SS Principessa Jolanda: Katastrofa luksusowego liniowca. Włoska stocznia Cantiere Navale di Riva Trigoso zbudowała luksusowy statek pasażerski. Miał on obsługiwać południowoamerykańską trasę. Nazwano go SS Principessa Jolanda. Statek kosztował sześć milionów lirów. Szczycił się nowoczesnym wyposażeniem. Niestety, podczas pierwszego wodowania doszło do katastrofy. Statek zaczął tonąć w pierwszych minutach na wodzie.
Luksus i nowoczesność na pokładzie
Erasmo Piaggio zaprojektował statek. Wnętrza urządzono w stylu Ludwika XVI. Statek posiadał dwupokładową salę balową. Miał bogate wyposażenie. SS Principessa Jolanda był największym włoskim statkiem pasażerskim. Nazwano go na cześć księżniczki Jolandy Margherity di Savoia. Guglielmo Marconi nadzorował instalację telegrafii bezprzewodowej. Statek miał oświetlenie elektryczne i telefony w każdej kabinie. Dwa silniki parowe zapewniały prędkość 18 węzłów. Na pokładzie mogło podróżować 1530 pasażerów.
SS Principessa Jolanda: Katastrofa luksusowego liniowca – Tragiczne wodowanie w Genui
22 września 1907 roku statek był gotowy do wodowania. Uroczystość odbyła się w genueńskiej stoczni Rivo Tragoso. Wydarzenie przyciągnęło tłumy widzów. Byli tam dziennikarze i urzędnicy państwowi. Gdy statek zsunął się na wodę, stał się niestabilny. Natychmiast przechylił się na lewą burtę. Tył statku podniósł się. Dziób zaczął przeciekać i nabierać wody. Holowniki i pracownicy stoczni próbowali ratować sytuację. Ich wysiłki okazały się bezskuteczne.
Walka z żywiołem i ewakuacja
Po 20 minutach przechył statku był ogromny. Woda wlewała się przez otwory w pokładach. Statek wywrócił się kominami do wody. W ciągu godziny zniknął pod powierzchnią. Kapitan i załoga zdążyli się ewakuować. Uciekli w łodziach ratunkowych. Na szczęście nikt nie zginął.
Przyczyny katastrofy i śledztwo
Komisja zbadała przyczyny zatonięcia statku. Wykryła szereg zaniedbań. Statek nie miał węgla ani balastu. Środek ciężkości znajdował się zbyt wysoko. Niezabezpieczone przedmioty zsunęły się na lewą burtę. Wodowanie przeprowadzono zbyt szybko. Komisja orzekła, że statek nie nadaje się do użytku. Nie podjęto próby wydobycia wraku. Zdecydowano pociąć go na złom. Uratowano jedynie silniki.
SS Principessa Jolanda: Katastrofa luksusowego liniowca – SS Principessa Jolanda: Lekcja historii
Katastrofa SS Principessa Jolanda stała się przestrogą. Zwróciła uwagę na znaczenie bezpieczeństwa. Podkreśliła konieczność dokładnego planowania i nadzoru. Wymagała przestrzegania procedur podczas wodowania statków. Wydarzenie to zapisało się w historii żeglugi morskiej. Przypomina o potędze żywiołu i ludzkich błędach.
Foto: Wikipedia Commons
Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o pożar Autobusu na Pomorzu