Giro d’Italia Women 2024

Giro d'Italia Women to długoletni etapowy wyścig kobiet, który wyrobił sobie niszę jako jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń dla kobiet na świecie.

44

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Giro d’Italia Women 2024.
Giro d’Italia Women 2024 - źródło: (x.com/girowomen).

Giro d’Italia Women 2024 – tak, tak oczywiście jest to wieloetapowy szosowy wyścig kolarski kobiet, organizowany we Włoszech od 1988 roku. Obecnie jest najdłuższą i najtrudniejszą imprezą dla kobiet w kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Wyścig odbywa się od 7 lipca i potrwa do14 lipca. Choć już za nami trzy etapy, to emocję rosną w wyścigu po zwycięstwo w całym Giro.

Giro d’Italia Women 2024 – krótka historia

Oczywiście wyśig Giro dla kobiet korzeniami sięga końca lat 80. XX wieku. Impreza rozgrywana jest co roku w lipcu, w trakcie Tour de France. I do początków XXI wieku była, obok Tour Cycliste Féminin i także Tour de l’Aude Cycliste Féminin jednym z trzech największych wyścigów kolarskich dla kobiet.

W latach 2013–2020 nosił nazwę Giro Rosa. A oczywiście do 2013 roku wyścig znany był jako Giro Donne, poprzednio także jako Giro d’Italia Femminile. Od 2016 roku należy do cyklu najważniejszych wyścigów kobiecych – UCI Women’s World Tour.

Najwięcej wygranych w klasyfikacji generalnej wyścigu ma na swoim koncie Włoszka Fabiana Luperini. Ponieważ na najwyższym stopniu podium stawała pięciokrotnie. Trzy triumfy w karierze odniosły Szwajcarka Nicole Brandli i również Holenderka Marianne Vos.

Najwięcej etapowych zwycięstw w historii wyścigu odniosła Marianne Vos – w 2014 roku na mecie triumfowała po raz 20. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Niemka Petra Rossner (18 triumfów). Także jeszcze na trzecim miejscu Włoszka Fabiana Luperini (15 zwycięstw).

Giro d’Italia Women 2024 – etap 1

Oczywiście pierwszym etapem był tak zwana czasówka jazda indywidualna na czas w miejscowości Brescia. Najszybsza była Mistrzyni Włoch Elisa Longo Borghini wygrała pierwszy etap wyścigu Giro d’Italia, jazdę indywidualną na czas.

Kolarka z ekipy (Lidl-Trek) wyprzedziła Australijki, o sekundę Grace Brown z (FDJ-SUEZ) także o 13 sekund koleżankę z zespołu Brodie Chapman. Australijka została oczywiście pierwszą liderką tegorocznej edycji wyścigu.

Jeszcze nasze kolarki i trójki polskich zawodniczek najlepiej pojechała Agnieszka Skalniak-Sójka z (Canyon//SRAM Racing), która ze stratą 1:01 uplasowała się na 20. miejscu. Mistrzyni Polski Marta Jaskulska z (Ceratizit-WNT) zajęła 47. miejsce strata była (+1:24). Również Dominika Włodarczyk z (UAE Team ADQ) wywalczyła 57. pozycję ze stratą (+1:30).

Giro d’Italia Women 2024 – etap 2

W drugim etapie kolarki ścigały się na dystansie 110 km, w etapie płaskim. Wyścig był z miejscowości Sirmiona do Volta Mantovana. Najlepszą kolarką była Włoszka Chiara Consonni. Która po finiszu z peletonu wygrała drugi etap wyścigu Giro d’Italia kobiet. Zawodniczka grupy UAE Team ADQ na mecie w Volta Mantovana zameldowała się przed mistrzynią świata, Belgijką Lotte Kopecky z (SD Worx-Protime) także Elisą Balsamo z (Lidl-Trek).

Co do naszych kolarek Agnieszka Skalniak-Sójka z (Canyon//SRAM Racing) zajęła 72. miejsce. Natomiast mistrzyni Polski Dominika Włodarczyk z (UAE Team ADQ) na 82 miejscu. Marta Jaskulska Z (Ceratizit-WNT) straciła 1:08, dojeżdżając na 108. pozycji. Oczywiście nadal liderką pozostała Elisa Longo Borghini z (Lidl – Trek).

Giro d’Italia Women 2024 – etap 3

Trzeci etap, o długości 113 kilometrów większa część odcinka jest płaska. Choć na koniec zawodniczki zmierzyły się z podjazdem La Collina (7,8 km; 5,9%).do Toano z Sabbioneta.

Najlepszą zawodniczką tym razem okazała się Nowozelandka Niamh Fisher-Black, po podjeździe do Toano, wygrała w trzecim dniu Giro d’Italia kobiet.

23-letnia zawodniczka z grupy (SD Worx-Protime) finiszowała z niewielką przewagą nad koleżanką z zespołu, Belgijką Lotte Kopecky i także przed Francuzką Juliette Labous z (Team dsm-firmenich PostNL).

A jak nasze zawodniczki? Marta Jaskulska z (Ceratizit-WNT) zajęła 50. Miejsce, 56. mistrzyni Polski Dominika Włodarczyk z (UAE Team ADQ). Na 73. pozycji przyjechała Agnieszka Skalniak-Sójka z (Canyon//SRAM Racing). Oczywiście nadal bez zmian na pozycji lidera, ponieważ pozostaje mistrzyni Włoch Elisa Longo Borghini (Lidl-Trek).

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. A jeżeli zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Kamil Stoch z nowym teamem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia