Koniec El Dorado? Hiszpania i Europa – deportacja imigrantów wzrasta

Przyszłość europejskiej polityki migracyjnej wydaje się zmierzać w kierunku dalszego zaostrzenia przepisów i procedur deportacyjnych

91

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

deportacja imigrantów
imigranci na ulicach Paryża

W ostatnich miesiącach Europa, w tym Hiszpania, zintensyfikowała działania prawne. Takie mające na celu ograniczenie nielegalnej imigracji, co doprowadziło do znaczącego wzrostu liczby deportacji. Trend ten, choć nie nowy, zyskuje na sile, szczególnie w kontekście rosnącej liczby osób nielegalnie przekraczających granice. Czy to koniec marzeń o El Dorado dla nielegalnych imigrantów? deportacja imigrantów to fakt

Hiszpania na czele – deportacja imigrantów

Hiszpania, będąca jednym z głównych punktów wejścia dla nielegalnych imigrantów do Europy. Teraz znalazła się na piątym miejscu wśród krajów europejskich pod względem liczby przeprowadzonych deportacji w pierwszym kwartale 2024 roku. Jak wynika z danych Eurostatu, hiszpańskie władze deportowały ponad 2,5 tysiąca osób. To stanowi znaczący wzrost w porównaniu z wcześniejszymi latami. Deportacje stały się kluczowym narzędziem w polityce migracyjnej, mającym na celu ograniczenie napływu niechcianych przybyszów.

Wzrost liczby nielegalnych imigrantów w Hiszpanii, szczególnie tych przybywających przez Wyspy Kanaryjskie, jest alarmujący. W ciągu nieco ponad siedmiu miesięcy 2024 roku liczba osób nielegalnie przedostających się do Hiszpanii wzrosła o 66%. To wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Co więcej, tylko przez Wyspy Kanaryjskie napływ ten zwiększył się o 126%. Ten dynamiczny wzrost zmusił hiszpańskie władze do zaostrzenia polityki migracyjnej.

Reakcja władz europejskich

Nie tylko Hiszpania, ale także inne kraje europejskie. Francja, Niemcy, Szwecja czy Cypr, podjęły zdecydowane kroki w celu ograniczenia nielegalnej imigracji. Francja, będąca liderem w liczbie deportacji, przeprowadziła ich aż 4205 w pierwszym kwartale 2024 roku. Niemcy i Szwecja również znalazły się w czołówce państw realizujących masowe deportacje. W Europie rośnie konsensus co do konieczności zaostrzenia polityki wobec nielegalnych imigrantów. To znajduje odzwierciedlenie w coraz większej liczbie nakazów wydalenia.

W Hiszpanii trwa intensywna debata na temat polityki migracyjnej. Partia Ludowa (PP) krytykuje rząd Pedro Sancheza za rzekomy „fałszywy humanitaryzm”, zarzucając mu, że jego działania bardziej zachęcają do nielegalnej imigracji niż ją ograniczają. Podróż Sancheza do trzech zachodnioafrykańskich krajów miała na celu wzmocnienie współpracy w zakresie powrotu nielegalnych imigrantów do krajów pochodzenia. Jednak opozycja twierdzi, że realne działania rządu nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a problem nadal narasta.

Deportacje jako narzędzie zniechęcania

Hiszpański rząd argumentuje, że zwiększenie liczby deportacji ma na celu zniechęcenie osób planujących nielegalną migrację oraz walkę z mafiami przemytników ludzi. Premier Sanchez podkreślił, że tylko poprzez konsekwentne deportacje można wysłać jasny sygnał, że Europa nie będzie miejscem, w którym nielegalna imigracja jest tolerowana. Tego rodzaju stanowisko spotyka się jednak z krytyką ze strony organizacji praw człowieka, które twierdzą, że takie podejście nie rozwiązuje problemu u źródła.

Wzrost liczby deportacji i zaostrzenie polityki migracyjnej zmieniają narrację o Europie jako „ziemi obiecanej” dla imigrantów. Coraz częściej zamiast nadziei na lepsze życie, imigranci spotykają się z rzeczywistością surowych kontroli, detencji i deportacji. Europa, choć wciąż pozostaje celem dla wielu, staje się coraz trudniej dostępnym miejscem, zwłaszcza dla tych, którzy próbują przekroczyć granice nielegalnie.

Przyszłość polityki migracyjnej

Przyszłość europejskiej polityki migracyjnej wydaje się zmierzać w kierunku dalszego zaostrzenia przepisów i procedur deportacyjnych. W obliczu narastającej presji społecznej i politycznej, rządy europejskie są zmuszone do podejmowania twardych decyzji. Hiszpania, podobnie jak inne kraje UE, stoi przed wyzwaniem znalezienia równowagi między kontrolą migracji a ochroną praw człowieka, co będzie kluczowym testem dla całego kontynentu w nadchodzących latach. deportacja imigrantów nabiera tempa

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia