Puchar Billie Jean King – tak, tak oczywiście jest turniej tenisowy, a dokładnie drużynowe rozgrywki tenisowe krajowych reprezentacji kobiecych, jest to odpowiednik męskiego Pucharu Davisa. W hiszpańskiej Maladze rozpoczyna się tenisowy Puchar Billie Jean King i potrwa od 13 do 20 listopada. To rywalizacja najlepszych żeńskich ekip świata. W tym gronie jest także polska drużyna z Igą Świątek na czele. Dodatkowo dwie Magdy, Fręch i również Linette, a swoje na korcie potrafią. W dwóch ostatnich latach Polki kończyły rozgrywki na najniższym stopniu podium w grupie, ale grając bez pięciokrotnej mistrzyni wielkoszlemowej Igi Świątek, która zadebiutuje w odświeżonym turnieju pucharowym.
Biało-Czerwone pierwszego dnia imprezy mają zmierzyć się z gospodyniami turnieju. Problem w tym, że we wtorek późnym wieczorem ogłoszono zawieszenie działalności wielu placówek w Maladze. Chodzi również o obiekty sportowe. Ponieważ Hiszpania w ostatnich tygodniach zmagała się ze skutkami tragicznej powodzi błyskawicznej, która na terenie wspólnoty Walencji spowodowała wielkie szkody materialne i śmierć ponad dwustu osób.
Puchar Billie Jean King – co to za turniej?
Oczywiście powiedzmy sobie wprost, że Billie Jean King Cup, a wcześniej: Puchar Federacji. To nie są rozgrywki, dla których na ogół nastawialibyśmy alarmy w telefonach, zapisywali daty w kalendarzu czy zarywali noce, jeśli akurat finały rozgrywany poza Europą. Chociaż w dużej mierze wynika z prostego faktu: Polska przez lata się w tej imprezie nie liczyła. Choć w tym roku może być zupełnie inaczej.
Prestiż:
No tu bądźmy szczerzy, co do prestiżu z pewnością mniejszy niż turnieje wielkoszlemowe. Ponieważ oglądalność pewnie też nie powala aż tak, jak w przypadku US Open czy Wimbledonu. Choć z drugiej strony wiele tenisistek docenia BJK Cup, bo poza igrzyskami i turniejami i również po części pokazowymi (jak nieistniejący już Hopman Cup). Oczywiście właściwie tyle, że tu reprezentują nie tylko siebie, ale także swój kraj.
Puchar Billie Jean King – historia turnieju
Rozgrywki odbywają się corocznie pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Początkowo miały formę tygodniowego turnieju, w którego czasie wyłaniano triumfatorki. W 1995 przyjęto zmianę, zbliżającą Puchar Federacji do rozgrywek Pucharu Davisa. I utworzono na wzór Pucharu Davisa grupy odpowiednik poziomów, na czele z najwyższą Grupą Światową i zrzeszającą zespoły bezpośrednio walczące o trofeum.
W 2020 roku zmagania Grupy Światowej postanowiono rozegrać w formie jednotygodniowego turnieju z dwunastoma zespołami podzielonymi na cztery grupy, których zwycięzcy rywalizują w półfinale i finale o końcowy triumf. Również w 2020 roku zmieniono również nazwę zawodów, nazywając je imieniem Billie Jean King. Był to pierwszy przypadek nazwania ogólnoświatowych zmagań drużynowych na cześć kobiety.
Jedną z inicjatorek Pucharu była tenisistka i żona trenera australijskiego Harry’ego Hopmana, Nell. Ponieważ chciała ona w ten sposób rozszerzyć tradycyjną rywalizację zespołów kobiecych Anglii i USA, toczoną od 1923 jako Puchar Wightman.
Puchar Billie Jean King – Polska
Polska zadebiutowała w rozgrywkach w erze tenisa amatorskiego w 1966 roku, osiągając drugą rundę. Najlepszym wynikiem reprezentacji był ćwierćfinał w 1992 roku. Najwięcej zwycięstw w grze pojedynczej i najwięcej zwycięstw łącznie uzyskała Agnieszka Radwańska. A natomiast najwięcej zwycięstw w grze podwójnej i najwięcej rozegranych spotkań zaliczyła Alicja Rosolska. Która także występowała w największej liczbie edycji zawodów.
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. A jeżeli zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Akademia Lotnika – Mobilna Skocznia