Strona główna Motoryzacja Aktualności Rozmowa z Grażyną Czujek

Rozmowa z Grażyną Czujek

0
Rozmowa z Grażyną Czujek

Zapraszamy na rozmowę z Grażyną Czujek – mamą Kornelki z zespołem Downa ze Środy Wielkopolskiej. 

Rozmowa z Grażyną Czujek – czym jest zespół Downa?

Zespół Downa to zespół wad wrodzonych, spowodowanych obecnością dodatkowego chromosomu 21. Jest to przede wszystkim odmienność biologiczna człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. Statystycznie, prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z ZD zwiększa się wraz z wiekiem matki. W 95% przypadkach występuje losowo, tak jak wady towarzyszące:wrodzona wada serca, deficyt słuchu ,zaburzenia wzroku, zaburzenia czynności tarczycy, wady układu pokarmowego itp.  Osoby z zespołem downa mają zmniejszone zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej.

Rozmowa z Grażyną Czujek – leczenie zespołu Downa 

Osoby z zespołem Downa mają zmniejszone zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej. Skutki wahają się od lekkiej do znacznej niepełnosprawności intelektualnej. Zaburzenia rozwojowe polegają na skłonności do zwężonego myślenia lub naiwności. Osoby z zespołem Downa charakteryzują także cechy wyglądu. Do tych typowych zalicza się m.in. płaska nasada nosa, lekko skośne oczy niski wzrost, krótkie kończyny ,wystający język ,otwarte usta. Wiele wad towarzyszących ujawnia się w wieku dorosłym. U osób po 40. roku życia obserwuje się np. chorobę Alzheimera. W niektórych przypadkach niekiedy diagnozowana jest również padaczka.

Grażyną Czujek

Rozmowa z Grażyną Czujek – życie z zespołem Downa 

Osoby z zespołem Downa mimo swojej niepełnosprawności pragną być przede wszystkim normalnie traktowane w środowisku społecznym. Grażyna Czujek, to przede wszystkim mama sześcioletniej Kornelki z zespołem Downa (na zdjęciu głównym) oraz autorka Bloga „Świat Nelki”, w którym porusza m.in. ważne kwestie dotyczące traktowania dzieci z zespołem Downa przez społeczeństwo. Zapraszamy na zapis rozmowy, w której nie zabraknie wielu ważnych uwag m.in. jeśli chodzi o tolerancję i otwartość na drugiego człowieka – nawet jeśli minimalnie się od nas różni.

Foto: Facebook.com/Świat Nelki

Zobacz także: Rozmowa z Pawłem Owsińskim

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
Słuchaj radia