Niesmak po nieudanym wpisie minister Pauliny Hennig-Kloski na temat pomocy dla powodzian w postaci niskooprocentowanych kredytów. Rząd przedstawił konkretne działania mające na celu zapewnienie realnego wsparcia dla osób dotkniętych powodzią. Premier Donald Tusk, podczas posiedzenia sztabu kryzysowego, zapowiedział intensywne rozmowy z bankami w celu wprowadzenia sensownych rozwiązań. Które będą wspierały tych, którzy stracili swoje domy, a jednocześnie muszą spłacać kredyty. Pomoc powodzianom ma nadejść także z Unii Europejskiej.
Problem kredytów hipotecznych po stracie domów – Poszukiwanie rozwiązań systemowych
Premier Donald Tusk otwarcie poruszył problem rodzin, które straciły swoje mieszkania i domy w wyniku powodzi. Tych które dodatkowo są zmuszone do dalszej spłaty kredytów hipotecznych. Według premiera, rząd planuje wprowadzenie mechanizmów, które umożliwią realną ulgę dla poszkodowanych rodzin. Rozmowy z bankami mają na celu zapewnienie „bardzo czytelnej i mocnej pomocy”.
Rząd planuje także wsparcie małych przedsiębiorców, którzy w wyniku powodzi utracili swoje miejsca pracy i mieszkania. Premier podkreślił, że zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS dla takich osób może być jednym z rozważanych rozwiązań. To rozwiązanie wprowadzi rząd aby złagodzić ich trudną sytuację. Minister finansów ma przedstawić stosowny raport na kolejnym posiedzeniu sztabu kryzysowego.
Skala strat rośnie i Wsparcie z Unii Europejskiej
Premier Tusk przyznał, że pierwotna rezerwa budżetowa w wysokości 1 miliarda złotych nie będzie wystarczająca, aby pokryć wszystkie straty. Rząd już podwoił dostępne fundusze do 2 miliardów złotych, ale straty wynikające z powodzi szacowane są na miliardy, co oznacza, że pomoc będzie musiała być kontynuowana przez dłuższy czas.
Szef rządu z zadowoleniem przyjął wiadomość o środkach unijnych, które zostaną przekazane na odbudowę infrastruktury w regionach dotkniętych przez powódź. Premier zapowiedział, że Polska będzie naciskała na większą pomoc ze strony Unii Europejskiej, a także planuje współpracę z innymi państwami, które również ucierpiały.
Szybkie działania rządu i sztabu kryzysowego – Problem zaniedbań w komunikacji rządu
Rząd reaguje na bieżąco na sytuację kryzysową, a premier podkreśla znaczenie sprawnych działań zarządzania kryzysowego. Najbliższe tygodnie będą kluczowe dla wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych i systemowych, które mają pomóc osobom najbardziej poszkodowanym przez kataklizm.
Krytyka skierowana na władze, w tym kontrowersyjny wpis minister Hennig-Kloski, wskazuje na potrzebę lepszego komunikowania strategii pomocy dla powodzian. Wpis o niskooprocentowanych kredytach, zamiast wsparcia bezpośredniego, wywołał oburzenie i został negatywnie odebrany przez opinię publiczną.
Zaproszenie do współpracy z sektorem bankowym
Premier Tusk zapewnił, że rozmowy z bankami na temat ulg i zamrożeń spłat kredytów hipotecznych dla poszkodowanych rodzin już trwają. Celem jest wprowadzenie realnych ulg finansowych, które pomogą ludziom stanąć na nogi po tragedii powodziowej. Pęknięta tama przerwana zapora, zobacz materiał.