Globalna awaria systemów microsoftu. Szef MON o zabezpieczeniu infrastruktury krytycznej.

"W związku z globalną awarią w systemach Microsoft jestem na bieżąco informowany przez nasze służby na poziomie wojewódzkim i krajowym o wszystkich zdarzeniach wynikających z awarii. Jak na razie mają one ograniczony charakter i nie zagrażają bezpieczeństwu państwa" - poinformował premier Donald Tusk.

138

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kosiniak- Kamysz i Zasłużone Uznanie dla Ministra, nie ugnie się pod presją niewdzięcznych Ukraińców, dosyć z wykorzystywaniem nas
Kosiniak- Kamysz i Zasłużone Uznanie dla Ministra, nie ugnie się pod presją niewdzięcznych Ukraińców, dosyć z wykorzystywaniem nas

W piątek przed południem, globalna awaria systemów Microsoftu wywołała poważne zakłócenia w działalności wielu firm i instytucji na całym świecie. Problemy dotknęły lotniska, banki, szpitale oraz strony rządowe, powodując chaos w międzynarodowym transporcie i sektorze finansowym. W Polsce, mimo że awaria również miała swoje skutki, kraj skutecznie zabezpieczał swoją infrastrukturę krytyczną, minimalizując wpływ na kluczowe systemy.

Premier Tusk: „Sytuacja pod kontrolą”

Premier Donald Tusk zapewnił, że jest na bieżąco informowany o sytuacji przez krajowe i wojewódzkie służby. „Na tę chwilę skutki awarii są ograniczone i nie zagrażają bezpieczeństwu państwa” – napisał Tusk na platformie X (dawniej Twitter). Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski potwierdził, że systemy infrastruktury krytycznej w Polsce nie są uzależnione wyłącznie od produktów Microsoftu. „Monitorujemy sytuację na bieżąco. Zgłaszane problemy są głównie związane z aktualizacjami, ale nie wpływają na kluczowe systemy” – dodał Gawkowski. Podkreślił również, że Polska przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, co pozwala jej być w lepszej sytuacji niż inne kraje.

Przyczyny i skutki awarii

Awaria, która dotknęła m.in. Microsoft Teams, Microsoft Fabric oraz centrum administracyjne Microsoft 365, była wynikiem zmiany konfiguracji na platformie chmurowej Azure. Zmiana ta spowodowała przerwę w komunikacji między zasobami pamięci masowej a obliczeniowymi, co wpłynęło na szereg usług zależnych od tych połączeń. Microsoft zapewnił, że problem został zidentyfikowany i wdrożono poprawki. Jednak skutki były odczuwalne w wielu sektorach.

Zakłócenia w transporcie lotniczym i bankowym

Awaria miała znaczący wpływ na transport lotniczy. W Stanach Zjednoczonych zawieszono operacje linii American Airlines, Delta Airlines, United Airlines oraz Allegiant Air. W Europie problemy zgłosiły linie Lufthansa, Air France, KLM oraz SAS. W Szwajcarii problemy dotknęły firmę Swissguide oraz Swissport, co wpłynęło na kontrolę lotów i obsługę pasażerów na lotniskach. W Niemczech lotnisko Berlin-Brandenburg (BER) wstrzymało działalność, a lotnisko Schiphol w Amsterdamie zmagało się z zakłóceniami. W Hiszpanii i Czechach również wystąpiły problemy związane z odprawą pasażerów.

W sektorze finansowym awaria wpłynęła na wiele instytucji. W Australii i Nowej Zelandii problemy dotknęły banki, takie jak Commonwealth Bank, który zmagał się z trudnościami w realizacji przelewów. W Wielkiej Brytanii wstrzymano połączenia kolejowe, a w Japonii oraz Niemczech systemy kolejowe oraz szpitale musiały radzić sobie z zakłóceniami w działalności. W Polsce klienci banków PKO BP oraz Santandera mają problem z dostępem do kont.

Globalna awaria systemów Microsoftu ujawniła wrażliwość wielu kluczowych sektorów na problemy technologiczne. W Polsce, mimo że awaria miała wpływ na niektóre sektory, skutki były ograniczone dzięki skutecznemu zabezpieczeniu infrastruktury krytycznej i zróżnicowanym dostawcom technologii. Microsoft kontynuuje prace nad rozwiązaniem problemu, a polskie służby pozostają w gotowości, by monitorować sytuację i wprowadzać niezbędne środki zaradcze.

Aktualizacja

Globalna awaria systemów Windows nie była winą Microsoftu. Problemy wystąpiły jedynie na urządzeniach korzystających z antywirusa Falcon Sensor od firmy CrowdStrike. Po jego aktualizacji komputery zaczęły wpadać w tzw. pętle śmierci.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.



Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia