Smutna wiadomość dotarła do nas dzisiaj popołudniem. Nie żyje legendarny Waldemar Marszałek, sześciokrotny mistrz świata w sportach motorowodnych. Informację o śmierci sportowca potwierdził jego syn, Bartłomiej Marszałek, który pożegnał ojca wzruszającymi słowami.Żegnaj, Mistrzu: Waldemar Marszałek nie żyje.
Żegnaj, Mistrzu: Waldemar Marszałek nie żyje.
Waldemar Marszałek rozpoczął swoją karierę sportową w 1959 roku jako zawodnik klubu sportowego Polonia Warszawa, którego prezesem został w 2005 roku. Był jednym z najbardziej utytułowanych motorowodniaków na świecie, zdobywając sześć tytułów mistrza świata i cztery tytuły mistrza Europy. Jego imponujący dorobek medalowy obejmuje 27 medali na Mistrzostwach Świata i ponadto Europy, co czyni go jednym z najwybitniejszych zawodników w historii tego sportu.
Mistrzostwa Świata zdobyte przez Waldemara Marszałka:
- Poznań, 1979, klasa O-250
- Karlskrona, 1980, klasa O-250
- Lauffen, 1981, klasa O-250
- Boretto, 1983, klasa O-350
- Auronzo, 1989, klasa O-250
- Chodzież, 1993, klasa O-350
Mistrzostwa Europy zdobyte przez Waldemara Marszałka:
- Linz, 1981, klasa O-350
- Stewarby, 1990, klasa O-250
- Mediolan, 1993, klasa O-250
- Baia, 1996, klasa O-350
W ciągu swojej kariery Marszałek aż 17 razy zajmował 2. i 3. miejsca na Mistrzostwach Europy i Świata. Lata 1980 i 1981 to triumf i zdobycie Pucharu Europy, a w 1989 Wielką Nagrodę Europy. W 1990 roku zdobył Puchar Świata. Kilkakrotnie triumfował w Grand Prix Niemiec i Wielkiej Brytanii, a także 40 razy zdobywał tytuł Mistrza Polski. Jego osiągnięcia zostały uhonorowane prestiżowymi nagrodami, takimi jak Trofeo Speluzzi i Trofeo Mazzoli.
Podczas swojej kariery sportowej, Marszałek wielokrotnie ulegał poważnym wypadkom, w tym przeżył śmierć kliniczną po bardzo groźnym wypadku podczas zawodów pod Berlinem na jeziorze Gatow w 1982 roku. Mimo to, zawsze wracał do rywalizacji, udowadniając swoją niezłomność i pasję do sportu. Pływał na silnikach König, które były produkowane w Berlinie Zachodnim, i nigdy nie odmawiał pomocy swoim rywalom, udzielając im usług mechanicznych.
Marszałek był nie tylko wybitnym sportowcem, ale również zaangażowanym działaczem samorządowym. W wyborach z 1998 roku został wybrany radnym miasta stołecznego Warszawy z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Swoją funkcję pełnił przez wiele lat, ponownie wybierany w wyborach 2002, 2006, 2010 ponadto 2014 z listy SLD–UP, Lewicy i Demokratów oraz ponownie SLD. W 2018 roku zdecydował się nie ubiegać o reelekcję.
Ordery, odznaczenia i wyróżnienia:
- Laureat plebiscytu na „Najlepszego Sportowca 40-lecia PRL”
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2005)
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1993)
- Wiktor za 1993 rok
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Srebrny Krzyż Zasługi
- Medal 40-lecia Polski Ludowej
- Złota Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy”
- Złote i Srebrne Odznaczenie im. Janka Krasickiego
- ponadto Zasłużony Mistrz Sportu
- Medal „Za wybitne osiągnięcia sportowe” (14-krotnie)
- Złoty Medal Światowej Federacji Motorowodnej (UIM)
Zawsze startował z „11”
Waldemar Marszałek pozostanie w pamięci jako legenda polskiego sportu. Jego największe sukcesy przypadły na lata 80., kiedy zdobył trzy razy z rzędu tytuł mistrza świata, za co został uhonorowany złotym medalem UIM. Do dzisiaj żaden zawodnik na świecie w tych klasach nie zdobył tylu medali. Startował zawsze z numerem 11.
Był ojcem Bartłomieja i zmarłego już Bernarda, którzy również podążyli śladami ojca w sportach motorowodnych. Waldemar Marszałek odszedł tak, jak żył – po mistrzowsku. Jego śmierć była nagła i niespodziewana, ale szybka i bezbolesna.
„Życzyłbym sobie takiej śmierci, jak tata. Szybkiej i bezbolesnej. Był mistrzem i odszedł jak mistrz”
syn Bartłomiej Marszałek
Waldemar Marszałek pozostanie w pamięci jako nie tylko wybitny sportowiec, ale również jako człowiek o wielkim sercu i niezłomnym duchu. Jego dziedzictwo będzie inspirować przyszłe pokolenia sportowców przez wiele lat.
Ponadto przeczytaj Ford pomoże przy odszkodowaniach z OC.
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński