World Tour w short track

Michał Niewiński zajął trzecie miejsce w rywalizacji na 1000 m w zawodach w Montrealu, które zainaugurowały cykl World Touru do tej pory noszący nazwę Pucharu Świata w short tracku.

72

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

World Tour w short track.
World Tour w short track - źródło:(x.com/IceSkateIRL).

World Tour w short track – tak, tak oczywiście chodzi o odmianę łyżwiarstwa szybkiego. Ponieważ kilka dni temu ruszył sezon 2024/25 cykl zawodów w short tracku rozgrywany zimą dla mężczyzn i kobiet. Rozgrywki organizuje Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (ISU). Od sezonu 2024/25 Puchar Świata w short tracku został zastąpiony przez Short Track World Tour. I oczywiście to pierwsza edycja zawodów w tej dyscyplinie. Sezon rozpoczął się w Kanadyjskim Montrealu, a ma zakończyć się 16 lutego 2024 r. we włoskim Mediolanie. Jak w Montrealu spisali się Polscy łyżwiarze.

World Tour w short track – o co w tym chodzi?

Oczywiście, zanim przejdę do występów i wyników, to pozwolę sobie trochę wyjaśnić o co w tym short tracku chodzi. Mimo że short track jest dyscypliną zimowych igrzysk olimpijskich, niewiele osób wie, na czym tak naprawdę polega. Co więcej, większość osób nie słyszała nawet o takiej konkurencji. A szkoda, bo zazwyczaj jest ona bardzo widowiskowa.

Short track to odmiana łyżwiarstwa szybkiego. Zawody odbywają się na krótkim torze, którego długość wynosi 111 metrów i 12 centymetrów. Tor cechuje się kształtem owalu i wyznaczony jest na boisku do hokeja na lodzie. Stanowi on więc część lodowiska hokejowego. Startujący/startujące w zawodach zawodnicy/zawodniczki, w liczbie od czterech do sześciu, nie mają przeznaczonego sobie toru. Oczywiście wszyscy łyżwiarze startują jednocześnie z jednej linii i podczas jazdy mogą poruszać się po dowolnym torze. Dlatego z tego powodu dość często dochodzi do kolizji. Choć częste upadki i przepychanie rywali/rywalek sprawiają, że sport ten jest niezwykle widowiskowy.

World Tour w short track – krótka historia

Pierwsze zawody międzynarodowe odbyły się w roku 1921, jednak pierwsze nieoficjalne mistrzostwa świata mężczyzn i kobiet rozegrano w Champaigne w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej dopiero w 1976 roku.

Zawodnicy i zawodniczki startowali podczas nich w aż 13 konkurencjach: 500 m, 1000 m, 1500 m, a także w sztafecie kobiet na 3000 m i również sztafecie mężczyzn na 5000 m. W roku 1981 mistrzostwa objęte zostały patronatem International Skating Union, w skrócie ISU, czyli Międzynarodowej Unii Łyżwiarstwa, co nie zmieniło się do dziś.

Obecnie zawodnicy startują na dystansach takich jak: 500 metrów, 777 metrów, 1000 metrów, 1500 metrów, 3000 metrów i także 5000 metrów. Chociaż niektóre dystanse dotyczą sztafet, inne biegów indywidualnych.

World Tour w short track – wyniki

Oczywiście w Montrealu bohaterami inauguracji sezonu byli William Dandjinou i także Xandra Velzeboer. Kanadyjczyk wygrał biegi na 500 i 1500 metrów, a Holenderka była najlepsza w wyścigach na kilometr i pół kilometra. Polacy spisali się przeciętnie. Na 500 m w tej fazie odpadły Nikola Mazur (11. miejsce), Kamila Stormowska (16.) i również Gabriela Topolska (19.).

Chociaż wyjątek stanowili Michał Niewiński, trzeci w biegu na 1000 metrów, oraz Kamila Stormowska, siódma na dystansie półtora kilometra. Choć zdecydowanie inny humor miał Michał Niewiński, który sprawnie awansował do półfinału i na 500 metrów. W nim pojechał znakomicie i wpadł na metę jako drugi, z nowym rekordem Polski – 40,028 s, poprawiając o 0,120 s.

A kolejne zawody cyklu World Tour planowane są na 6-8 grudnia w Pekinie. Później odbędą się jeszcze rundy w Seulu (13-15 grudnia), Holenderskim Tilburgu (7-9 lutego) i także Mediolanie (14-16 lutego). Najważniejsza impreza sezonu, czyli mistrzostwa świata, odbędą się w połowie marca w Pekinie.

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. A jeżeli zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Kim jest? Letni Mistrz Polski

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia