Olej lniany

Na Zdrowie 5 – Olej lniany

Na Zdrowie – Olej lniany – 14.08.2020

W piątym odcinku audycji Paweł Kubalski i Ryszard Cichy kontynuują eksplorację polskich dóbr narodowych. Jednym z nich jest olej lniany. Prowadzący biorą na warsztat jego liczne prozdrowotne właściwości.

Len kojarzy się nam przede wszystkim z wygodnym i przewiewnym materiałem, który uwielbiamy nosić zwłaszcza w upalne letnie dni. Na szczęście świadomość o możliwościach tej rośliny powoli wzbogaca się o znajomość oleju, jaki tłoczy się na terenach naszego kraju od wielu stuleci. Olej tłoczony na zimno z nasion lnu uchodzi za jeden z najzdrowszych olejów na świecie, a niektórzy naukowcy śmiało przyznają mu w tej konkurencji palmę pierwszeństwa. Ze względu na ogrom prozdrowotnych składników Ryszard Cichy nazwał olej lniany „dobrze zaopatrzoną apteką”. Jakie korzyści płyną ze spożywania tego produktu?

Olej lniany jest wielkim przyjacielem osób chcących poprawić kondycję swojej skóry. Pomaga on nie tylko uporać się z trądzikiem i nadmiernym przetłuszczaniem się skóry, ale również zwiększa odporność skóry na szkodliwe promieniowanie UV. Na tym jednak nie kończą się jego dobroczynne właściwości. Czy wiedzieliście, że olej lniany poprawia sprawność mózgu i całego układu nerwowego, regenerując komórki nerwowe? Na produkt ten powinny zwrócić uwagę również kobiety zmagające się z nieregularnym miesiączkowaniem.

Dla wielu z Was sensacyjną informacją może okazać się fakt, że u naszych zachodnich sąsiadów olej lniany jest stosowany wspomagająco przy leczeniu nowotworów jajnika, piersi czy prostaty. Regularne spożywanie oleju lnianego skutecznie wpływa też na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu, a nawet insuliny. Jeżeli zaś cierpicie na zaparcia, olej lniany pomoże Wam uporać się z tym problemem oraz mu zapobiegać. W audycji usłyszycie, jakie składniki są odpowiedzialne za te właściwości.

Jaka ilość oleju lnianego wystarczy, aby nasz organizm odczuł jego dobroczynny wpływ? Czy w związku z tym jego stosunkowo wysoka cena stanowi dla nas rzeczywistą przeszkodę? Czy temperatura tłoczenia ma wpływ na zachowanie prozdrowotnych właściwości oleju lnianego? Czy olej lniany może zastąpić niezbyt smaczny napar z siemienia? Gdzie kupić olej lniany? Jak go przechowywać? Czy można smażyć na oleju lnianym? Dlaczego należy dokładnie czytać informacje na etykietach olejów lnianych dostępnych na rynku? Co oznacza określenie „wysoko linolenowy”? Posłuchajcie audycji, w której prowadzący poruszają te i wiele innych kwestii wiązanych z tym niezwykle zdrowym olejem.