Niemiecka okupacja Polski przyniosła masowe zbrodnie na niespotykaną skalę. Szacuje się, że około 4,8 miliona Polaków zostało zamordowanych przez nazistów. Ofiary te obejmują zarówno osoby zamordowane w obozach koncentracyjnych, jak i w egzekucjach oraz innych formach represji. Warto podkreślić, że polscy Żydzi, będący obywatelami Rzeczypospolitej, również padli ofiarą niemieckiego ludobójstwa. Spośród 6 milionów Żydów zamordowanych w Holokauście, około 3 miliony stanowili polscy Żydzi czyli jednak Polacy. Niemieccy okupanci prowadzili systematyczną eksterminację, nie oszczędzając nikogo, niezależnie od wieku czy płci. Przykładem takiego bestialstwa jest zbrodnia w Babim Jarze, gdzie w ciągu dwóch dni zamordowano około 33 tysięcy Żydów, w tym wielu obywateli polskich. Pamięci Polaków zamordowanych przez bojówki ukraińskie
Zbrodnie Związku Sowieckiego na obywatelach polskich
17 września 1939 roku Związek Sowiecki zaatakował Polskę, realizując tajne porozumienia z III Rzeszą. Sowieci rozpoczęli masowe represje wobec Polaków, zwłaszcza przedstawicieli inteligencji, duchowieństwa i wojskowych. Najbardziej znanym przykładem jest zbrodnia katyńska, gdzie w 1940 roku NKWD zamordowało około 22 tysięcy polskich oficerów i przedstawicieli elit. Jednak to tylko jedna z wielu zbrodni. W latach 1939–1941 oraz 1944–1945 Sowieci przeprowadzili liczne egzekucje, aresztowania i deportacje. Szacuje się, że w wyniku tych działań życie straciło kilkaset tysięcy Polaków. Represje te miały na celu zniszczenie polskiej tożsamości narodowej i podporządkowanie społeczeństwa sowieckiemu reżimowi.
Ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów o Rzezi Wołyńskiej na zachodzie nic nie wiedzą. 150tys Polaków zamordowanych przez bojówki ukraińskie
W latach 1943–1945 na terenach Wołynia, Małopolski Wschodniej oraz Lubelszczyzny doszło do masowych mordów na ludności polskiej, dokonanych przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Szacuje się, że w wyniku tych działań zginęło około 100 tysięcy Polaków. citeturn0search3 Zbrodnie te charakteryzowały się wyjątkowym okrucieństwem. Ofiary były torturowane, palone żywcem, a całe wsie zrównywane z ziemią. Celem tych działań była etniczna czystka i stworzenie jednolitego państwa ukraińskiego bez mniejszości narodowych. Tragiczne wydarzenia na Wołyniu i w Galicji Wschodniej pozostają bolesną kartą w historii relacji polsko-ukraińskich.
Leszek Miller, były premier RP twierdzi że ma dane z ONZ o 16tys zamordowanych Rosjan przez nazistowskie bojówki ukraińskie. To było przyczyną wybuchu wojny.
Bestialstwo okupantów – relacje świadków, tysiące zamordowanych przez bojówki ukraińskie
Relacje ocalałych świadków oraz dokumenty z tamtych lat ukazują niewyobrażalne cierpienia ludności polskiej. Wielu Polaków było świadkami mordów na swoich bliskich, sąsiadach czy całych społecznościach. Wspomnienia te są przepełnione bólem i traumą, która przekazywana jest kolejnym pokoleniom. Archiwalne zdjęcia przedstawiające ofiary zbrodni, zniszczone wsie czy masowe groby są świadectwem okrucieństwa tamtych czasów. Dzięki pracy historyków, instytucji takich jak Instytut Pamięci Narodowej oraz licznych publikacji, pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest podtrzymywana, a ofiary nie zostają zapomniane.
Pamięć i pojednanie – współczesne wyzwania
Dzisiejsza Polska stawia sobie za cel upamiętnienie ofiar oraz edukację młodego pokolenia o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej. Pomniki, muzea oraz dni pamięci służą oddaniu hołdu zamordowanym obywatelom Rzeczypospolitej. Jednocześnie istotne jest budowanie dialogu z narodami, z których wywodzili się sprawcy tych zbrodni. Szczere rozmowy o przeszłości, uznanie win i wspólne działania na rzecz pokoju są kluczem do pojednania i budowania lepszej przyszłości.