Skoki Narciarskie Mistrzostwa Polski – tak, tak oczywiście chodzi o czempionat naszego kraju na igelicie w letnich mistrzostwach Polski. Godnym uwagi jest fakt, że doszło do sensacji. Ponieważ na Średniej Krokwi w Zakopanem 19-letni junior Klemens Joniak pogodził faworytów. Choć faworyci byli bardzo mocni, ale tym razem do właśnie młodzież ograła starszych kolegów. I oczywiście w konkursie indywidualnym rozegranym w weekend złoty medal wywalczył 19-letni Klemens Joniak. To jego największy sukces w rywalizacji z seniorami. Chociaż w konkursie kobiet i konkursie drużynowym nie było niespodzianek.
Skoki Narciarskie Mistrzostwa Polski – konkurs indywidualny mężczyzn
Choć Mistrzostwa na Średniej Krokwi rozegrano w formule, która młodszych kibiców mogła zaskoczyć. Nie stosowano przeliczników za wiatr, ponieważ które od kilkunastu lat (w PŚ od sezonu 2009/10). I oczywiście funkcjonują w największych imprezach, a w mistrzostwach Polski to się zdarzało.
Młody zawodnik zwyciężył z przewagą blisko 10 punktów nad drugim Pawłem Wąskiem, a trzeci Dawid Kubacki stracił już do niego 19 oczek. Tuż za podium uplasowali się Kacper Juroszek (253,7) i Maciek Kot (250,7). Piotr Żyła zajął szóste miejsce. Dlatego to było niezwykle pewne zwycięstwo. Nic dziwnego, że wszyscy ochoczo gratulowali mu triumfu tuż po zawodach.
Oczywiście niemniej po pierwszej serii zanosiło się na sporą niespodziankę. Liderem był 19-letni Klemens Joniak, który skoczył aż 104,5 m. I w związku z tym na półmetku miał 2,5 pkt przewagi nad Pawłem Wąskiem, 5 pkt nad Maciejem Kotem i aż 11,5 pkt nad broniącym złotego medalu Dawidem Kubackim.
W drugiej serii jakoś rewelacyjnie nie skoczył Żyła, choć i tak awansował na 6. miejsce. Również Zniszczoł 9. lokata, ale akurat on nie przepada za obiektami normalnymi, woli duże. Czwarty po I serii Kubacki wylądował na 98,5 m, był liderem. Ostatecznie awansował na podium (brąz), bo po chwili swój skok zepsuł Kot (94,5 m). Także jeszcze wicelider na półmetku Wąsek zrobił, co do niego należy 99,5 m dało mu przynajmniej srebro. Chociaż na lepszy wynik nie pozwolił mu rywal. Ponieważ zamykający konkurs Joniak wytrzymał presję, w drugiej serii pofrunął na aż 102 m i zdecydowanie wygrał zawody.
Skoki Narciarskie Mistrzostwa Polski – konkurs indywidualny kobiet
Oczywiście tak jak wcześniej wspomniałem, że w zawodach nie było niespodzianek. Ponieważ Anna Twardosz powtórzyła sukces sprzed roku i obroniła tytuł letniej mistrzyni Polski. Zawodniczka KS AZS AWF Katowice triumfowała w konkursie indywidualnym na Średniej Krokwi (HS105) w Zakopanem. Choć w konkursie MP Kobiet wystąpiło zaledwie 7 Polek.
Ania Twardosz była bez wątpienia najlepszą zawodniczką obu serii konkursowych skoki na odległość 88, oraz 86 metrów. Ponieważ dało, to jej 28,5 punktu przewagi nad Nicole Konderlą (83 i 79,5 m). Także 32 punkty nad Natalią Słowik (76 i 83,5 m), która stanęła na najniższym stopniu podium.
A natomiast poza podium, to już różnice punktowe dużo większe znalazły się Pola Bełtowska (79,5 i 77,5 m). Również dwie Słowaczki, które zajęły piąte i szóste miejsce: Tamara Mesikova (75,5 i 73 m), a także Kira Kapustikova (77 i 71,5 m).
Skoki Narciarskie Mistrzostwa Polski – konkurs drużynowy
I jeszcze oczywiście drużynówka gdzie, także nie było niespodzianek. Ponieważ w konkursie drużynowym mężczyzn podobnie jak przed rokiem zwyciężył pierwszy zespół Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego w składzie: Aleksander Zniszczoł, Tomasz Pilch, Piotr Żyła i Paweł Wąsek. Drugie miejsce zajęła drużyna AZS Zakopane, a trzecie Wisła Zakopane. Chociaż do rywalizacji stanęło, aż 16 ekip do konkursu drużynowego o letnie mistrzostwo Polski w skokach narciarskich na skoczni normalnej w Zakopanem.
Oczywiście po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się zespół Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Obrońcy tytuły plasowali się na pozycji lidera już po skoku Aleksandra Zniszczoła (101 m). Zaś najwyższe miejsce utrzymali jeszcze Tomasz Pilch (95,5 m), Piotr Żyła (97 m) i także Paweł Wąsek (104 m). Na drugiej pozycji sklasyfikowany został zespół AZS Zakopane. Mateusz Gruszka (93,5 m), Tymoteusz Amilkiewicz (100 m), Andrzej Stękała (97,5 m), również Maciej Kot (105 m) tracili 6,5 punktu do prowadzącej ekipy WSS Wisła. Trzecie miejsce zajmowała reprezentacja LKS Klimczok Bystra. Zespół w składzie Konrad Tomasiak, Kacper Tomasiak, Jan Habdas i także Jakub Wolny. Zespół miał 3,5 punktu przewagi nad TS Wisła Zakopane, oraz 4,5 pkt. nad KS Eve-nement Zakopane.
W finale Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe nie dało swoim rywalom już żadnych szans. Tym samym, aby ostatecznie wygrać z przewagą 22,5 punktów nad AZS Zakopane I. Także jeszcze nad trzecią TS Wisła Zakopane I z przewagą ponad 111 punktów.
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. A jeżeli zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Monika Stankiewicz – nową królową polskiego tenisa?