Nowa fala migrantów zarobkowych w Polsce – już nie z Ukrainy

Nowa fala migrantów zarobkowych wypełnia lukę po wyjeżdżających Ukraińcach. Nowi migranci zarobkowi są bardzo nastawieni na pracę. Nie są to uciekinierzy przed wojną.

104

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowa fala migrantów zarobkowych także z Filipin
Nowa fala migrantów zarobkowych także z Filipin

Polski rynek pracy przechodzi zmianę, przyjmując coraz więcej migrantów zarobkowych z Azji i Ameryki Łacińskiej. Jeszcze do niedawna głównymi zagranicznymi pracownikami byli Ukraińcy, jednak ich liczba zmniejsza się z uwagi na wyjazdy do Niemiec oraz innych krajów Unii Europejskiej. Dla wielu Polaków migranci ci stali się kluczowymi pracownikami w sektorach takich jak rolnictwo, budownictwo oraz przemysł. To właśnie te dziedziny gospodarki odczuły największe luki kadrowe po wyjeździe Ukraińców, co przyczyniło się do wzrostu popytu na pracowników z Azji i Ameryki Południowej. Migranci z tych regionów wypełniają te luki, stając się ważnym ogniwem na polskim rynku pracy. Nowa fala migrantów zarobkowych jest bardzo korzystnym zjawiskiem dla PKB.

Migranci z Azji Środkowej: Nowa fala migrantów zarobkowych – nowa siła robocza

Największą grupę migrantów zarobkowych w Polsce stanowią pracownicy z krajów Azji Środkowej, takich jak Uzbekistan, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. Tradycyjnie migrowali oni głównie do Rosji, lecz wojna w Ukrainie zmieniła ich wybory. Polska, dzięki stabilnej gospodarce i stosunkowo wysokim płacom, stała się atrakcyjnym miejscem pracy dla tych pracowników. Zdecydowana większość migrantów pracujących w Polsce pochodzi właśnie z Azji, a ich liczba wzrosła kilkukrotnie na przestrzeni ostatnich lat. Oferowane przez Polskę wynagrodzenia znacznie przewyższają dochody osiągalne w ich krajach, co motywuje ich do dłuższego pozostania.

Znaczenie imigrantów z Ameryki Łacińskiej

Drugą znaczącą grupą migrantów są pracownicy z krajów Ameryki Łacińskiej, w szczególności Kolumbii, Brazylii oraz Meksyku. Polskie wynagrodzenia pozwalają im osiągać poziom dochodów znacznie wyższy niż w ich krajach ojczystych. Badania pokazują, że średnie zarobki migrantów zarobkowych z Ameryki Łacińskiej w Polsce są niemal trzykrotnie wyższe niż dochody osiągalne w ich rodzimych krajach. Pracownicy ci doceniają też stabilność oraz przyjazne warunki pracy, które oferuje Polska. Imigranci ci, podobnie jak ich odpowiednicy z Azji, odgrywają coraz większą rolę w polskiej gospodarce, zastępując Ukraińców na licznych stanowiskach.

Rola polskiego rynku pracy w migracji globalnej

Dzięki stabilnym warunkom zatrudnienia oraz stosunkowo wysokim zarobkom, Polska przyciąga migrantów z regionów dotkniętych trudnościami ekonomicznymi i politycznymi. Pracownicy migrujący do Polski widzą możliwość znacznego podniesienia standardu życia swoich rodzin, co stanowi dodatkową motywację. Przesyłają oni część swoich dochodów rodzinom pozostającym w krajach pochodzenia, co przyczynia się do poprawy sytuacji materialnej ich bliskich. Globalny trend migracji zarobkowej sprzyja Polsce, która staje się dla wielu krajów docelowym rynkiem pracy. Migranci uznają polskie firmy za stabilne, co wpływa na ich pozytywne nastawienie i długoterminowe plany pozostania.

Przemiany w preferencjach migracyjnych Ukraińców

Uchodźcy z Ukrainy coraz częściej wybierają Niemcy jako kraj docelowy ze względu na wyższe wynagrodzenia i stabilne warunki życia. Według danych ONZ liczba Ukraińców przebywających w Polsce maleje, co tworzy coraz większe luki kadrowe na rynku pracy. Migranci z Azji i Ameryki Łacińskiej zajmują miejsca pracy pozostawione przez Ukraińców, co łagodzi problem braków kadrowych. Zmiany w preferencjach migracyjnych Ukraińców wpływają na przemiany na rynku pracy, zmuszając polskich pracodawców do szukania alternatywnych źródeł pracowników za granicą. Polska, jako kraj, dostosowuje się do tej nowej rzeczywistości, zmieniając swoje podejście do rekrutacji.

Warunki pracy w Polsce a satysfakcja migrantów

Wysokie zarobki oraz dobre warunki pracy sprawiają, że migranci zarobkowi w Polsce czują się docenieni i planują dłuższy pobyt. Wyniki badań wskazują, że 60% migrantów z Azji i Ameryki Łacińskiej jest zadowolonych z pracy, która odpowiada ich kwalifikacjom. Wysoki wskaźnik NPS (Net Promoter Score). To ten który w badaniu osiągnął 69 pkt, wskazuje na ich pozytywne nastawienie do warunków życia w Polsce. Większość z nich przyznaje, że obecna sytuacja zawodowa w Polsce pozwala na planowanie długoterminowego pobytu, co sprzyja polskim pracodawcom. Wskaźniki te pokazują, że Polska jest konkurencyjnym miejscem dla migracji zarobkowej i oferuje dobre perspektywy dla migrantów.

Prognozy: Azja Środkowa jako kluczowy region migracji do Polski

Eksperci przewidują, że w najbliższych latach Polska przyciągnie znacznie większą liczbę pracowników z Azji Środkowej, co odciąży rynek pracy. Długoterminowe projekty rekrutacyjne oraz ułatwienia w uzyskiwaniu zezwoleń na pracę mogą sprawić, że w Polsce znajdą zatrudnienie setki tysięcy migrantów. Właściciele agencji pracy oceniają, że w Polsce pojawią się miliony nowych pracowników, co przyniesie korzyści dla gospodarki i polskich pracodawców. Migranci z Azji Środkowej mogą stać się fundamentem polskiego rynku pracy, a ich liczba może systematycznie wzrastać w miarę rozwoju polskiej gospodarki.

Tabela: Pracownicy migranci w Polsce według krajów pochodzenia

KrajLiczba imigrantów w 2023 roku
Turkmenistan2 800
Indonezja6 200
Kolumbia5 200
Filipiny9 700
Kirgistan2 000
Bangladesz4 800

Polska staje się jednym z wiodących krajów w Europie, przyciągając migrantów z Azji Środkowej i Ameryki Łacińskiej.

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia