Jak rozliczać czas pracy kierowców?

Jak rozliczać czas pracy kierowców w zgodzie z przepisami Kodeksu Pracy w odniesieniu do wytycznych Ustawy o czasie pracy kierowców

225

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak rozliczać czas pracy kierowców w zgodzie z przepisami Kodeksu Pracy w odniesieniu do wytycznych Ustawy o czasie pracy kierowców
Jak rozliczać czas pracy kierowców w zgodzie z przepisami Kodeksu Pracy w odniesieniu do wytycznych Ustawy o czasie pracy kierowców

Firmy transportowe muszą dbać o to, aby rozliczać czas pracy zatrudnionych kierowców zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przeciwnym razie przedsiębiorstwo naraża się na wysokie kary finansowe związane z niedopełnieniem obowiązków pracodawcy. Chcesz dowiedzieć się, jak zgodnie z prawem naliczać czas pracy i wynagrodzenia dla zawodowych kierowców? Skorzystaj z poradnika i poznaj praktyczne wskazówki.

Co musisz wiedzieć o rozliczaniu godzin pracy kierowców w firmie?

Aby prawidłowo prowadzić rozliczenia czasu pracy kierowców, musisz działać przede wszystkim w zgodzie z przepisami ogólnymi Kodeksu Pracy i w odniesieniu do szczegółowych wytycznych zawartych w Ustawie o czasie pracy kierowców.

W tych aktach prawnych znajdziesz dokładnie informacje o tym, czym właściwie jest czas pracy. Czynności, które musisz wziąć pod uwagę, aby rozliczanie czasu pracy kierowców przebiegało prawidłowo to:

  • obsługa codzienna pojazdów i przyczep,
  • prowadzenie samochodu,
  • załadunek i rozładunek wraz z nadzorem,
  • czynności powiązane ze spedycją,
  • formalności administracyjne,
  • utrzymanie pojazdu w czystości.

Takie działania są zaliczane do podstawowego czasu pracy kierowcy. To oznacza, że nawet jeśli pracownik jest na myjni samochodowej, wtedy także jesteś zobowiązany do wypłacenia należnego wynagrodzenia za ten czas.

Czy wiesz, że…? W czas pracy kierowcy zalicza się także przerwę, która trwa 15 minut. Taka przerwa przysługuje wyłącznie wtedy, kiedy kierowca w dobowym czasie zatrudnienia pracuje co najmniej przez 6 godzin.

Podstawowy wymiar czasu pracy kierowcy

Standardowy wymiar czasu pracy kierowcy zawodowego nie może być dłuższy niż 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin w tygodniu. W przypadku niektórych kierowców dopuszczalny jest 12-godzinny czas pracy, ale tylko w ramach zrównoważonego systemu.

To oznacza, że tygodniowo kierowca wraz z nadgodzinami nie powinien pracować więcej niż 48 godzin. Za pracę nadliczbową pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia wynoszący 50% lub 100% podstawy.

Profesjonalna pomoc w rozliczaniu czasu pracy kierowców w firmie – dlaczego warto skorzystać?

Kiedy firma znacznie się rozwija i zatrudnia coraz większą liczbę kierowców zawodowych, wtedy samodzielne prowadzenie wszystkich rozliczeń oraz ewidencji czasu pracy jest wyjątkowo trudne. Rozwiązaniem problemów jest współpraca z profesjonalistami, którzy zajmą się m.in.:

  • naliczaniem wynagrodzeń dla pracowników na podstawie ustalonego czasu pracy,
  • optymalizacją kosztów podatkowych,
  • rozliczaniem PPK, ulg i dofinansowania z PFRON dla firmy,
  • przygotowywaniem deklaracji do urzędu skarbowego, ZUS i innych instytucji państwowych.

Warto też dodać, że w razie potrzeby specjaliści pomogą Ci w zakresie reprezentowania działalności transportowej przed instytucjami takimi, jak Państwowa Inspekcja Pracy, GITD, ZUS, US i SG.

Rozliczanie czasu pracy kierowców w 2025 roku – jak zrobić to dobrze?

Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 9 godzin, z możliwością wydłużenia do 10 godzin dwa razy w tygodniu. Tygodniowy limit jazdy to 56 godzin, a w ciągu dwóch kolejnych tygodni – 90 godzin. Dodatkowo kierowca musi odbyć co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Aby prawidłowo rozliczać czas pracy kierowców w firmie transportowej:

  • rejestruj czas jazdy, przerwy, odpoczynki oraz inne aktywności kierowcy,
  • upewnij się, że kierowcy nie przekraczają dobowych i tygodniowych limitów czasu pracy,
  • prawidłowo obliczaj i wypłacaj wynagrodzenie za nadgodziny oraz pracę w porze nocnej.​

Pamiętaj, że od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące tachografów. Pojazdy wykonujące międzynarodowe przewozy muszą być wyposażone w inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2). Wymiana starszych tachografów powinna nastąpić do 31 grudnia 2024 roku, a dla niektórych modeli termin ten został przedłużony do 18 sierpnia 2025 roku.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia