Silesia Półmaraton i Bieg Bohaterów – tak, tak oczywiście 16 edycja silesia maraton, który ma odbyć się w najbliższy weekend. Bez wątpienia jest to największa impreza biegowa w Śląskiem. Ponieważ do biegów zapisało się prawie 8 tysięcy osób z wielu krajów świata. Są wśród nich m.in. biegacze z Australii, Kanady, Korei Południowej czy Nowej Zelandii. Najmłodszy zarejestrowany uczestnik ma zaledwie 16 lat, natomiast wśród najstarszych zawodników znajdują się 75-letni maratończycy. Uczestnicy biegu będą pokonywali trzy dystanse: maraton, półmaraton i ultramaraton. Na terenie czterech miast aglomeracji śląskiej Katowic, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa.
Silesia Półmaraton i Bieg Bohaterów – historia
Oczywiście Silesia Marathonu nie byłoby na mapie polskich biegów, gdyby nie zespół osób, które połączyły swoją pasję z determinacją i wolą działania, ale i uczestnicy, którzy co roku stają na starcie naszych biegów.
Pierwszym biegowym projektem naszego teamu był Półmaraton 4Energy, który w 2005 roku przyciągnął ponad 400 miłośników biegania na start w Katowicach. Bieg bardzo szybko zdobył uznanie uczestników i dynamicznie się rozwijał. Także od pierwszej edycji Silesia Marathon to wydarzenie składającego się z biegu głównego na królewskim dystansie oraz półmaratonu. W roku 2019 do stawki dołączył kolejny, najdłuższy dystans – ultramaraton rozgrywany na 50-cio kilometrowej trasie.
Zwycięzcą pierwszej edycji biegu w kategorii mężczyzn został Ukrainiec Olexiy Medentsov, który na mecie zameldował się z czasem 02:25:48. Również w kategorii kobiet najszybsza była Białorusinka Volha Yudziankova, która na metę dotarła w czasie 2:55:38.
Silesia Półmaraton i Bieg Bohaterów – Marathon
Silesia Marathon to nie tylko bieg główny, ale i liczne biegi towarzyszące. Ponieważ od 2014 roku – Mini Silesia Marathon o Puchar Radia RMF FM na dystansie 4,2 km oraz biegi sztafetowe dla dzieci i młodzieży. Pierwszy Silesia Marathon wystartował 3 maja 2009 roku spod bram Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Metę maratonu usytuowano wtedy przed katowickim „Spodkiem”. Honorowym starterem pierwszego maratonu ulicznego na Śląsku był prof. Jerzy Buzek.
Silesia Półmaraton i Bieg Bohaterów – Półmaraton
Oczywiście półmaraton to bieg uliczny na dystansie 21,097 km wiodący ulicami miast Górnego Śląska. Silesia Półmaraton to jedyny w Polsce i Europie bieg na tym dystansie prowadzony ulicami trzech miast: Katowic, Siemianowic Śląskich i także Chorzowa. Pomysłodawcą biegu i prowadzącym imprezę do dnia dzisiejszego jest Bohdan Witwicki. Jest to biegacz, promotor aktywności fizycznej i sportu, prezes fundacji Silesia Pro Active. Silesia Półmaraton to najstarszy bieg organizowany przez fundację Silesia Pro Active. Pierwsza edycja zawodów odbyła się w 2005 roku.
Trasa pierwszego półmaratonu wiodła alejkami katowickiej Doliny Trzech Stawów. Na metę jako pierwszy dobiegł Kenijczyk Richard Rotich. W zawodach wzięło udział ponad 400 uczestników. Od roku 2022 Silesia Półmaraton należy do Korony Polskich Półmaratonów. Również trasa Silesia Półmaraton posiada międzynarodowy atest.
Silesia Półmaraton i Bieg Bohaterów – Ultramarathon
No i oczywiście ultramarathon to bieg uliczny na dystansie 50 km prowadzony ulicami czterech śląskich miast: Katowic, Siemianowic Śląskich, Mysłowic i Chorzowa.
Pierwsza edycja Silesia Ultramarathon wystartowała w roku 2019. Bieg organizowany jest co roku, w pierwszą niedzielę października i towarzyszy dwóm innym biegom: Silesia Marathon (42,195 km) i także Silesia Półmaraton (21,097 km). Start i meta zawodów usytuowane są na terenie Stadionu Śląskiego, będącego narodową areną lekkoatletyczną. Głównym partnerem biegu jest Województwo Śląskie. Silesia Ultramarathon to jedyny bieg na dystansie 50 km prowadzony ulicami aż czterech miast. W roku 2022 Silesia Ultramarathon otrzymał status Otwartych Mistrzostw Polski w Ultramaratonie na dystansie 50 km. Ale i także trasa Silesia Ultramarathon posiada międzynarodowy atest.
Silesia Marathon 2024 to doskonała okazja do sprawdzenia swoich sił i okazja by pokonać własne słabości. Nie przegap tej szansy i poczuj się jak prawdziwy zwycięzca!
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. A jeżeli zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Skoki narciarskie Grand Prix