Gabon, mały kraj leżący na zachodnim wybrzeżu Afryki, staje się coraz bardziej znaczącym graczem na międzynarodowej scenie handlowej. Wspiera Rosję w omijaniu sankcji nałożonych przez Zachód. Junta wojskowa, która objęła władzę po zamachu stanu w 2023 roku, odgrywa kluczową rolę. Umożliwia rosyjskim tankowcom pływanie pod gabońską banderą oraz eksportując części lotnicze o wartości miliardów dolarów do Moskwy. Sankcje na Rosję a raczej ich omijanie to złoty interes.
Sprzedaż części lotniczych do Rosji
W 2023 roku Gabon dostarczył do Rosji części lotnicze objęte sankcjami o łącznej wartości 1,5 miliarda dolarów. To stanowiło prawie cały eksport lotniczy tego kraju do Moskwy. Chociaż Gabon nie jest producentem tych elementów, zajmuje się handlem używanymi komponentami. Takimi jak maski tlenowe, systemy ostrzegania o zderzeniu z ziemią oraz silniki do samolotów Boeing i Airbus. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa firma Ter Assala Parts, która według doniesień medialnych jest firmą-przykrywką kontrolowaną przez obywatela Kirgistanu.
Przewrót wojskowy w sierpniu 2023 roku doprowadził do obalenia prezydenta Alego Bongo Ondimby, którego zastąpił generał Brice Oligui Nguema. Ta zmiana władzy miała daleko idące konsekwencje, w tym utratę przychylności państw zachodnich. Rosja, widząc w tym szansę, szybko nawiązała bliższe relacje z nowym rządem Gabonu. Wykorzystuje jego neutralną pozycję w globalnym konflikcie sankcyjnym.
Gabon jako nowa flaga rosyjskich tankowców
Po zamachu stanu, Rosja wciągnęła flagę Gabonu na maszty swojej floty tankowców, które transportują obłożoną sankcjami ropę. Wcześniej, rosyjskie statki korzystały z flagi Liberii, która jednak wycofała się z obsługi rosyjskich tankowców pod naciskiem Stanów Zjednoczonych. Gabon szybko przejął tę rolę, a liczba rosyjskich tankowców pływających pod gabońską banderą gwałtownie wzrosła.
Zarejestrowany tonaż brutto (GT) statków w Gabonie wzrósł dramatycznie – z 1 mln GT w 2022 roku do 7,4 mln GT w kwietniu 2024 roku. Liczba statków zarejestrowanych w Gabonie wzrosła z 126 w 2023 roku do 217 w kwietniu 2024 roku. Z tego większość to rosyjskie tankowce. W ten sposób Gabon stał się kluczowym pośrednikiem w handlu ropą, umożliwiając Rosji unikanie sankcji nałożonych na jej przemysł energetyczny.
Gabon w roli sojusznika Rosji
Zacieśnienie współpracy między Gabonem a Rosją nie tylko pogłębiło izolację Gabonu od państw zachodnich, ale również uczyniło ten niewielki kraj strategicznym partnerem dla Moskwy. Rosja zyskała nie tylko bezpieczny port dla swojej floty tankowców, ale także dostęp do kluczowych części lotniczych, które pozwalają utrzymać w ruchu jej flotę powietrzną, mimo sankcji międzynarodowych.
W obliczu rosnącej roli Gabonu w pomaganiu Rosji w omijaniu sankcji, przyszłość relacji tego kraju z Zachodem pozostaje niepewna. Coraz bardziej jawne wsparcie Moskwy może przyczynić się do dalszej izolacji Gabonu na arenie międzynarodowej, a także do nałożenia nowych sankcji na ten afrykański kraj. Współpraca z Rosją, choć przynosi krótkoterminowe korzyści, może w dłuższej perspektywie okazać się kosztowna dla Gabonu.
———————-
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.
Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami
Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński