mandatów według Ipsos i 60-65 miejsc według IFOP.

Reakcje i komentarze liderów

Marine Le Pen początkowo unikała komentarzy po przegranej swojej partii. Jednak w końcu zabrała głos, stwierdzając, że „nasze zwycięstwo zostało tylko odroczone”. W rozmowie z telewizją TF1 podkreśliła, że wynik pozwalający na podwojenie liczby posłów nie jest dla niej rozczarowaniem. Le Pen zauważyła, że gdyby nie „nienaturalne porozumienie” między Macronem a skrajną lewicą, Zjednoczenie Narodowe miałoby absolutną większość.

Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego, wyraził swoje rozczarowanie wynikami, jednocześnie podkreślając, że partia uzyskała najlepszy wynik w swojej historii. Oskarżył Emmanuela Macrona o destabilizację kraju przez zawarcie sojuszy ze skrajną lewicą. Stwierdził również, że Francja została pozbawiona większości parlamentarnej i rządu zdolnego do odbudowy kraju. Bardella zapewnił, że Zjednoczenie Narodowe będzie działało jeszcze silniej, nie wchodząc w polityczne kompromisy i dążąc do odbudowy suwerenności państwa.

Francja podzielona.

Żadna partia ani koalicja nie zdobyła bezwzględnej większości 289 mandatów w parlamencie. Największe ugrupowanie, Nowy Front Ludowy, uzyskało między 172 a 192 mandatów, co jest dalekie od potrzebnej liczby do samodzielnego rządzenia. To wymaga współpracy i kompromisów między różnymi frakcjami, co może prowadzić do trudności w podejmowaniu decyzji i realizacji polityk. Wyniki pokazują, że trzy główne bloki – lewicowy Nowy Front Ludowy, centrowe Odrodzenie Emmanuela Macrona oraz prawicowe Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen – uzyskały podobne wyniki. Taki rozkład mandatów sugeruje zrównoważenie sił politycznych i brak wyraźnego lidera, co może prowadzić do politycznej niestabilności i częstych zmian koalicji.

Różnice ideologiczne między największymi ugrupowaniami są wyraźne. Lewicowy Nowy Front Ludowy, centrowe Odrodzenie Macrona i prawicowe Zjednoczenie Narodowe reprezentują odmienne wizje przyszłości Francji. To może prowadzić do ostrych sporów politycznych i trudności w osiągnięciu konsensusu w kluczowych kwestiach. Mimo że Zjednoczenie Narodowe nie zdobyło większości, wynik od 132 do 152 mandatów jest znaczącym sukcesem i pokazuje rosnące poparcie dla prawicowych idei wśród Francuzów. Marine Le Pen podkreśliła, że jej partia podwoiła liczbę posłów, co wskazuje na wzrost siły politycznej jej ugrupowania.

Reakcje liderów partii, takie jak zarzuty Marine Le Pen o nienaturalne porozumienia między Macronem a skrajną lewicą, oraz oskarżenia Jordana Bardella o destabilizację kraju, wskazują na rosnące napięcia społeczne. To może prowadzić do dalszej polaryzacji społeczeństwa i wzrostu niezadowolenia obywateli.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia