Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: Nowa przestrzeń sztuki – miłość czy nienawiść?

Nowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – kontrowersyjna architektura, nowoczesna sztuka, inspirujące wystawy. Odwiedź w ten weekend!

169

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
To pierwszy muzealny obiekt w Warszawie od niepamiętnych czasów

Po latach oczekiwań, Warszawa doczekała się nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, który już 25 października otworzyło swoje podwoje dla publiczności. Budynek ten, zlokalizowany na placu Defilad, to przestrzeń nowoczesnej architektury, która z miejsca stała się obiektem skrajnych opinii. Dla jednych jest monumentalnym wyrazem współczesnej architektury, dla innych – zimnym, betonowym kolosem, przypominającym bardziej bunkier niż kulturalne centrum miasta. Bez względu na opinię, jedno jest pewne – gmach wzbudza emocje i ma wszelkie szanse stać się nową ikoną Warszawy. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: Nowa przestrzeń sztuki – miłość czy nienawiść?

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: Nowa przestrzeń sztuki – miłość czy nienawiść?

Zaplanowany przez nowojorskiego architekta Thomasa Phifera, nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej charakteryzuje się minimalistyczną, surową formą. Jest niemal całkowicie pozbawiony dekoracji, skupiony na prostocie bryły i wykorzystaniu szkła oraz betonu. Z tej skrajnej prostoty rodzi się kontrowersja: dla jednych taka „antyarchitektura” wydaje się chłodna i nieprzystępna. Ponadto dla innych stanowi tło, które pozwala sztuce mówić głośniej niż otoczenie.

Tym samym budynek staje się jak architektoniczna wersja pasty Marmite – można go pokochać za jego subtelność i podporządkowanie sztuce. Można też znienawidzić za jego, wydawałoby się, ascetyczny chłód. Wielu krytyków dostrzega tu wyraz skrajnego minimalizmu, a nawet odwołania do brutalizmu – stylu, który przyciąga formą, ponadto bywa także wyzywająco surowy. Wielu zwolenników uważa jednak, że taka neutralna architektura daje sztuce przestrzeń do oddechu, nie przyćmiewając wystaw formą budynku.

Tło dla sztuki – muzeum jakiego jeszcze nie było

Muzeum nie jest tylko przestrzenią wystawienniczą, lecz także miejscem współtworzenia sztuki i animowania wydarzeń kulturalnych. Gmach dostosowano do funkcji ekspozycyjnej z myślą o przyszłości. Wewnątrz znajdują się przeszklone, jasne sale oraz elastyczne przestrzenie, które można swobodnie zmieniać, dostosowując do potrzeb artystów. W ten sposób muzeum staje się bardziej partnerem dla sztuki niż miejscem przechowywania eksponatów. Program obejmuje nie tylko stałe wystawy, ale także warsztaty, panele dyskusyjne,. Ponadto pokazy multimedialne i spotkania z artystami – to wszystko sprawia, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie tętnić życiem i zaskakiwać odwiedzających przez cały rok.

Zaproszenie na weekend pełen sztuki

Już w najbliższy weekend, 25-26 października, Muzeum Sztuki Nowoczesnej serdecznie zaprasza wszystkich do wspólnego odkrywania tej niezwykłej przestrzeni. Dla zwiedzających przygotowano inauguracyjne wystawy – prezentację prac uznanych polskich i zagranicznych twórców, a także unikalne instalacje, które na nowo definiują relację między sztuką a przestrzenią. To doskonała okazja, aby zobaczyć, jak monumentalna architektura Thomasa Phifera sprawdza się jako tło dla sztuki.

Warszawiacy i wszyscy miłośnicy sztuki będą mogli wziąć udział w specjalnych wydarzeniach towarzyszących, w tym panelach dyskusyjnych, warsztatach dla dzieci i dorosłych oraz pokazach multimedialnych. Nowy gmach muzeum w centrum Warszawy to miejsce, które wzbudza emocje i zachęca do refleksji, ale przede wszystkim do osobistego doświadczenia.

Zapraszamy do przekonania się na własne oczy, czy „gigantyczna kostka” nowoczesnej architektury wzbudzi zachwyt, czy pozostawi poczucie chłodnego dystansu. Przyjdź i sprawdź, co kryje się za murami tej unikatowej budowli – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czeka na Ciebie!

Przeczytaj o: Częstochowa – Święte Miasto, Nieświęte Praktyki: Skandal Korupcyjny z Udziałem Wicemarszałka!

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia