Zakopane, niepisana stolica Tatr, staje się coraz bardziej popularne wśród turystów z krajów arabskich. Latem 2024 roku, według statystyk, liczba tych gości była dwukrotnie większa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Górale zauważyli, że na Krupówkach, jednej z głównych ulic miasta, często można poczuć się jak w Dubaju, zwłaszcza gdy spotyka się kobiety w tradycyjnych arabskich strojach.
Rosnące Zainteresowanie – Arabowie w Zakopanem
Emilia Glista, współpracująca z hotelami i pensjonatami w Zakopanem, potwierdza, że zainteresowanie turystów z krajów arabskich wzrasta. W czerwcu 2024 roku stanowili oni ponad 30% wszystkich zagranicznych gości w Zakopanem, co pokazuje wyraźny trend wzrostowy. Turyści z Półwyspu Arabskiego odwiedzają nie tylko Zakopane, ale także okoliczne miejscowości takie jak Poronin, Ząb czy Kościelisko.
Choć turyści z krajów arabskich chętnie wydają pieniądze na lokalne produkty, jedzenie w restauracjach i korzystanie z atrakcji turystycznych, ich pobyt niesie ze sobą pewne wyzwania. Lokalne przedsiębiorcy zauważają, że mają „inne podejście do czystości”. Sprzątanie apartamentów po ich wyjeździe zajmuje więcej czasu, co bywa uciążliwe dla personelu sprzątającego.
Problem z Temperaturą
Innym wyzwaniem jest różnica w odczuwaniu temperatury. Turyści z krajów arabskich często skarżą się na zimno, nawet gdy w apartamencie jest 23 stopnie Celsjusza. Nie otwierają okien i domagają się uruchomienia ogrzewania, nawet przy 25 stopniach na zewnątrz. To stawia miejscowych w trudnej sytuacji, gdyż muszą tłumaczyć gościom, że takie temperatury są normalne w polskich górach latem.
Rosnąca liczba arabskich turystów w Zakopanem to zarówno szansa, jak i wyzwanie dla lokalnych przedsiębiorców. Chociaż przyczyniają się oni do lokalnej gospodarki, ich specyficzne potrzeby i zwyczaje wymagają dostosowania ze strony gospodarzy. Ważne jest, aby zarówno turyści, jak i miejscowi nauczyli się wzajemnego zrozumienia i współpracy, aby każdy mógł czerpać korzyści z tej międzykulturowej wymiany.
———————-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński