We wtorek w późnych godzinach wieczornych doszło do niespodziewanego zwrotu w sprawie Marcina Romanowskiego. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa odrzucił wniosek prokuratury o tymczasowe aresztowanie posła Suwerennej Polski. Co oznaczało, że Romanowski nie trafił do celi. Decyzja sądu została ogłoszona tuż po północy, a mecenas Bartosz Lewandowski, obrońca polityka, poinformował, że Romanowski jest „człowiekiem wolnym na mocy decyzji sądu”.
Romanowski zapowiada działania prawne
Po ogłoszeniu decyzji sądu, Marcin Romanowski zorganizował konferencję prasową przed budynkiem stołecznego sądu. Poseł określił działania prokuratury jako „absolutny skandal” i zapowiedział złożenie zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez prokuratorów. Podkreślił, że posiada immunitet jako członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, co powinno chronić go przed zatrzymaniem. Romanowski nazwał swoją tymczasową detencję „bezprawnym pozbawieniem wolności” i oskarżył rząd o „sprowadzenie Polski do statusu Białorusi”.
Immunitet parlamentarny
Prokuratura Krajowa przedstawiała Romanowskiemu łącznie 11 zarzutów. W tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów związanych z Funduszem Sprawiedliwości. Jednakże, według Romanowskiego i jego obrońcy, zarzuty te były bezpodstawne z powodu posiadania przez posła immunitetu. Mecenas Lewandowski złożył do sądu wniosek o natychmiastowe zwolnienie Romanowskiego. Dołączając pismo przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, które potwierdzało, że Romanowski powinien być chroniony immunitetem.
W poniedziałek prokurator krajowy Dariusz Korneluk w Polsat News stwierdził, że prokuratura miała świadomość istnienia immunitetu. Jednak według opinii prawnych, immunitet nie miał zastosowania w tej sprawie. Decyzja sądu, która pozwoliła Romanowskiemu na wyjście na wolność, wywołała liczne kontrowersje i podziały w opiniach publicznych oraz politycznych.
Komentarze z sceny politycznej
Decyzja sądu nie umknęła uwadze innych polityków. Poseł KO Roman Giertych skomentował sprawę na platformie X. Zarzucając Prokuraturze Krajowej zaniedbanie, które doprowadziło do wyjścia na wolność „głównego podejrzanego”. Sprawa Marcina Romanowskiego pokazuje, jak skomplikowane i kontrowersyjne mogą być kwestie związane z immunitetem parlamentarnym oraz stosowaniem prawa międzynarodowego w Polsce.
ZOBACZ RÓWNIE
Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.
Odkryj więcej na naszej stronie!
- Skoda Scala TSI DSG 1L czyli karton mleka pod maską – Dynamiczny Kompakt dla Każdego
- Kampania przeciwko podważaniu zaufania do instytucji – Ministerstwo Cyfryzacji i NASK działają
- Ruka PŚ w Skokach Narciarskich
- Podziwiał go wielki Real Madryt, a zatrzymała ukochana Warszawa. Zmarł Lucjan Brychczy
- Piotr Pogonowski przed komisją ds. Pegasusa: Zamieszanie, interwencja policji i wykluczenia z obrad.