Mette Frederiksen nie odda nikomu władzy nad Grenlandią. Co na to mieszkańcy?

Pewnie! Oto gotowy **post promujący ten temat na Facebooka** – konkretny, ciekawy i zachęcający do dyskusji: --- 🌍 **Grenlandia nie jest na sprzedaż – mówi Dania. USA naciskają, wyspa chce większej autonomii.** Premierka Danii przyjechała do Nuuk z jasnym przesłaniem: "Grenlandia należy do jej mieszkańców". To odpowiedź na rosnącą presję USA i plany przejęcia wyspy. Tymczasem nowy rząd Grenlandii chce większej niezależności od Kopenhagi – choć bez pośpiechu w stronę niepodległości. 🇺🇸 USA krytykują Danię za opóźnianie inwestycji wojskowych. 🇬🇱 Grenlandia chce decydować o Arktyce i przyszłości wyspy. 🇩🇰 Dania odpowiada: suwerenność to nie temat do negocjacji. 📖 Przeczytaj, co naprawdę dzieje się na Północy: #Grenlandia #Dania #USA #Arktyka #polityka #niepodległość #geopolityka

114

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mette Frederiksen obroni Grenlandię przed Trumpem
Mette Frederiksen obroni Grenlandię przed Trumpem

Duńska premier stanowczo o suwerenności Grenlandii. Premier Danii Mette Frederiksen podczas wizyty w Nuuk jasno oświadczyła: Grenlandia nie zostanie przejęta przez Stany Zjednoczone. „Wyspa należy do jej mieszkańców” – podkreśliła. Wizyta odbyła się w napiętej atmosferze, niedługo po pojawieniu się w mediach informacji o kolejnych amerykańskich naciskach. Frederiksen zaznaczyła, że jej celem jest wspólne z Grenlandią ustalenie polityki bezpieczeństwa i odpowiedź na rosnące międzynarodowe napięcia wokół Arktyki.

Mette Frederiksen – Krytyka wizyty i napięcia wewnętrzne


Przyjazd Frederiksen został skrytykowany przez Vivian Motzfeldt, przyszłą minister spraw zagranicznych Grenlandii. Uważała ona, że moment był nieodpowiedni, bo rząd nie został jeszcze formalnie zaprzysiężony. Z tego samego powodu Grenlandia odmówiła wcześniej spotkania z amerykańską delegacją. Pytana o to, Frederiksen zadeklarowała chęć pomocy Grenlandii w obecnej trudnej sytuacji politycznej i społecznej.

Presja ze strony USA i reakcja Danii


Wizyta duńskiej premier miała miejsce krótko po wizycie wiceprezydenta USA J.D. Vance’a w amerykańskiej bazie kosmicznej na Grenlandii. Vance zarzucił Danii opóźnianie inwestycji wojskowych na wyspie. To kolejna odsłona presji, jaką USA wywierają na Danię i Grenlandię, od czasu gdy prezydent Trump sugerował potrzebę przejęcia wyspy. Dania stanowczo odrzuca te pomysły i podkreśla prawo Grenlandii do samostanowienia.

Dążenia Grenlandii do większej autonomii


Nowy rząd w Nuuk, choć jeszcze niezatwierdzony przez parlament, stawia sobie za cel poszerzenie autonomii w ramach Królestwa Danii. Politycy grenlandzcy chcą mieć decydujący głos w sprawach Arktyki, co dotąd nie było możliwe. Chodzi o kwestie surowców, obronności i międzynarodowych negocjacji. Choć nie ma jeszcze planów ogłoszenia niepodległości, coraz więcej głosów domaga się większej niezależności.

Ostrożna polityka nowego rządu w Nuuk


Lider Demokratów Jens-Frederik Nielsen, których partia wygrała ostatnie wybory, nie popiera szybkiej secesji od Danii. Jego stanowisko zakłada najpierw osiągnięcie pełnej samowystarczalności ekonomicznej. Do tego czasu Grenlandia chce rozwijać relacje z Kopenhagą w duchu partnerstwa, ale z wyraźnie zaznaczoną potrzebą większego wpływu na własną przyszłość – zwłaszcza w kontekście strategicznego położenia Arktyki.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia