Kijek czy Marchewka: Nowy Eugeniusz Kwiatkowski? Wizja rozwoju gospodarki morskiej w Polsce, szacunek dla obu.

Min. Arkadiusz Marchewka jest odpowiedzialny za jedne z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce - nowy Eugeniusz Kwiatkowski

49

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowy Eugeniusz Kwiatkowski Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu. Terminal Gdynia
Terminal Gdynia jest w pewnym sensie inspiracją? sprawdzone rozwiązania - Marchewka to Nowy Eugeniusz Kwiatkowski?

Minister Arkadiusz Marchewka jest odpowiedzialny za jedne z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Przyciąga uwagę jako potencjalny następca Eugeniusza Kwiatkowskiego – legendarnego wizjonera polskiej gospodarki morskiej. Dzięki takim projektom jak budowa drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską, rozbudowa magazynów zbożowych w Gdańsku czy prace nad Głębokowodnym Terminalem Kontenerowym w Świnoujściu, Polska ma szansę umocnić swoją pozycję na międzynarodowej mapie handlu i transportu. Czy te działania wystarczą, by w pełni wykorzystać potencjał gospodarki morskiej? Kto kocha Polskę i Morze powinien przeczytać „Znaczy Kapitan” Karola Olgierda Borchardta. Postać Mamerta Stankiewicza to wielkość Marynarki Handlowej okresu międzywojennego. Mieliśmy 7 transatlantyków a teraz mamy…

O Eugeniuszu Kwiatkowskim:

Eugeniusz Kwiatkowski był jednym z najwybitniejszych polskich ekonomistów i polityków XX wieku. Jego wizjonerskie działania, takie jak budowa portu w Gdyni oraz stworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego, przyczyniły się do dynamicznego rozwoju gospodarki Polski w okresie międzywojennym. Wspierał rozwój przemysłu i handlu morskiego, widząc w nich klucz do zwiększenia suwerenności gospodarczej kraju. Dziś jego dorobek inspiruje współczesnych decydentów, takich jak minister Arkadiusz Marchewka, do odważnych inwestycji i strategicznych działań na rzecz rozwoju Polski jako lidera w gospodarce morskiej.

Kluczowe osiągnięcia w gospodarce morskiej:

  1. Droga wodna z Zalewu Wiślanego do Zatoki Gdańskiej
    Realizacja tego strategicznego projektu nie tylko otworzyła Zalew Wiślany na Bałtyk, ale także umożliwiła rozwój portu w Elblągu. Dzięki dodatkowym 33 mln zł na pogłębienie ostatniego odcinka toru wodnego port zyska możliwość obsługi większych jednostek, co przyspieszy jego modernizację i rozwój regionalny.
  2. Rozbudowa infrastruktury zbożowej w Gdańsku
    Budowa dziewięciu nowych magazynów zbożowych w porcie gdańskim znacząco zwiększyła pojemność magazynową, wzmacniając Polskę jako eksportera zbóż i zabezpieczając krajowe interesy gospodarcze. To krok, który łączy interesy rolnictwa, przemysłu oraz logistyki.
  3. Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Świnoujściu
    Trwające prace przygotowawcze nad budową terminala kontenerowego to inwestycja, która ma szansę zmienić układ sił w europejskiej logistyce. Jej zakończenie w 2028 r. oraz budowa nowego toru podejściowego do 2029 r. otworzą Świnoujście na obsługę największych statków kontenerowych.

Rekordowy rozwój portów

Jak podkreślił wiceminister Marchewka, polskie porty zanotowały rekordowe wzrosty. To 17% w Gdańsku, 23% w Gdyni i 25% w Szczecinie-Świnoujściu w ciągu trzech kwartałów 2024 roku. To dowód, że inwestycje w infrastrukturę portową i logistyczną przynoszą wymierne efekty.

Czy rząd dostrzeże pełen potencjał gospodarki morskiej?

Gospodarka morska odgrywa kluczową rolę w międzynarodowej wymianie handlowej i rozwoju lokalnym. Konsolidacja nadzoru nad spółkami transportowymi oraz inwestycje w infrastrukturę portową to krok w dobrą stronę. Jednak równie ważne jest spojrzenie na gospodarkę morską jako na fundament długofalowej strategii rozwoju.

Minister Arkadiusz Marchewka, przy wsparciu takich projektów jak Krajowy Plan Odbudowy oraz rekordowe budżety na inwestycje kolejowe i drogowe, pokazuje, że można tworzyć synergię pomiędzy różnymi gałęziami infrastruktury. To wszystko zbliża nas do wizji Polski jako lidera w europejskim handlu morskim.

Wyobraźmy sobie przyszłość

Jeśli działania te będą kontynuowane i rozwijane, istnieje szansa na stworzenie ważnych portów. Takich które staną się głównymi punktami przeładunkowymi nie tylko w regionie, ale i w Europie. Przy odpowiednim wsparciu rządu i dalszych inwestycjach możemy być świadkami narodzin nowej ery gospodarki morskiej, a minister Marchewka może zapisać się na kartach historii jako współczesny Eugeniusz Kwiatkowski.

Czy Polska w pełni wykorzysta potencjał swoich portów i nadbrzeżnych inwestycji? To pytanie, na które odpowiedź będą musiały dać przyszłe lata i kolejne decyzje strategiczne. Eugeniusz Kwiatkowski inspiruje wszystkich kochających Polskie Morze

———————-

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Prowadzimy restaurację ZDRÓWKO którą wspiera Jarosław Uściński

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia