Budapeszt Mistrzostwa Świata w Pływaniu

Amerykanka Gretchen Walsh pobiła dziewięć rekordów świata w konkurencjach indywidualnych i dwa kolejne w sztafetach na basenie krótkim w Budapeszcie.

24

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Budapeszt Mistrzostwa Świata w Pływaniu.
Budapeszt Mistrzostwa Świata w Pływaniu - źródło:(x.com/WorldAquatics).

Budapeszt Mistrzostwa Świata w Pływaniu – tak, tak oczywiście chodzi o 17 – edycję Mistrzostw Świata w Pływaniu na krótkim basenie. Które odbywały się w połowie grudnia 2024 roku na pływalni Duna Arena w Budapeszcie. Także wszystkie konkurencje rozgrywane były na basenie 25-metrowym.

Zawodnicy i zawodniczki startują w 5 stylach pływackich: Stylu dowolnym (kraul). Stylu motylkowym (delfinie). Stylu grzbietowym, stylu klasycznym (żabce), również w stylu zmiennym. Na rozgrywane konkurencje składają się odpowiednio kobiet i mężczyzn. Jak popłynęli Polacy w Budapeszcie?

To bez wątpienia były najlepsze w historii pod względem liczby zdobytych medali na mistrzostwa świata na krótkim basenie w wykonaniu polskich pływaków. Ponieważ pięć brązowych krążków, do tego masa rekordów Polski i rekordów życiowych.

A główną gwiazdą zakończonych mistrzostw świata w pływaniu na krótkim basenie 2024, była niesamowita Gretchen Walsh. W Budapeszcie po prostu nie miała sobie równych. Amerykanka nie schodziła z podium, wciąż na nowo bijąc rekordy świata!

Budapeszt Mistrzostwa Świata w Pływaniu – Polska

Biało-czerwoni lubią brąz! W ostatnim dniu mistrzostw świata w pływaniu na krótkim basenie w Budapeszcie kolejny medal dla naszej reprezentacji zdobyła Katarzyna Wasick. Ponieważ Polka stanęła na najniższym stopniu podium w swojej koronnej konkurencji z czasem 23,37 s na 50 m. stylem dowolnym. Szybsze były tylko Amerykanki Gretchen Walsh, która wynikiem 22,83 ustanowiła rekord świata, także Kate Douglass – 23,05.

Choć eliminacjach odpadli natomiast: na 200 m stylem klasycznym 11 był Jan Kałusowski – 2.04,63 z rekordem Polski. Na 18 miejscu Kinga Paradowska – 2.24,01. A na 100 m stylem motylkowym 21 miejscu Jakub Majerski – 50,42. 22 miejscu Paulina Peda – 58,54 i także na 27 miejscu Adrian Jaśkiewicz – 50,69.

Oczywiście w sumie zatem reprezentacja Polski wróciła do kraju z pięcioma brązowymi medalami. W rywalizacji indywidualnej wywalczyli je Katarzyna Wasick na 50 metrów dowolnym. Kacper Stokowski na 100 metrów grzbietowym i również Krzysztof Chmielewski 200 metrów motylkowym.

Dodatkowo do tego na najbliższym stopniu podium dwukrotnie stanęły polskie sztafety. Męska 4×100 metrów dowolnym w składzie Kamil Sieradzki, Jakub Majerski, Ksawery Masiuk, Kacper Stokowski, a także Piotr Ludwiczak. Również sztafeta mieszana 4×50 metrów dowolnym w składzie Piotr Ludwiczak, Kamil Sieradzki, Kornelia Fiedkiewicz oraz Katarzyna Wasick.

redakcja BEZ BARIER z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. A jeżeli zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Polki z awansem a Ewa Pajor w elicie polskiego futbolu.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia