Kradzież urządzeń paraliżujących kolej w Polsce. Rosyjski trop i potencjalne zagrożenia.

Skradziono dwa zestawy systemów, które mogą sparaliżować transport kolejowy w Polsce. Pomimo miesięcznych wysiłków policyjnego wydziału ds. walki z terrorem kryminalnym oraz innych służb, urządzeń nie udało się odzyskać, jak informuje Wirtualna Polska. Dodatkowo, pojawiły się próby wyłudzenia danych potrzebnych do wykorzystania skradzionych systemów. Dochodzenie obejmuje teraz możliwe powiązania z Rosją i Białorusią.

85

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skradzione urządzenie ma wiele funkcji, które w nieodpowiednich rękach mogą się stać zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego w Polsce

W Polsce doszło do niezwykle zuchwałej kradzieży, której skutki mogą mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa transportu kolejowego. 15 czerwca pod siedzibę warszawskiej firmy Pyrylandia podjechała czerwona taksówka marki Toyota. Mężczyzna w czarnych spodniach, jeansowej kurtce i z czerwonymi słuchawkami na uszach wszedł do pustego tego dnia biurowca i po chwili wyszedł z dwiema skrzynkami. Monitoring zarejestrował, jak po krótkiej rozmowie z dozorcą, wkłada urządzenia do bagażnika taksówki i odjeżdża. Okazało się, że były to dwa komplety systemów radiołączności kolejowej, które mogą nadawać sygnał Radio-Stop, zatrzymujący pociągi w sytuacjach awaryjnych.

Wątek Rosyjski i Białoruski w śledztwie

Od momentu kradzieży, polskie służby, w tym Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i policyjny wydział do walki z terrorem kryminalnym. Intensywnie poszukują skradzionych urządzeń. Co więcej, kilka dni po kradzieży ktoś próbował wyłudzić dane umożliwiające wykorzystanie tych systemów, co dodatkowo zaniepokoiło śledczych. W wyniku dochodzenia, badane są tropy wskazujące na udział rosyjskich lub białoruskich służb specjalnych. Eksperci wskazują, że infrastruktura kolejowa w Polsce, będąca kluczowym elementem transportu ciężkiego sprzętu na Ukrainę. Może być w kręgu zainteresowań wschodnich służb wywiadowczych.

W maju 2024 roku „Financial Times” ostrzegał przed wzrostem ryzyka aktów sabotażu kontrolowanych przez państwo, zwłaszcza przez Rosję. Przykłady takich działań miały miejsce m.in. w Niemczech, gdzie doszło do paraliżu sieci Deutsche Bahn, oraz w Szwecji na liniach przewożących rudę żelaza. Sytuacja w Polsce może być częścią tej szerzej zakrojonej kampanii sabotażowej, ale na ostateczne potwierdzenie musimy jeszcze poczekać. Nieoczekiwane zwroty w śledztwie i zatrzymanie podejrzanego, który przyznał się do kradzieży, ale nie odzyskano urządzeń, wskazują na skomplikowany charakter tej sprawy.


Witajcie na Naszym Portalu – źródle informacji, które nie tylko informuje, ale także inspiruje! Jesteśmy pierwszą w Europie redakcją, gdzie różnorodność nie jest jedynie hasłem, lecz naszą siłą. Nasze treści są współtworzone przez utalentowane jednostki z niepełnosprawnościami, co sprawia, że każdy artykuł jest wyjątkowy.



Odkryj więcej na naszej stronie!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia