W marcu 2025 roku media nagłośniły sprawę Adama Kornackiego, znanego dziennikarza motoryzacyjnego. Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali go w związku z podejrzeniem udziału w grupie przestępczej. Chodziło o nielegalne loterie internetowe i rzekome wystawianie fikcyjnych faktur VAT. Prokuratura Krajowa postawiła Kornackiemu zarzuty, lecz on sam stanowczo zaprzeczył. Twierdzi, że jedynie promował dwie akcje marketingowe na swoich kanałach społecznościowych. Zapewnia, że nie miał wiedzy o ich nielegalnym charakterze. Mimo to media natychmiast zaczęły go oczerniać, jakby już zapadł wyrok. Adam Kornacki oskarżony i wyrzucony z demokratycznego TVN.
Adam Kornacki oskarżony – TVN zawiesza współpracę mimo braku wyroku
TVN Turbo szybko zareagował na medialną burzę i zawiesił współpracę z dziennikarzem. Stacja nie wstrzymała emisji zrealizowanych już odcinków, ale wstrzymała produkcję nowych. To typowe dla dużych mediów, które często podejmują decyzje z obawy o wizerunek. TVN nie poczekał na decyzję sądu ani na wyjaśnienia samego Kornackiego. Dla wielu widzów taka decyzja była rozczarowująca i odebrana jako pochopna. Takie działanie wpisuje się w smutny trend szybkiego potępiania bez dowodów.
Eska Rock stawia na rozsądek i uczciwość
W odróżnieniu od TVN, Radio Eska Rock postanowiło nie zawieszać Kornackiego. Od stycznia 2025 prowadzi on audycję „Garaż”, cieszącą się popularnością wśród słuchaczy. Eska Rock oświadczyła, że Kornacki szczegółowo odniósł się do sprawy i stanowczo zaprzeczył zarzutom. Zarząd stacji uznał, że bez wyroku sądu nie można nikogo skazywać publicznie. To podejście świadczy o odwadze i uczciwości, której brakuje dziś w wielu mediach. Eska przypomina, że nie każdy podejrzany to winny, i to jest godne szacunku.
Adam Kornacki oskarżony – Domniemanie niewinności to nie teoria, lecz zasada
Postawa Eski Rock spotkała się z uznaniem w środowisku dziennikarskim i wśród słuchaczy. Coraz rzadziej media kierują się zasadą domniemania niewinności. Zbyt często ferują wyroki pod presją opinii publicznej. Decyzja Eski przypomniała, że nie każda medialna sensacja zasługuje na natychmiastowe reakcje. Dziennikarze i redakcje powinni działać z rozwagą i szacunkiem do faktów. Nie można pozwalać, by oskarżenia automatycznie niszczyły dorobek człowieka.
Wartości w mediach wciąż mają znaczenie
Sprawa Kornackiego pokazuje, że zdrowy rozsądek wciąż istnieje w świecie mediów. Choć rzadki, daje nadzieję na zmiany. Eska Rock pokazała, że można działać inaczej – z klasą i odpowiedzialnością. W czasach natychmiastowego osądu i medialnego linczu, takie zachowanie zasługuje na uznanie. Być może inne media wezmą z tego przykład. Oby było ich coraz więcej, zanim reputacje kolejnych ludzi zostaną zniszczone bez procesu. Adam Kornacki oskarżony ale uczciwie potraktowany przez Eskę Rock, bardzo cieszymy się z takiego obrotu sprawy. My jako redakcja z niepełnosprawnościami mamy masę przykładów łamanie zasad a nawet prawa przez urzędników czy instytucje. Sami jesteśmy szykanowani przez np. Ministerstwa które uniemożliwiają nam udziału w grze rynkowej (poza MinRolem i Ministerstwem Cyfryzacji). Ci którzy głośno krzyczeli za rządów PiS robią teraz tak samo tyle że UE tu siedzi cicho. Na szczęście mamy Rzecznika MŚP którego Urząd daje nadzieję na normalność.