Strona główna Motoryzacja Aktualności Rozmowa z Anną Biernacką

Rozmowa z Anną Biernacką

0
Rozmowa z Anną Biernacką

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Anną Biernacką – psychologiem, terapeutką, która na co dzień zajmuje się m.in. problemami rozwojowymi u najmłodszych. W trakcie wywiadu poruszymy kwestie zaburzeń koncentracji u dzieci. Na rozmowę w ramach audycji „Z dobrej strony”, którą możecie usłyszeć na antenie Radia Bezpieczna Podróż, zaprasza Anna Dydymska.

Rozmowa z Anną Biernacką – skąd problem koncentracji u najmłodszych? 

Najmłodszych zwykle rozpiera energia, dlatego gdy są czym bardzo zajęte zwykle nie słuchają poleceń ze strony dorosłych. Z drugiej strony często towarzyszy im tzw. „słomiany zapał”, gdzie zazwyczaj nie potrafią skupić swojej uwagi przez dłuższy czas. Okazuje się jednak, że ten etap rozwoju powinien być widoczny wyłącznie w przypadku maluchów do piątego roku życia. Tymczasem obecnie i starsze dzieci mają coraz większy problem z zatrzymaniem uwagi. Zaburzenia koncentracji u dziecka ma podłoże neurologiczne. W tym wypadku zahamowany zostaje rozwój struktur mózgu odpowiedzialnych za poziom koncentracji. Przyczyną mogą być między innymi czynniki środowiskowe. 

Rozmowa z Anną Biernacką – środowisko wśród najmłodszych 

Dzieci są bardzo wrażliwe emocjonalnie. W związku z tym np. brak stabilizacji w środowisku rodzinnym może powodować kłopoty z utrzymaniem skupienia. Powodem bywa też niewłaściwa dieta, zwłaszcza jeśli jest oparta na składnikach pobudzających. Do nich zaliczamy m.in. kakao, cukier czy sztuczne barwniki. Kiedy zachowanie dziecka może budzić obawy? Niepokoić powinny takie objawy jak: 

*częsty brak uwagi; 

*brak umiejętności skupienia na jednym zadaniu; 

*rozkojarzenie; 

*szybka dekoncentracja; 

*gorsze wyniki w nauce;

Powyższym symptomom w wielu przypadkach dziecku towarzyszą także zaburzenia emocjonalne. Z tego powodu może mieć problemy np. z akceptacją ze strony rówieśników.

z Anną Biernacką  

Rozmowa z Anną Biernacką – sylwetka 

Anna Biernacka ukończyła Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją Psychologia Kliniczna Dziecka. Odbyła także staż na Oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala w Józefowie. Doświadczenie zawodowe nabyła zarówno podczas pracy w przedszkolu, szkole podstawowej, jak i osobistej współpracy z dziećmi i osobami dorosłymi. Ukończyła również cykl warsztatów terapii schematu. Posiada certyfikat EMDR. Obecnie pracuje jako psycholog i psychoterapeutka w Poradni Psychiatrycznej w Centrum Zdrowia Dziecka. W przypadku najmłodszych udziela wsparcia w zakresie takich problemów jak: przebyta trauma, stany depresyjne, lęki, trudności towarzyszące chorobom przewlekłym, zaburzeniom ADHD czy zespół Aspergera. Swoją pomoc oferuje także osobom dorosłym.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Rozmowa z Grażyną Czujek

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
Słuchaj radia