Engelberg PŚ w Skokach Narciarskich – tak, tak oczywiście chodzi o skoki narciarskie w ramach Pucharu Świata. W miniony weekend w Engelbergu odbyły się zawody w nowym sezonie 2024/25. Na skoczni zostały przeprowadzone, aż cztery konkursy indywidualne. Dlaczego, aż 4, ponieważ dwa konkursy u Pań i dwa u Panów. Jak widać, że sezon rozkręca się na dobre i to już ostatnie akcent przed turniejem Turnieju Czterech Skoczni. Na który z pewnością kibice i pasjonaci skoków narciarskich czekali z utęsknieniem. To również tyczy mnie, ponieważ zima bez skoków to nie zima i będzie, co śledzić itd. Jak się spisali Polacy, a jak rywale??
Engelberg PŚ w Skokach Narciarskich – Gross-Titlis-Schanze
Oczywiście Engelberg był jednym z pierwszych miejsc w Szwajcarii, które posiadały skocznię narciarską. W jej rozwoju od początku uczestniczył miejscowy klub narciarski. Pierwszy tutejszy konkurs, w którym wzięło udział 10 skoczków, odbył się w 1904 roku w obecności niewielkiej ilości widzów.
Konkursy w Engelbergu już od lat są ostatnimi zawodami Pucharu Świata przed świętami Bożego Narodzenia i także Turniejem Czterech Skoczni. Dotąd rozegrano 66 konkursów, cztery z nich wygrali gospodarze. Czterokrotnie wygrywali Polacy. Adam Małysz w 2001, Jan Ziobro w 2013, Dawid Kubacki w 2022 i również dwukrotnie Kamil Stoch w 2013 i 2019.
Rozmiar Gross-Titlis-Schanze to 140 m, a jej rekordzistami są Słoweniec Domen Prevc i także Japończyk Ryoyu Kobayashi, którzy uzyskali 144 m. Chociaż natomiast nieoficjalny rekord należy do Stocha, który 18 grudnia 2020 roku podczas treningu skoczył 146 m.
Engelberg PŚ w Skokach Narciarskich – wyniki u Pań
Oczywiście zacznę od Pań Nika Prevc, została zwyciężczynią pierwszego zaplanowanego na ten weekend konkursu pań w Engelbergu. Reprezentantka Słowenii zrobiła to dzięki skokom na 140 m i 134.5 m. Na podium uplasowały się jeszcze Niemka Katharina Schmid (135 m, 123.5 m). Także Thea Minyan Bjoerseth (norweska skoczkini narciarska chińskiego pochodzenia.) ze skokami na 138 i 128 metr. Anna Twardosz wylądowała na 121 m i 107 m, co w rezultacie dało jej 29. miejsce.
Chociaż ostatni przedświąteczny konkurs pań w Engelbergu przebiegał w bardzo trudnych warunkach. Już dzień wcześniej zadecydowano o odwołaniu kwalifikacji i dopuszczeniu do pierwszej serii wszystkich 55 zawodniczek. Ostatecznie, na siedem zawodniczek przed końcem, jury zadecydowało o odwołaniu konkursu. Mimo tego warto pokreślić dobry występ Anny Twardosz.
Ponieważ była szansą na życiowy wynik Anny Twardosz. Choć 105 m, które osiągnęła, nie budzi podziwu, to warto zaznaczyć, że swoją próbę oddawała ona przy bardzo silnym wietrze w plecy. Ostatecznie, po skokach 48 zawodniczek, plasowała się ona na ósmej pozycji. W przypadku dokończenia serii prawdopodobnie dałoby jej to miejsce w połowie drugiej dziesiątki.
Engelberg PŚ w Skokach Narciarskich – wyniki u Panów
Oczywiście czas na konkursy u Panów, gdzie skoczkowie z Austrii zdominowali konkursy. Ponieważ pierwszy konkurs indywidualny u podnóża malowniczych Alp padł łupem Jana Hoerla. Na drugim miejscu uplasował się natomiast triumfator piątkowych kwalifikacji Daniel Tschofenig. Trzecia pozycja należała do Gregora Deschwandena (138.5 m). Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy taki sukces Szwajcara na ojczystej ziemii od równo dziesięciu lat. Ostatni raz, 21 grudnia 2014 roku, na podium przed szwajcarską publicznością stawał bowiem Simon Ammann.
Najwyżej z Polaków, na 11. pozycji, wylądował Paweł Wąsek. Aleksander Zniszczoł poprawił się, względem 1. serii konkursowej awansując o 5 lokat (17. miejsce). Tuż za nim znalazł się z kolei, próbujący powrócić do najlepszej dyspozycji, Kamil Stoch. Decyzją Christiana Kathola, za zbyt dużo materiału w kombinezonie, zdyskwalifikowany został Piotr Żyła.
Oczywiście drugi konkurs to pokaz siły Austriaków, ponieważ Reprezentant Austrii Daniel Tschofenig triumfował po skokach na odległość 135 m oraz 137,5 m. Drugie miejsce zajął Jan Hoerl, a trzecie Stefan Kraft. Awans do finału wywalczyło czterech Polaków. Najlepszy z Biało-Czerwonych, Aleksander Zniszczoł był czternasty. Sztuka awansu nie udała się Kamilowi Stochowi 37. pozycja. A natomiast 17. był Piotr Żyła. 20. lokata należała do Pawła Wąska. Punktował także Jakub Wolny 27. miejsce.
Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. A jeżeli zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Polki z awansem a Ewa Pajor w elicie polskiego futbolu.